solucanlar.gen.tr https://www.solucanlar.gen.tr Solucan, Solucan Türleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, solucanlar.gen.tr Fri, 05 May 2017 00:00:00 +0000 Sun, 23 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Bağırsak Solucanı https://www.solucanlar.gen.tr/bagirsak-solucani.html Fri, 02 Nov 2018 12:40:45 +0000 Bağırsak solucanı, omurgasız familyalar grubuna mensup olan bağırsak solucanı, asalak olarak yaşayan canlılardandır. Metabolizmaya çeşitli yollarla giren bağırsak solucanları, ince bağırsaklara yerleşirler. Tenya olarak Bağırsak solucanı, omurgasız familyalar grubuna mensup olan bağırsak solucanı, asalak olarak yaşayan canlılardandır. Metabolizmaya çeşitli yollarla giren bağırsak solucanları, ince bağırsaklara yerleşirler. Tenya olarak adlandırılan bağırsak solucanı vücuda girdikten sonra enfeksiyonların oluşmasına neden olur. Genellikle çocukların bağırsaklarında yaşayan bağırsak solucanı, anal kaşıntıya neden olmakta ve çok sık görülmektedir. Bağırsak solucanları son derece bulaşıcı olan bir canlıdır. 0.5 mm uzunluğunda olup, beyaz ip gibi büyük kurtlar halinde bağırsaklarda yaşarlar. Bağırsak solucanları anüsün dışındaki deriye geçerek, yumurtalarını bırakıp ölürler. Yumurtalardan çıkarken şiddetli kaşıntılara sebep olurlar. Bu sebeple tuvalet sonrası temizliğine dikkat edilmelidir. Bunun yanında bağırsak solucanı yumurtalarına çocukların dokunması ve elini ağzına götürdüğü taktirde vücuda girerler.

Bağırsak Solucanı Çeşitleri
 • Askarit: Bağırsak solucanı olup, ince bağırsakta yaşarlar. İnsana çiğ ve tam pişmemiş olarak yenilen yemekler sonucunda oluşmaktadır. Askarit solucanı oldukça tehlikeli bir türdür. Çünkü yumurtalarından çıkan larvalar bağırsak yüzlerini delip, kan damarlarına geçerler. Bu şekilde kana karışan larvalar başka organlara da bulaşarak iltihaplanmalara neden olmaktadır.
 • Oksiyürler: Bağırsak solucanı çeşitlerinden olup boyları 3-10 mm arasındadır. Oksiyürler özellikle de çocukların kalın bağırsaklarında çok sık görülmektedir. Bu bağırsak solucanı çocuklarda sinir bozukluğuna ve huzursuzluğa sebebiyet vermektedir.
 • Çengelli Kurt: Kirli suların içilmesiyle vücuda giren bağırsak solucanıdır. Çengelli kurtlar on iki parmak bağırsağına yerleşerek, sürekli kan emerler. Bu da bireyde kansızlığa neden olmaktadır. Ayrıca beslenme bozukluklarının oluşmasında da etkilidir.
 • Tenya ya da Şeritler: Birkaç cm uzunluğuna ulaşan bağırsak solucanlarıdır. Domuz eti, sığır eti ve tatlı su balıklarının tüketimi ile insan vücuduna geçmektedirler. Bu bağırsak solucanının asıl bulaşmasının nedeni çiğ et tüketilmesinden kaynaklanmaktadır.
Bağırsak Solucanı Belirtileri
 • Her kişide farklı belirtiler ile ortaya çıkan bağırsak solucanının vücuda girmesinin genel nedeni enfeksiyondur. Bunun yanında bulantı, karın ağrıları, kusma, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi belirtiler görülmektedir. Ayrıca bağırsak iltihaplanması ve uyku problemleri de bağırsak solucanı oluştuğunun belirtileri arasındadır.
 • Bağırsak solucanı, diğer dokulara sıçrayarak buralarda da önemli hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Bunun belirtileri ise, sarılık, yüksek ateş, körlük, iltihaplanma, sinir atakları ve kafa içerisinde basıncın görülmesi ile kendini belli edecektir.
 • Bağırsak solucanı belirtisinden bir diğeri de anüs çevresinde görülen kaşıntıdır. Kız çocuklarında idrara çıkarken kaşınma ve yanma gibi belirtiler oluşmaktadır.
Yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Bağırsak Solucanı Tedavi Yöntemi
 • Bağırsak solucanlarının tedavi yöntemlerinden en etkili olanı ilaç tedavisidir. Bunun yanında iltihapların önlenmesi için de birkaç çeşit ilaçlar tercih edilebilir.
 • bağırsak solucanları eğer organlara da bulaşmış ise cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilir.
 • Bağırsak solucanlarından kurtulmanın diğer yolu da temiz olmaktır. Ellerinizi düzenli yıkamak, yenilecek olan meyve sebzeleri yemeden önce yıkamak ve çiğ et yememeye dikkat ederseniz solucan oluşumu engellenebilir.
 • Doğal yollardan bağırsak solucanlarından kurtulmak istiyorsanız bir hafta boyunca aç karnına bir avuç kabak çekirdeği yiyip, üzerine bir bardak süt içiniz.
 • Bağırsak solucanlarının yok olması için zerdeçal, sarımsak, karanfil ve limon çekirdekleri tüketmeye bakınız.
 • Bağırsak solucanı tedavisinde, solucanların yok olması için nar tüketiniz. Nar kabız olmanıza sağla]]> Çiçek Toprağında Solucan https://www.solucanlar.gen.tr/cicek-topraginda-solucan.html Sat, 03 Nov 2018 07:31:28 +0000 Çiçek Toprağında Solucan, Solucan dendiği zaman aklımıza ilk gelen toprağın altında, nemli yerlerde bulunan solucanlar gelir. Solucan her yer de görülebilen bir böcektir. İnsan bağırsakların da oluşan solucan parazit denir. Çiçek Toprağında Solucan, Solucan dendiği zaman aklımıza ilk gelen toprağın altında, nemli yerlerde bulunan solucanlar gelir. Solucan her yer de görülebilen bir böcektir. İnsan bağırsakların da oluşan solucan parazit denir. Bunun dışında hayvanlar da, meyvelerde, ağaçlarda ve sebzeler de dahi görülebilir. 

  Solucan en çok kırsal bölgelerde yağmurun çok yağdığı yerlerde görülür. Yağmurun çok olduğu yerlerde taşın altını kaldırdığınızda bile karşınıza çıkar. Solucan toprağın hava alması ve bitkilerin üremesi için çok önemlidir. Solucanlar toprak ile beslenirler, gözleri yoktur ama vücutları sıcağa duyarlı olduğu için, gece yada gündüz olduğunu hissederler. Solucanları bir çok yerde görmek mümkün olduğundan evde yetiştirdiğimiz çiçeklerde bile olur. Çiçeklerde de solucan oldukça önemlidir. 

  Çiçek Toprağında Solucan Faydaları

  Bahçe de bulunan çiçekler için solucanlar çok önemlidir. Solucanlar toprağın kalite değerini arttırır. Organik atıkları toprağa dönüştürme de önemli rolü vardır. Toprağa tünel kazarak gittikleri için bitkinin kökünün oksijen almasını sağlar ve suyun köklere sızmasında yardımcı olur. Böylece daha büyük ve daha sağlıklı bitkiler büyür.

  Eğer solucanlar evde yetiştirdiğiniz saksı çiçekler de olmuş ise bunun da hiç bir zararı yoktur. Aksine toprağa hava aldırdığı için çiçekler için çok faydalıdır. Çiçeklerin daha iyi büyümesini ve canlanmasını sağlar. Ama yinede dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Evet solucanlar toprak için çok faydalıdır. Ama saksı çiçeklerin de çok fazla olur ise bu çiçeklere biraz zarar verebilir. Çünkü solucanlar toprakla beslenirler saksıda da toprak az olur. Eğer solucanda çok olur ise çiçeğin köklerini yiyebilirler ve bu da çiçeğin zarar görmesine neden olur. Solucanların sayısı az olursa emin olun çiçeklere hiç bir zararı olmaz.
  ]]>
  Kırmızı Solucan Ne Yer https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-solucan-ne-yer.html Sat, 03 Nov 2018 13:47:50 +0000 Kırmızı Solucan Ne Yer, kırmızı solucanlar çoğunlukla ticari amaçlı olarak üretildiklerinden dolayı melez cinstir ve sıradan olan toprak solucanların'dan çok daha dirençli bir yapıya sahiptir. Ancak kırmızı solucanlar bu ka Kırmızı Solucan Ne Yer, kırmızı solucanlar çoğunlukla ticari amaçlı olarak üretildiklerinden dolayı melez cinstir ve sıradan olan toprak solucanların'dan çok daha dirençli bir yapıya sahiptir. Ancak kırmızı solucanlar bu kadar dirençli olmasına rağmen hayatta kalabileceği anlamını taşımaz. Kırmızı solucanlar dış yüzeylerini tamamen kaplayan yumuşak dokudan dolayı oldukça narin olan hayvanlardır. Bu sebeple özellikle asit içeren ya da aşırı kuru ve ıslak olan ortamlarda yaşamlarını sürdürmeleri maalesef mümkün değildir. Hatta kırmızı solucanlar narin bir dış yüzeye sahip oldukları için direkt olarak güneş ışığına maruz kaldıklarında kesinlikle dayanamaz ve telef olurlar. 

  Kırmızı Solucan Ne İle Beslenir, 

  Aslında kırmızı solucan beslemek oldukça kolaydır. Kırmızı solucan ne yer sorusuna gelecek olursak, kompost yığınından elde edeceğiniz ham maddenin yarısı yanmış bir vaziyette olan hayvan dışkısı ile beslenmektedir. Özellikle kırmızı solucanın beslendiği yanmış ham madde'den kasıt mevcut olan hayvan gübresinin belirli bir süre güneş görmesi ve yağmurun altında kalması sonucunda fermente olmaktadır. Bu şekilde içerdiği hayvanın sidik asidin'den kurtulması sonrasında hazır duruma gelmektedir. Kırmızı solucanı beslemek için hazırlayacağınız hayvan gübresinin hem renginden hem de kokusundan hazır olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Gübre genellikle taze gübreye kıyasla kokusunu kaybederek renginin daha koyu olmasından hazır olduğunu anlayabiliriz. Kırmızı solucanın beslenmesinde dikkat edilecek husus özellikle taze ya da uzun süre bekletilmiş hayvan gübresi ile beslenmemesidir. Taze gübre çoğunlukla hayvan sidiğinin asidini içerdiği için yağmurun ve güneşin altında uzun süreli beklemesi sonucunda gübre topraksı olan bir maddeye dönüşmektedir. Bu nedenle kırmızı solucanların kolayca tüketebileceği organik bir besin olmaz. 
  ]]>
  Çengelli Solucan https://www.solucanlar.gen.tr/cengelli-solucan.html Sun, 04 Nov 2018 11:32:05 +0000 Çengelli Solucan, İnsanların ince bağırsağında olan bir hastalığa sebep olur. Antilostoma duodenale ve nekator amerikanus olarak bilinen hastalıklar insanlarda olan çengelli solucan rahatsızlığıdır. Bu solucanların kurtç Çengelli Solucan, İnsanların ince bağırsağında olan bir hastalığa sebep olur. Antilostoma duodenale ve nekator amerikanus olarak bilinen hastalıklar insanlarda olan çengelli solucan rahatsızlığıdır. Bu solucanların kurtçul olanları insanların bağırsaklarının içinde düzgün bir yol izleyerek yer değiştirirler ve bu yer değişimi sırasında belli rahatsızlıklara  ve belirtilere sebep olurlar.

  Çengelli Solucan Özellikleri

  Döllenmiş olan solucan yumurtaları insanın dışkısının içinde dışarı atılırlar. Bundan dışarı atılan kurtçuklar organik madde artıkları ile beslenirler. Bu kurtçukların olduğu yerdeki topraklara çıplak ayakla gezen insanların ayak derisinden insanın bedenine geçerler. İnsanın içine giriş yeri çoğunlukla ayak parmaklarındaki deridir. Kurtçuk oralardan kan dolaşımına geçer ve kan yolu ile de sağ kalbe, oradan da akciğere daha sonra da soluk borusu yoluyla gırtlağa ve daha sonra da yutağa giderler. 

  Çengeli solucan yani kurtçuklar daha sonra hasta olan kişi tarafından yutularak yemek borusu tarafından mideye, daha sonra da bağırsağa geçer. Bağırsağa geçen kurtçuklar oraya yapışırlar. Kurtçuğun insan bedenine ilk geldiği yer olan ayak parmakları arasındaki deri kısmında çok güçlü bir kaşıntı olur. Bunala beraber olarak da şişlik, deride kızarma, ürtiker gibi bazı değişiklikler olabilir. Bu, kurtçuğa karşı beli olan alerjiye bağlı olabilir. Kurtçuklar akciğerden giderken ak ciğerde kanamalara sebep olabilirler, öksürük, zatürre ve kanlı balgam, bazı vakalarda ise kurtçuğun akciğerdeki gidişine bağlı olarak olabilir. İnce bağırsağa olan kurtçuklar orada gelişerek erişkin bir hal alırlar. 

  Çengelli solucan olgun bağırsak solucanları çengelleriyle bağırsak borusuna yapışırlar. Buralara zarar vererek kanamaya sebep olur ve bu kanı içerek beslenirler. Bazı hasta olan kişilerde bir günde yaklaşık on beş yada-yirmi kez çok sulu ve sarı renkli ishal olabilirler. Hasta olan kişilerin çoğunda buna bağlı olarak çarpıntı kansızlık, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar olabilir. Hasta olan çocukların gelişmeleri durur. Hasta olan kişilerin dışkısından test yapılırsa solucana ait yumurtaların görülse kesin teşhis konulur. Tedavisin de Be-fenyum Hidroksi Naftoat ve Etilen Tetra Klorür, Pirantel Pamoat ve Mebendazol isimli ilaçlar kullanılabilirler. 

  ]]>
  Kaliforniya Solucanı Gübresi https://www.solucanlar.gen.tr/kaliforniya-solucani-gubresi.html Sun, 04 Nov 2018 22:31:34 +0000 Kaliforniye solucanı gübresi, günümüzde toprak gübrelemesi için en faydalı yöntemdir. Ancak maliyeti diğer gübrelere göre çok daha fazla olduğu için büyük alanlar için kaliforniya solucanı gübresi kullanılamaz. Daha çok k Kaliforniye solucanı gübresi, günümüzde toprak gübrelemesi için en faydalı yöntemdir. Ancak maliyeti diğer gübrelere göre çok daha fazla olduğu için büyük alanlar için kaliforniya solucanı gübresi kullanılamaz. Daha çok küçük alanlar için bu gübrenin kullanılması durumunda çok ciddi bir şekilde faydalar görülebilmektedir. Özellikle bu gübrenin tamamen organik olması bitkiler için gerekli olan protein ve diğer mineraller çok basit bir şekilde sağlanmış olacaktır. Günümüzde küçük paketler şeklinde de satılan kaliforniya solucanı gübresi çok basit bir şekilde bulunabilir. Özelikle internet satışları sayesinde çok daha sağlıklı bir şekilde elde edilebilir. Genel olarak solucanların dışkıları bu gübrenin ta kendisidir. Bu solucanların dışkısı sayesinde toprağın havalandırılması ve süzmesi nedeni ile ideal bir toprak zenginleştirici madde olarak kaliforniya solucanı gübresi yani Vermikültür solucanı gübresi olumlu etkiler sağlamaktadır. 

  Kaliforniya solucanı bitkiler için kullanılabilir

  Solucanların dışkısından elde edilen bu gübreler tamamen bitkiler için üretilmektedir. Hemen hemen her bitki üzerinde kullanılabilen bu gübreleri çok bol kullanmak bazı nazik bitkiler için zararlı etkiler de gösterebilir. Bu nedenle kesinlikle tam kıvamında atmak çok daha iyi olacaktır. 

  Kaliforniya solucan gübresi nasıl üretilir

  Aslında bu solucan gübresinin üretimi oldukça basittir. Ancak bazı ülkelerde bu solucan gübrelerini üreterek ticaretini yapan insanlar bulunmaktadır. Bu insanlar çok fazla sayıda solucanla besleyerek kaliforniya solucanı gübresi sattıkları için biraz daha zorlu olabilir. Bunun için öncelikle elde edilmesi gereken en önemli işlem solucanların besleneceği bir kap ya da kutu temin edilmesidir. Bu kutuların 20 ile 30 cm arasında bir derinlik yeterli olacaktır. Ayrıca kutunun dip kısımlarında deliklerin olması çok daha iyi olur. Aşırı derin olan kutularda koku sorunları oluşabilmektedir. Daha sonra bu kutuların diplerine kum ekleyerek gazete parçalarını da üzerlerine koyabilirsiniz. Bu solucanların gübrelerini elde edebilmek için mutfak ve bahçe artıklarını yiyebilecekleri için beslenme için verebilirsiniz.  

  Kaliforniya solucanı gübresi nasıl hasat edilir

  Bu işlem için yapılabilecek birçok farklı hasta yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler arasında en çok kullanılan ve daha çok üreticilerin yapmış olduğu hasta yöntemi tabi ki bu gübrelerle solucanları farklı bir kaba boşaltarak ayıklama yöntemidir. Bunun için tabi makineler de kullanılabilir ama daha çok az gübre üreten insanlar için elle toplamak daha sağlıklı olacaktır. Gübreler ile solucanları ayırmak için solucanlar toplanarak temiz olan kutuya koyulur. En son elde kalan gübre güneşe konularak kurutulduktan sonra kullanılabilir bir hale gelecektir. Bir diğer yöntem ise kutunun bir tarafına solucanları ve gübreleri oyarak solucanları kutunun boş olan kısmına doğru ayırmaktır. Bu da aslında ilkel yöntemlerden biridir. 

  Kaliforniya solucanı gübresi ne gibi faydalara neden olur
  • Bu solucan gübresinin en büyük faydası tabi ki toprağın yıl boyunca ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin toplanmasını sağlamaktadır. Ancak bunun için doğru gübreleme yapılmalıdır. 
  • Toprağa atılan kaliforniya solucanı gübresi toprağın çok daha uzun süreler boyunca su tutulmasını sağlayarak yağan yağmurların daha uzun süre etkili olmasını sağlamakta ve bitkilerin su ihtiyacında yardımcı olmaktadır.
  • Kaliforniya solucanı gübresi toprağın daha geçirgen bir hale gelmesini sağlayarak oksijen teması sağlayacaktır. 
  ]]>
  Solucan Büyütme https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-buyutme.html Mon, 05 Nov 2018 00:27:47 +0000 Solucan büyütme, hayvan severlerin cinsine, türüne, şekline bakmadan severek yapabileceği bir işlemdir. Farklı farklı yüzlerce türe sahip solucanlar, kimisine göre görüntüsünden dolayı itici gelse de ticari ya da manevi gerekl Solucan büyütme, hayvan severlerin cinsine, türüne, şekline bakmadan severek yapabileceği bir işlemdir. Farklı farklı yüzlerce türe sahip solucanlar, kimisine göre görüntüsünden dolayı itici gelse de ticari ya da manevi gerekliliklerinden ötürü büyütmeyi üstlenen insanlar vardır. Solucan büyütme işlemi büyütülecek solucanın cinsini, büyüklüğüne ve şekline göre farklı işlemler gerektirse de genellikle fazla masraf gerektirmemektedir. Kişiler kendi imkanlarıyla büyütebileceği gibi çeşitli gübre yöntemleri ile bu işi yapabilirler.

  Solucan büyütme nasıl yapılır

  Solucanlar bir günde ortalama kendi ağırlıklarının yarısı kadar besin tüketirler. Bu beslenme işlemi iki yöntemle yapılır. Birisi hazır solucan gübresiyle besleme, ikincisi de doğal yöntemlerle besleme. Solucan büyütmek için ortamın sıcaklığı 20-25 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklığın üzerine çıkıldığı zaman solucan büyütme kabından koku yayılabilmektedir. Bu sıcaklık solucanların kolay üremesine de uygun ortam hazırlamaktadır. Solucanların sevdiği yemeklerin arasında hayvan gübreleri başta olmak üzere; elma gibi meyve kabukları, demlenmiş çay yaprakları, yumurta kabukları ve saman kağıdı yer almaktadır. 

  Tıpkı insanlarda olduğu gibi solucanlarda da tuzlu ve asitli gıdalar zararlıdır ve verilmemelidir. Verilen yiyecekler ufak parçalar halinde besleme kabına karıştırılmalıdır veya solucan kabının yaklaşık 10 cm derinine gömülebilirler. Bu sayede beslenme daha verimli olacağı için büyüme daha hızlı olur ve koku oluşumu en aza indirgenmiş olur. Solucanlar haftada yaklaşık üç defa beslenmelidir. Tabi bu durum solucan miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Beslemesi en ideal solucan tipi, Kırmızı Kaliforniya Solucanıdır. 
  ]]>
  Kırmızı Kaliforniya Solucanı https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-kaliforniya-solucani.html Mon, 05 Nov 2018 14:27:50 +0000 Kırmızı Kaliforniya Solucanı, halkalı solucanlar familyasından birisi olan kırmızı kaliforniya solucanı toprak solucanı türlerindendir. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve dünyanın birçok değişik yörelerinde, özellikle Kırmızı Kaliforniya Solucanı, halkalı solucanlar familyasından birisi olan kırmızı kaliforniya solucanı toprak solucanı türlerindendir. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve dünyanın birçok değişik yörelerinde, özellikle bataklıklar ve göletler olmak üzere sığ kıyılarda ve çamurlu bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. Kırmızı Kaliforniya solucanının diğer solucan türlerine göre doğasındaki farklılık, vücut yapıları ve vücut ölçüleridir. 

  Kırmızı Kaliforniya solucanı vücut ölçüleri olarak uzunluğu 2.5-10.5 cm, kalınlığı ise 0.5- 0.75 cm arasında değişkenlik gösterir. Kırmızı Kaliforniya solucanının ön baş kısmı daha kalın, güçlü, kaslı ve turuncu renkte, arka kuyruk kısmı daha ince ve zayıf olup, baş kısmının uç tarafında ağzı, kuyruk kısmı bölgesinin sonunda ise rektum vardır. Yetişkin bir solucanın ağırlığı ise 0.24-1.4 gram arasında değişmektedir. Vücut ağırlığının yüzde 55’i kadar gübre üretebilme özelliği bulunur. Kırmızı Kaliforniya solucanları ısı değeri olarak 40°C’yi geçmeyen sıcaklıklarda ve her çeşit toprakta yaşayabilme özelliğine sahiptir. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereken en düşük sıcaklık değeri 0°C olup, ortalama olarak 20°C solucanların üremeleri için en uygun sıcaklıktır. 

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Özellikleri
  • Dış derileri koyu kırmızı renktedirler. 
  • Derileri ile nefes alırlar. 
  • Günde ortalama bir gram yiyecek tüketirler. 
  • Güneş ışığında yaşayamazlar, doğrudan güneş ışığına maruz kalmaları halinde kısa bir süre içerisinde ölürler. 
  • Uygun ortamlarda yaklaşık olarak 5 yıl yaşayabilirler. 
  • Her bir solucan yılda ortalama 1500 adet yumurta bırakabilir. 
  • Solucanlar çift cinsiyetlidir, her biri gübre üretimi yapabilir. 
  • 2000 Adet solucan günde ortalama olarak bir kilogram gübre üretebilir.
  Kırmızı Kaliforniya solucanı düzgün dairesel halkalar halinde bölümleri olan, kırmızıya yakın, yarı saydam ve esnek bir vücut yapısına sahiptir. vücutlarında iskelet yapısı bulunmayan solucanlara, vücutlarının içerisinde bulunan sıvı biçim ve destek verir. Yetişkin solucanlarda boğum sayısı ortalama 95- 105 arasında değişkenlik gösterir. Vücudunun ön tarafında bulunan boğumlar daha büyüktür ve renkleri parlak kırmızı veya turuncuya yakın kırmızıdır. Boğum araları renk verici maddenin eksikliğinden dolayı özellikle kuyruk kısımları halkalı bir görünüme sahiptir. Daha genç solucanlar ise boğumlar arasında renk verici madden birikiminin yoğun olmasından dolayı daha koyu renkli görünüme sahiptir. 

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Beslenmesi

  Kırmızı Kaliforniya solucanı genel olarak saman, ot ve büyük baş hayvan gibi çeşitli atıkların geri dönüşüm tesislerinde işlenmesi ile elde edilen gübrelerin, belirli oranlarda karıştırılması ile oluşan bir tür mama ile beslenirler. Solucanlara verilecek bu mamalar mayalanma sürecinden geçmiş ve dağılmış olmalıdır. Solucanlar verilen gıdaların asit içermesine karşı oldukça duyarlıdırlar. Bu nedenle pH seviyesi uygun ahır gübresi, solucanların beslenmesi için en uygun besindir.

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Gelişmesi

  Kırmızı kaliforniya solucanı çift cinsiyete sahiptir ve hem sperm hem de yumurta üretir. Karın kısmının ön tarafında bulunan 9- 12. boğumları arasında erkek ve dişi üreme organı deliği vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi olup, dişilik organı ise sırt bölgesine yakındır fakat üreyebilmesi için birbirleriyle çiftleşmesi gerekir. Her bir kozanın içerisinde yaklaşık olarak 1- 21 adet arasında solucan yumurtası bulunur. Solucan yavruların uzunluklar kozadan çıktıkları anda görünüşleri genel olarak ince bir iplik parçasına benzerler ve sadece açık kırmızı renkte sırt omurgaları ile fark edilebilirler. Ortalama olarak 60 gün içerisinde yetişkin hale gelirler. Koza yapmaya ise uygun ortam sağlandığında 2.5 ile 3. ay arasında olup, mayıs]]> Çiçeklerde Solucan Nasıl Yok Edilir https://www.solucanlar.gen.tr/ciceklerde-solucan-nasil-yok-edilir.html Mon, 05 Nov 2018 18:55:41 +0000 Çiçeklerde solucan nasıl yok edilir, Çiçeklerin ekili olduğu topraklarda oluşan bu solucanların bitkiye bir zararı olmadığı bilinmektedir. Daha önceden çiçek topraklarında solucan bulunması bitkilerin günümüzde Çiçeklerde solucan nasıl yok edilirÇiçeklerin ekili olduğu topraklarda oluşan bu solucanların bitkiye bir zararı olmadığı bilinmektedir. Daha önceden çiçek topraklarında solucan bulunması bitkilerin günümüzdeki bitkilere oranla çok daha iyi büyüdüğü ve geliştiği gözlemlenen bilgiler arasındadır. Solucanlar toprak ile beslenen canlılar olduğundan çiçek ve bitkilere herhangi bir zarar vermez.

  Çiçeklerde solucan yok etme yöntemleri nelerdir

  Çiçeklerde oluşan solucanlardan kurtulmak yok etmek için uygulanacak bir den fazla yöntem bulunmaktadır. Burada kişilerin yapması gereken en güzel uygulamalardan birisi daha önceden kurutulmuş sebze ve meyve parçalarının ezilerek toz haline getirilmesi ve bu ezilen meyve sebze parçalarının sıcak bir ortamda bir iki gün bekletilerek çürümesinin sağlanması. Bu arada bu meyve sebze tozunun daha çabuk çürümesi için meyve sebze parçalarını ara, ara kurumaması için ıslatılması önemlidir. Burada önemli olan bu işlemin gece vaktinde yapılmasıdır. Çiçeklerde solucanın yok edilmesi uygulamasında çiçeğin ışık almaması çok önemlidir. Bu uygulama yaklaşık olarak 5-6 saat yapıldıktan sonra toprak içerisinde bulunan solucanların toprak üzerine çıkacağı görülecektir. Toprağın üzerine çıkan solucanlar toprağın üst kısmı ile birlikte toprak üzerinde alınarak atılır ve solucanlardan yok etmiş kurtulmuş olursunuz. 

  Çiçeklerde solucan nasıl yok edilir sorusuna  havanın çok soğuk olmadığı ve yağmurlu bir günde çiçek dışarıda bırakılır şeklinde cevap verilebilir. Temiz hava ve yağmurun da etkisiyle çiçekler içerisinde bulunan solucanların dışarıya çıkacağı görülür. Bu işlem sırasında solucanlar daha elverişli ve daha iyi bir yer bulmak için kendiliğinden bulundukları yeri terk edeceklerdir. Burada sizin yapmanız gereken herhangi bir iş söz konusu değildir. 

  Son olarak çiçeklerdeki solucanları yok etmek için bir müddet çiçeğin toprağına giren oksijenin kesilmesi orada bulunan solucanların toprakta oksijen kalmamasından dolayı nefes alamayacaklar ve toprak dışına çıkacaklardır. Ve bu durumda dışarıya çıkan solucanlar toplanarak topraktan atılarak çiçeklerde oluşan solucanları yok etmiş olursunuz.
  ]]> Solucan https://www.solucanlar.gen.tr/solucan.html Mon, 05 Nov 2018 23:54:34 +0000 Solucan, Hayvanlar aleminin omurgasız hayvanlar grubunda yer almaktadır. İç deri, orta deri ve dış deri olmak üzere üç katmandan oluşan bir yapısı vardır. Yüzlerce çeşidi olmasına karşın üç ana grup altında incelenmekted Solucan, Hayvanlar aleminin omurgasız hayvanlar grubunda yer almaktadır. İç deri, orta deri ve dış deri olmak üzere üç katmandan oluşan bir yapısı vardır. Yüzlerce çeşidi olmasına karşın üç ana grup altında incelenmektedir. Gruplara ayrılmasının nedeni her grubun farklı özelliklere sahip olasıdır. 

  Yuvarlar solucan 
  • Bütün solucan türlerine ek olarak koruyucu bir dış tabakaya sahiptir.
  • Dişi ve erkekleri farklı özellikler gösterirler. Erkekleri iri, dişileri küçüktür.
  • Yuvarlak bedenleri vardır.
  • Vücut bölmeleri yoktur.
  • Parazit yaşamı severler.
  • Nemli ortamlarda, insan bağırsaklarında, çiğ etlerde bulunabilir.
  Yassı solucan 
  • Tenya olarak da bilinirler.
  • İnsanların bağırsaklarında ya da karın boşluğunda yaşamayı severler.
  • Tamamı parazit yaşar.
  • Vücutları bölmelidir (baş, boyun, gövde).
  • Bağırsak yüzeyine tutunmayı sağlayan tutgaç ve kancaları vardır.
  • Sindirilmiş besin emerler.
  • Eşeyli ürerler.
  • Eşey organları gövde kısmında bulunur.
  • Bulundukları yere göre farklı isimler alırlar (ara konak, ana konak)
  Halkalı solucan 
  • Hayvanlar aleminde rastlanması olağan olan rejenerasyonla çoğalırlar.
  • En sık rastlanan solucan grubudur.
  • Toprakta en sık görülen türdür hatta toprak solucanı da bu gruba girer.
  • Vücutları bölmelidir.
  • Bulunduğu toprak üzerinde yetişen bitkilere zarar verebildiği gibi, toprağı havalandırıp gübrelediği için fayda da sağlamaktadır.
  • Parazit yaşamayan bir solucan türüdür.
  Solucan, solucan yetiştiriciliği adı altında ticari amaçla da kullanılabilen bir hayvandır. Bu amaçla yetiştirme kapları, özel gübre ve besinleri, özel ısıtıcıları bulunmaktadır. Böylelikle istenilen sonuç daha verimli ve daha kısa sürede gerçekleşir. 
  Sağlık açısından da insan yaşantısında yeri olan solucanlar, bağırsaklar başta olmak üzere bir çok sisteme etki ederek sağlık şemasının işleyişini bozabilmektedir. Özellikle çocukların bağırsaklarında rastlanan bu duruma genellikle, tenya adıyla da bilinen yassı solucan sebep olmaktadır. Farklı organları da etkisi altına alıp organizmaya zarar vermeden önüne geçilmezse kötü sonuçlar doğurabilir. 

  Bir hobi olarak yapılan balıkçılıkta yem olarak da kullanılabilen solucanlar, şimdilerde yerini suni balık yemlerine bırakmışlardır.
  Bu ve bunlar gibi bir çok alanda karşımıza çıkabilen solucanlar, ekolojik dengedeki yeri açısından ebat önem arzetmeksizin doğada yer almak durumundadırlar.
  ]]>
  Ekosol Solucan Gübresi https://www.solucanlar.gen.tr/ekosol-solucan-gubresi.html Tue, 06 Nov 2018 15:06:21 +0000 Ekosol solucan gübresi, tarımsal faaliyetler için kullanılan gübrelerden bir tanesidir. Özellikle çağımızda uygulanan tarımsal faaliyetlerde, fidancılıkta, seracılıkta, ekosol solucan gübresi kullanılması ile ürünlerin daha Ekosol solucan gübresi, tarımsal faaliyetler için kullanılan gübrelerden bir tanesidir. Özellikle çağımızda uygulanan tarımsal faaliyetlerde, fidancılıkta, seracılıkta, ekosol solucan gübresi kullanılması ile ürünlerin daha kaliteli şekilde yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Daha öncesinde gübrenin faydaları bilinmediği için tercih edilmezken, günümüzde yapılan tanıtımlar sayesinde gübrenin faydaları kanıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarımsal alanda kullanılan gübrelerin birçoğunda kimyevi özelliğin oldukça fazla olduğu belirtilmektedir. Özellikle nitratlı gübre kullanımı sebebiyle elde edilen ürünün kalitesinin düşük olması ve bu gübrelerin yasaklanması sebebiyle yeni gübre arayışı başlamaktadır. Bu noktada ekosol solucan gübresi son derece faydalıdır. İçeriğinde bulunan doğal maddeler sebebiyle tercih edilmesi tavsiye edilir. İçerisindeki hayvan pisliği, solucan atıkları ve diğer maddeler sebebiyle çevre sağlığı açısından son derece uygundur. Uygulamanın toprağı yapılması ile birlikte dekar alanda bulunan maliyeti düştüğü belirtilmektedir. Özellikle diğer gübrelerin maliyetinden yüksek olması sebebiyle ekosol solucan gübresi maliyetinin düşürülmesi açısından uygundur.

  Ekosol solucan gübresi faydaları
  • Toprak karıştırılarak kullanılması halinde özellikle fidancılık sektöründe fidanının boyunun iki buçuk metreye kadar sürgün vermesine fayda sağlar. 
  • Fidanın köküne tam olarak ulaştığı için fidanının sağlıklı şekilde büyümesini destekler. Fidanın verdiği meyvenin daha kaliteli şekilde olmasını sağlar.
  • Ekosol solucan gübresi uygulanan fidanların gövdesinin daha kalın, köklerinin daha güçlü, yeşil bölümünün daha gelişkin olmasını sağladığı görülür. 
  • Sebzecilik alanında da kullanılması sayesinde organik olarak sebze üretilmesinin desteklenmesini sağlar.
  • Topa dikilecek olan bitkilerin bulunduğu alana ekosol solucan gübresi uygulanması ile bitkinin daha güzel şekilde gelişimi sağlanır. Verdiği ürünün doğal yollardan elde edilmesinde fayda eder. Domates, salatalık, buğday, patates, zeytin gibi yetiştirilen ürünlerin kapasitesinin artırılmasına fayda sağlar. 
  • Toprakta hava geçirgen özelliğini artırır. 
  • Toprak için gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar.
  • Ayrıca sulama noktasında toprağın nemini korumasını destekler.
  ]]>
  Solucan Gübresi https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi.html Tue, 06 Nov 2018 22:56:05 +0000 Solucan gübresi, besin artıklarının, sebze artıklarının solucanların sindirim sisteminden geçirilerek elde edilen tarım alanında kullanılan organik bir gübredir. Bu gübreye vermicompost, gübrenin üretim şekline de vermicompost Solucan gübresi, besin artıklarının, sebze artıklarının solucanların sindirim sisteminden geçirilerek elde edilen tarım alanında kullanılan organik bir gübredir. Bu gübreye vermicompost, gübrenin üretim şekline de vermicomposting adı verilir. Solucan gübresi üretmek için açık alanlarda kasalarda, sıralı yığınlar şeklinde ya da kapalı yerlerde otomasyonla çalışan entegre tesisler kurulabilir. Üretim açık alandan yapılırsa sıralı yığınlar ya da yataklar tercih edilir. Yataklar tercih edilecekse derinlik 50-60 cm kadar olmalı ve organik atıklarla hazırlanan kompost sık ve ince katmanlar şeklinde solucanlara verilmelidir. Üretimde sıralı yığınlar tercih edildiğinde ise, beslenme düzenli, sık ve ince katmanlar şeklinde yapılmalıdır. Düzensiz beslenmede işlenmemiş organik atıkların kalmasına, altta ısıdan, nemden etkilenmiş solucanların hareket zorluğuna yol açabilir, solucanlarda kayıp yaşanabilir. Bu nedenle solucan gübresi üretiminde düzenli beslenme aşaması tavsiye edilen şekilde uygulanmalıdır.

  Solucan gübresi üretimi

  Uygun şekilde solucan gübresi üretimi yapılırsa, oldukça başarılı sonuçlar alınır. Organik atıkları tüketen solucanlar yukarıya doğru hareket eder. Beslenme aynı düzende sürdürüldüğü zaman, alt katmanda da solucan humusu birikmeye başlar. Atıkların hepsi solucanlar tarafından işlendiği zaman yataklar ya da sıralı yığınlar solucan humusu ile dolar. Bu sayede solucanlarda diğer yığınlara ya da tabakalara geçer. Gerekli koşullar sağlanırsa, solucan humusu tarımda kullanılan solucan gübresi haline dönüşür. Eğer iklim koşulları sert olursa, açık alanlarda solucan gübresi üretimi yapılamaz. Bu nedenle daha ılıman yerler tercih edilmelidir. Kış geldiğinde yığınların ya da yatakların soğuktan korunması gerekir. Açık alanda solucanlar için nem ve ısı dengesi sağlanması zor olabilir. Bu açıdan üretimde daha çok kapalı alanların tercih edilmesi önerilir. Kapalı alanda solucan gübresi üretimi daha verimli ve kaliteli olur.

  Solucan gübresi üretimi küçük ölçekli yapılacaksa, sandık gibi kapların kullanılması pratik olur. Büyük ölçekli tesislerde makine ile üretim yapılması, daha teknolojik şekilde solucan gübresi üretilmesi mümkündür. Ancak bu oldukça maliyetlidir. Büyük tesislerde makine kullanılmadığında iş gücüne daha fazla ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda gübre verimi de düşük olur. Ancak kompost için kullanılan atıklarda verimde oldukça önemlidir.

  Solucan gübresi üretiminde kompost nasıl hazırlanır

  Üretimde solucanların beslenmesi için kullanılacak kompost hazırlığında, organik atıkların türlerine göre bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir. Toplanan büyük baş hayvan gübresi için fermente işlemine geçilmelidir. Ancak taze gübre solucanlara zarar verecek kadar asidik olduğundan önce sıvı kısmın ayrıştırılması gerekir. Çünkü hayvan gübresinde asidik olan sıvı kısımdır. Bu aşamada yanmış hayvan gübresi kullanılmamalıdır. Bu gübre toplandıktan sonra açıkta bırakılmış, yağmur, güneş ışığına maruz kalır. Organizmalar tarafından gübredeki besin maddeleri de tüketilir. Bu yüzden solucanların beslenmesi için uygun değildir. Kompost için seperasyon işleminden geçirilen ve fermente edilen hayvan gübresi kullanılmalıdır. Buna ilave edilen belli orandaki organik atıklarla solucanlar beslenir. Gübrenin içinde tercih edilen organik atıklar genellikle çay posası ve samandır. Hayvan gübresini sadece bunlarla karıştırarak solucanlara verebilirsiniz. Kompostu zenginleştirmek isterseniz içine endüstriyel ya da evsel atıklarda ilave edebilirsiniz. İnce ağaç talaşı, karton, kağıt gibi atıklar bazı aşamalardan geçirilir ve kompostta kullanılabilir. Bahçede biçilen çimler, ağaç yaprakları, fıstık ve fındık kabukları, marul, sebze ve meyveler, lahana gibi atıklarda kompost içinde kullanılabilir. Solucan gübresi üretiminde kullanılan kompost kalite için önemlidir. Kompost içinde asidik yapıda olan narenciye gibi ürünlerde kullanılmamalıdır. Bunun dışında kümes hayvanlarının dışkısı da amonya]]> Solucan Çeşitleri https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-cesitleri.html Wed, 07 Nov 2018 16:02:25 +0000 Solucan çeşitleri; Dünyada yaklaşık olarak iki bin  çeşit solucan çeşidi bulunmaktadır. Ancak solucanlar genel olarak üç gruba ayrılır. Bunlar ise halkalı solucanlar, yassı solucanlar ve yuvarlak solucanlar dır. Solucan çeş Solucan çeşitleri; Dünyada yaklaşık olarak iki bin  çeşit solucan çeşidi bulunmaktadır. Ancak solucanlar genel olarak üç gruba ayrılır. Bunlar ise halkalı solucanlar, yassı solucanlar ve yuvarlak solucanlar dır. Solucan çeşitleri genellikle parazit şeklinde yaşarlar. Sağlam ve dayanıklı bir deriye sahiptirler. Ancak solucan çeşitlerinin göz, beyin, el ve ayak gibi organları bulunmayan canlılardır. Bazı solucan çeşitleri az nemli topraklarda ve toprakta çürümüş maddelerle beslenirler. Bazı solucan çeşitleri insanların vücut yapısına karışmakta bazıları ise hayvanlara karışmaktadır. Kısacası solucan çeşitleri yaşadığı ortamda ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip canlılardır.

  Solucanların özellikleri;

  Uzunlamasına olan kasları sayesinde hareket ederler, omurgasız hayvanlardır, hem sperm hemde yumurta hücresi üretirler, karanlık ortamlarda yaşarlar, genellikle tatlı sularda, denizlerde ve canlı vücudunda yaşamaktadırlar. Bazı solucan çeşitleri gözle görülmeyecek kadar küçük bazı solucan çeşitleri ortalama üç metre civarındadırlar. Solucanların birçok çeşidi olmasına rağmen en bilinen ve rastlanan çeşitleri şunlardır. 

  Bilinen solucan çeşitleri;

  Yassı solucanlar; sığır tenyası ve köpek tenyası bu gruptaki solucanlardan dır. Yassı solucan çeşitlerinin bazı özellikleri ise şöyledir. İnsanların ve hayvanların bağırsak boşluklarında yaşarlar. Vücutları baş, boyun ve yassı gövdelerinden meydana gelir. Hesi birer parazittir, gövdeyi oluşturan bölmelerde de bir çok yumurta bulunmaktadır. Ayrıca solucan çeşitleri arasında yer alan yassı solucanlar eşeyli çoğalan hayvanlardır, sindirim sistemleri gelişmemiştir, ağızları olmayan bu solucan çeşitleri bağırsaklardaki sindirilmiş hazır besinleri tüm vücut yüzeyleri ile emerek alırlar. 

  Yuvarlak solucanlar; bu solucan çeşidine örnek verecek olursak bağırsak solucanı ve kıl kurdunu verebiliriz. Yassı solucan çeşidinin genel özellikleri ise parazit olarak yaşarlar, vücutları yuvarlaktır ve bölmeleri yoktur. Ayrıca yassı solucan çeşidinin vücutları koruyucu bir tabaka ile örtülüdür. Bu solucanların erkekleri küçük dişileri ise daha büyüktür.

  Halkalı solucanlar; halkalı solucanlar bağımsız olarak yaşayan solucan çeşitlerindendir. Vücutları uzun ve bölmeleri vardır. Halkalı solucanlara toprak solucanlarını ve sülüğü verebiliriz. 

  Bağırsak solucanları; bağırsak solucanı da sıkça adını işittiğimiz bir solucan çeşididir. Bu tür solucanlar insan bağırsağından sindirilmiş olan besinleri ağızları yardımı ile alarak yaşamlarını sürdürürler. Dişi olan solucanlar da  yumurtalarını bağırsak boşluğuna bırakarak çoğalırlar. Ayrıca bağırsak solucanları genellikle iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden, kirli sulardan bulaşan solucan çeşitleri arasındadırlar.
  ]]>
  Halkalı Solucanlar https://www.solucanlar.gen.tr/halkali-solucanlar.html Thu, 08 Nov 2018 01:56:48 +0000 Halkalı Solucanlar, Polymera olarakda bilinir. Vücutları çok sayıda halkadan oluşmuş, ip merdiveni sinir sistemine sahip, boyuna ve halka şeklinde düz kaslarla sıralanmış, kapalı dolaşım yapan ve kanında hemoglobin bulunan, e Halkalı Solucanlar, Polymera olarakda bilinir. Vücutları çok sayıda halkadan oluşmuş, ip merdiveni sinir sistemine sahip, boyuna ve halka şeklinde düz kaslarla sıralanmış, kapalı dolaşım yapan ve kanında hemoglobin bulunan, eşeyli üreyen, hem erkek hem dişi üreme organı taşıyan canlı türüdür. Döllenme başka canlılar arasında gelişir.Hidrostatik iskelete sahiptir. Toprak solucanı, sülük gibi canlılar bu gruba ait canlılardır. Çok hücreli canlılardan birincil ağızlılar şubesinin bir dalıdır. Halkalı solucanların  gövdeleri yassı, yuvarlak, uzun ve yumuşak biçimlidir. Beyin ve duyu organlarının bulunduğu kısa bir beyin bölgesinden sonra, bölümlerden oluşan uzun bölgesi yer alır. Gövde sağlam bir tabakayla örtülüdür. Çeşitli renklere sahip olabilen halkalı solucanların renksiz türleri de vardır. Bu solucanların en belirgin özellikleri vücutlarının tekrarlanan yapılardan meydana gelmesidir. Bu canlıların tek farklı olan yapısı kafa bölümüdür.

  Derilerinde çok sayıda bez hücresi vardır ve bu bez hücresiyle yapışkan sıvı salgılar. Vücut çeperi ile bağırsakları arasında ikinci bir karın boşluğu, solom denen bölge bulunur. Kırmızı renkte kan taşıyan bir damar sistemiyle, ip merdiveni sinir sistemi bulunur. Toprak solucanları, sıra solucanları, kulplu solucanlar ve sülükler de dahil 11000 türü bulunmaktadır. Halkalı solucanların, denizde kum tanelerinin arasında yaşayan mikroskopla görünen türü olduğu gibi 3 metreye ulaşan türleri de mevcuttur.

  Halkalı Solucan Sindirim 

  Halkalı solucanlar da sindirim sistemi ağızla başlar anüsle biter. Ağız yoluyla alınan besin, kursakta biriktikten sonra taşlıkta öğütülür, son olarak bağırsakta kimyasal parçalanma gerçekleşerek emilim sağlanır. Toprak içindeki mikroorganizmaları ve organik besinleri parçalar.

   Halkalı Solucanlar Boşaltım 

  Halkalı solucanlarda boşaltım nefridyum denilen boşaltım organı ile yapılır. Vücudun her halkasında bir çift nefridyum bulunmaktadır ancak nefridyumlar arasında bir bağlantı yoktur. İki ucu da açık olan nefridyumun vücut boşluğuna bakan tarafı kirpikli huni şeklinde olup, bu huniye bağlı olan boşaltım kanalı kıvrımlar sayesinde bir sonraki halkadan dışarı açılır. Vücut sıvısındaki atılması gereken mineral ve diğer maddeler nefridyum sayesinde boşaltım kanalına geçer. Bunun bir kısmı kılcal damarlardan emilir geri kalanı toprağa geçer. Halkalı solucanlar toprağa bol miktarda amonyak boşalttıkları için toprak azot bakımından zengindir.
  Halkalı solucanlar bilinen en eski canlılardandır. Bununla birlikte tam olarak ne kadar süredir var olduklarını ise tahmin etmek güçtür. Yumuşak yapılarından dolayı fosil kayıtları sınırlıdır.

  Toprak ve tatlı su halkalı solucanları, deniz solucanları ve sülükler olarak türlere ayrılır. Toprak ve tatlı su halkalı solucanları, genellikle segment ve seta taşıyan, sölomları bulunan  ve halkalı solucanlar sınıfının bir alt grubudur. Deniz halkalı solucanları ise, halkalı solucanlar şubesine ait genellikle denizsel türleri içeren bir alt sınıftır. Sülükler de yine halkalı solucanlar sınıfının alt grubudur. Denizde, tatlı suda, karada yaşayan türleri mevcuttur. Sülüklerin tamamı ise etcildir.
  ]]>
  Solucan Bakımı https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-bakimi.html Thu, 08 Nov 2018 11:47:19 +0000 Solucan bakımı, toprağın bağırsakları olarak bilinen solucanlar, toprağı yumuşatarak ıslah ederler ve verimliliği artırırlar. Sessiz sedasız dünyayı yeniden şekillendiren solucanlar, ekolojik zincirin en öneml Solucan bakımı, toprağın bağırsakları olarak bilinen solucanlar, toprağı yumuşatarak ıslah ederler ve verimliliği artırırlar. Sessiz sedasız dünyayı yeniden şekillendiren solucanlar, ekolojik zincirin en önemli halkalarıdır. Vermikültür tabirinin insan hayatına girmesi ile birlikte solucanların çoğaltılabilmesi için solucan bakımı yapılmaya başlanmıştır. Toprak solucanlarının özelliklerine bakıldığında, dünya üzerinde 3.5 yıldan bu yana var oldukları bilinir. Fakat solucanların toprağa olan faydaları üzerinde ise son 50 yıldır kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır. Solucanlar genotip ve fenotip olarak kendilerini son derece iyi koruyan ve çok fazla değişim göstermeyen canlılardır. Solucan bakımı nasıl yapılır, sorusunun cevabı için yazımızı dikkatlice okumanız size fayda sağlayacaktır.  

  Solucan bakımı nasıl yapılmalıdır

  Solucanların en önemli özelliği, sindirim sistemlerinde sölom adı verilen bir sıvı bulundurmalarıdır. Solucanlar doğal ortamlarda, tarımsal alanlarda ve hayvan gübrelerinde koloni şeklinde yaşarlar. Ülkemiz solucan kültürü bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda solucanların düşük sıcaklıklara dayanabildiği tespit edilmiştir. Solucan bakımı konusunun en önemli kısmı olan beslenme özelliklerine bakıldığında ise solucanlar bir tam gün içerisinde kendi ağırlıkları kadar besin tüketen canlılardır. Solucanların renk ve büyüklükleri beslenme ve bakım şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Adaptasyon kabiliyetleri her ortam için oldukça iyidir. Genel olarak petrol çamurlarında, hidrokarbonlu topraklarda daha kolay yaşar, ürer ve çoğalırlar. Meyve posaları, sanayi atıkları, zeytin ve turunçgil atıkları en önemli beslenme kaynaklarıdır. Solucan bakımı için dikkat gerektiren en önemli noktalardan biri de alacakaranlık ortamları sevmelerinden dolayı ortamın karanlık olmasıdır.

  Solucan bakımında ideal nem isteği %60-80 civarlarında olmalıdır. Uygun sıcaklık ise 18-25 derece olmalıdır. Solucanlar her türlü ısı şartlarına kolayca adapte olan canlılar olabilmelerine rağmen keskin geçişlerde uyum sıkıntısı yaşarlar. Yani çok soğuk bir havadan sıcak bir havaya geçiş yada tam tersi sıcaktan soğuğa geçiş mutlaka kademeli olmalıdır.

  Solucanlar için Ph derecesi 5.5 olan asidik ortamlar oldukça idealdir. Solucan bakımı konusunda özellikle yaz mevsimi meyve kabuk ve artıklarında ve %90 oranındaki nem koşullarında solucanlarda üreme ciddi şekilde artış göstermektedir.  

  Solucan bakımı, basit yığın yöntemi, kaplı yığın yöntemi, kutuda bakım yöntemi, doğrudan toprakta yada kontrollü yataklarda yapılabilmektedir. Solucan bakımı ve solucan kültürü ekolojik yaşamın dengesi ve kalitesi bakımından giderek artış gösteren bir oranda yapılmaktadır.

  ]]> Solucan Gübresi Çayı https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-cayi.html Fri, 09 Nov 2018 03:18:24 +0000 Solucan Gübresi Çayı, Solucan gübresi uzun yıllardan beri tarımsal alanlarda toprağa besin takviyesi oluşturmak için kullanılmaktadır. Solucan gübresi diğer bir adıyla California olarak da bilinmektedir. Bu gübre yetiştirilen b Solucan Gübresi Çayı, Solucan gübresi uzun yıllardan beri tarımsal alanlarda toprağa besin takviyesi oluşturmak için kullanılmaktadır. Solucan gübresi diğer bir adıyla California olarak da bilinmektedir. Bu gübre yetiştirilen büyükbaş hayvanların dışkıları ve bazı bitkilerin kökleriyle elde edilen toprağın yapısını değiştiren, toprağın besin kalitesini önemli derecede arttıran bir gübre türüdür. Solucan gübresi çayı toprak düzenleyici ve bitkinin kalitesini arttırıcı etki sağlayan bir maddedir. Toprakta verimlilik oluşturarak toprağın vitamin, mineral değerini önemli ölçüde arttırır. Solucan gübresi çayının vitamin bakımından zengin yapısı sayesinde toprak düzenlenir, toprağın havalandırması kolay olur, toprağın su tutma kapasitesi artış gösterir. Bu sayede topraktaki problemler en aza indirilmiş olur.

  Solucan Gübresi Çayı Toprağa Faydaları:
  • Solucan gübresi çayı içeriğinde bulunan maddelerden dolayı topraktaki bakterilerle savaşarak onları yok eder. Topraktaki bakterilerin olumsuz etkilerini en aza indirir ve uygulandığı bitkilerde, ağaçlarda oluşabilecek bütün hastalıklara karşı direnç sağlar.
  • Bitkilerin olumsuz hava koşullarına karşı dirençli kalmasına olanak gösterir.
  • Bitkilerin alt kısımlarında oluşan istenmeyen türden otların yok olmasına ve tekrardan çıkmamasına olanak sağlar.
  • Uygulanan bitkilerde, meyve ağaçlarında, çeşitli sebzelerde kaliteyi arttırarak meyve ve sebzelerin saklama süresini fazlalaştırır.
  • Solucan gübresi çayı topraktaki pH seviyesini yükseltir.
  • Toprağın sürekli nemli kalmasına olanak sağlar ve nem seviyesini en yüksek derecede tutar.
  • Uzun zaman boyunca işlenmemiş topraklarda atıklardan dolayı toprak kirliliğinin oluşmasıyla toprağın verimsizleşerek işlevini yitirmesiyle birlikte solucan gübresi çayı bu türden toprağa uygulandığında toprak ıslah olacak ve verimliliğini yeniden kazanacaktır.
  • Kumlu toprak yapısını verimli hale getirerek toprakta en iyi kaliteli bitkilerin yetişmesine olanak sağlar.
  • Bu ürün yapısı itibariyle doğayı kirletmez herhangi bir kokusu yoktur.
  • Bu gübre çayı toprakta uzun süre kalarak etkisini sürekli olarak göstermektedir.
  Solucan gübresi çayı, bitkiler için en iyi besin takviyeleri arasında görülmektedir. Toprağın korunmasında oldukça etkili olan bu gübre çayı humus yapısı az olan topraklarda bundan mikroorganizma yapılarını güçlendirir ve bu sayede mikroorganizmalara uyarı vererek toprağa canlılık katar. Solucan gübresi çayı bütün zirai ilaç satan yerlerde kolaylıkla bulunur. Yapısı itibariyle toz şeklindedir. Su ile karıştırıldığında solucan gübresi çayı elde edilecektir. Bu madde su içerisinde kolaylıkla eriyerek çözülmektedir.
  ]]>
  Solucan Gübresi İçeriği https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-icerigi.html Fri, 09 Nov 2018 07:12:52 +0000 Solucan gübresi içeriği, tarımsal faaliyetler için kullanılan gübrelerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan bileşenler sebebiyle oldukça faydalıdır. Solucan gübresi yaklaşık olarak 50 yıldır üretimi bulunan zirai gübreler b Solucan gübresi içeriği, tarımsal faaliyetler için kullanılan gübrelerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan bileşenler sebebiyle oldukça faydalıdır. Solucan gübresi yaklaşık olarak 50 yıldır üretimi bulunan zirai gübreler bir içerisinde bulunur. Özellikle içerisinde bulunan zengin gübre sebebiyle bitkinin gelişimini sağlamak için doğada yer alan en doğal ürün niteliğindedir. Organik olması sebebiyle ekolojik sisteme oldukça yararlıdır. Solucan gübresi içeriğinde bulunan maddeler sebebiyle %99 oranında saftır. Bu sebepten dolayı tercih edilmesi toprak içerisinde dekar alanda bitkinin daha sağlıklı şekilde beslenmesini sağlayarak, hem maliyet açısından düşük olmasını sağlar, hem de ürünün daha kaliteli ve yüksek oranda vermesini destekler. Son zamanlarda toprağı gübrelemek için kullanılan gübreler içerisinde nitrat miktarının yüksek olması gübrelerin yasaklanmasına neden olmuştur. Bu süre zarfında çiftçiler gübresi arayışında bulunurken imdadına solucan gübresi yetişmiştir. 

  Solucan gübresi içeriği

  Gerçek solucanlar kullanılarak elde edilen gübrenin organik olması ve içerisinde bulunan toprağa solucanların dışkılama sonucu elde edilir. Solucan gübresinin içeriğinde pH değerinin oldukça yüksek olduğu belirtilir. Bu sayede nemin korunması üzerinde inanılmaz fayda sağlar. Solucan gübresi toprağın içerisine nitrojen, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, potas gibi maddeler almasını destekler. Ayrıca içeriğinde bulunan toprağın mineral ve vitamin bakımından zenginleşmesi için oldukça etkilidir. Solucan gübresi içeriği sebebiyle üretimi esnasında solucana verilen bazı yemler ile toprağın vitamini ihtiyacının güçlenmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde mangan, çinko, bakır, Kobalt, Demir, boraks, karbon gibi zenginlik kazandırır. Bu maddeler sayesinde bitki kolayca topraktan gerekli ihtiyacını karşılayabilir. Organik maddeleri sayesinde diğer gübrelere göre daha kolay şekilde bitki tarafından emilerek, toprağın yoğunluğu daha üst düzeye çıkartır. İçerisinde bulunan minerallerin suda çözülme durumu bitkilerin ihtiyaç duyduğu düzeydedir. Solucan gübresi içeriği sebebiyle hem kullanılması açısından toprağın kalitesini yükselirken, hem de toprağın uzun vadede gübreleme işleminin sağlanmasını destekler. Solucanın sindirim süreci içerisinde gübrenin üzerine özel yağ salgılaması ile içeriğini daha fazla artırır. Solucan gübresi içeriği sebebiyle toprağa atılması halinde bitkinin kökleriyle simbiyotik işleme girerek bitkinin topraktan gerekli besinlerini almasına katkı sağlar. Bu süreç içerisinde elde edilen gübre canlı gübre niteliğindedir. İçerisinde ek besinleri çekmeyi sağlayan faydalı bakteriler ile birçok organizma bulunur. Solucan gübresi içeriği sebebiyle ticari amaçla üretilen diğer gübrelerden oldukça güçlü performans sergiler. İnsan, hayvan, bitki gibi yaşamını sürdüren varlıklar için tamamen güvenilirdir. Bu sebepten dolayı kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Solucan gübresi içeriği sebebiyle bitkinin büyümesini desteklerken, kök sisteminin daha hızlı gelişmesine fayda sağlar.Bu süreç içerisinde toprağa havalandırarak tarım için uğraşan çiftçinin istenilen düzeyde ürün almasını sağlar.
  ]]>
  Kırmızı Solucan Yetiştiriciliği https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-solucan-yetistiriciligi.html Fri, 09 Nov 2018 11:03:54 +0000 Kırmızı solucan yetiştiriciliği ülkemizde çok sevilen ve yapılan bir iş değildir. Aslında çok ciddi miktarlarda kar elde edilebilen bu iş için biraz uğraş verildiği zaman ticari açıdan büyük bir gelişme sağlanabilir. Öz Kırmızı solucan yetiştiriciliği ülkemizde çok sevilen ve yapılan bir iş değildir. Aslında çok ciddi miktarlarda kar elde edilebilen bu iş için biraz uğraş verildiği zaman ticari açıdan büyük bir gelişme sağlanabilir. Özellikle ülkemizde yok denecek kadar az olan bu iş için çok olumlu sonuçlar elde edilebilir. Kırmızı solucan yetiştiriciliği, kırmızı solucanların normal bir şekilde beslenmeleri ile elde edilen gübrelerin satışı amacı ile yapılmaktadır. Bu gübreler maddi olarak diğer birçok gübreye göre oldukça iyi miktarlara satılabilir. Bitkilerin gelişimi ve korunması açısından ciddi faydaları bulunan bu gübreler için bazı insanlar evlerinde bile kırmızı solucan yetiştiriciliği işini yapmaktadır. Her ne kadar ticari amaçlarla olmasa bile yetiştiren kişinin kendi bitkileri için ciddi faydalar elde edilmektedir. 

  Kırmızı solucan yetiştiriciliği yöntemleri nelerdir

  Genellikle tek yöntemle yetiştirilen bu solucanlar için açık ya da kapalı kasalar kullanılmaktadır. Açık ve birbirine paralel uzun kasalarla yapılan bu solucan yetiştiriciliğinde kasların altı delikli yapılardadır. Solucanların kasa içerisinde yaşaması ile ve bu yaşamları sırasındaki hareketleri nedeni ile deliklerden gübreler yere dökülmektedir. Bu dökülen gübreler ise güneş yardımı ile kurutularak paketlenmektedir. En önemli yöntem kasa yöntemidir. Aynı şekilde siz de evinizin balkonunda bir kasa yaparak altına küçük delikler açabilirsiniz. Bu şekilde gübreler alt kısımlarda dökülecektir ve siz de evsel artıklarla solucanları besleyebileceksiniz. 
  • Yerden yüksek kasalar (Ana yöntemlerden biridir)
  • Maliyeti düşük olan zemin yataklı yöntemler. Bu yöntemlerde sıralı yığınlar yöntemi de kullanılır. Daha çok zemine kazarak solucan yetiştiriciliği sağlanmaktadır. 
  • Kutular, sandıklar ve kasa yöntemleri. Bu yöntemlerle evlerde de kırmızı solucan yetiştiriciliği yapılabilmektedir.
  Kırmızı solucan yetiştiriciliğinde besleme nasıldır

  Bu solucanların beslenmesi için normalde büyük baş hayvan dışkıları kullanılmaktadır. Ancak birçok kişi güneşte ve yağmur altında kalmış olan yanmış gübrelerin kullanıldığını düşünmektedir. Ancak bu gübreler bakteriler tarafından faydaları alınış olduğu için çok fayda göstermez. Bu nedenle taze hayvan gübrelerin sıvı kısmı sepetör yardımı ile ayrıştırıldıktan sonra taze bir şekilde kullanılmaktadır. 
  ]]>
  Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-nasil-kullanilir.html Fri, 09 Nov 2018 17:44:37 +0000 Solucan gübresi nasıl kullanılır, tarımsal faaliyetler içerisinde toprağın gübrelenmesi için kullanılan gübreler içerisinde ilk sıralarda yer alır. Canlı solucanlardan elde edilen gübrenin dışkısının karıştığı topra Solucan gübresi nasıl kullanılır, tarımsal faaliyetler içerisinde toprağın gübrelenmesi için kullanılan gübreler içerisinde ilk sıralarda yer alır. Canlı solucanlardan elde edilen gübrenin dışkısının karıştığı toprağın kullanılması ile gübre elde edilmektedir. Yani solucanın atığının kullanılması sayesinde gerçekleşir. Gübre elde etmek için solucana verilen organik ve bitkisel besinlerin tüketilmesinin sonrasında hayvanın dışkılaması ile toprağın daha fazla zenginleşmesi sağlanır. Böylece bir çok madde bakımından zengin toprak gübresi elde edilir. Organik olması sebebiyle diğer gübrelerden daha faydalıdır. Solucan gübresi nasıl kullanılır noktasında kişinin aklında bulunan soruların giderilmesi için öncelikle içeriğinin araştırılması önemlidir. Solucan gübresi %99 oranında Saftır.  Bitkilerin sağlıklı şekilde büyümesi için kullanılmaları önemlidir. Toprak içerisinde solucanla dışkılama yaparken toprağın pH derecesinin yükselmesine fayda sağlar. Bu süreç içerisinde toprağa çinko, bakır, mangan, Kobalt, magnezyum, potasyum, potas, kalsiyum, fosfor, nitrojen gibi maddeler bırakır. Doğal zengin içerikli solucan gübresinin kolayca toprak tarafından emilmesini desteklenir. İçerisinde bulunan minerallerin diğer gübrelere göre daha kısa sürede suda çözünmesi bitkinin ihtiyaç duyduğu vitaminleri kolaylıkla almasını sağlar. Bu sebepten dolayı gübreleme işleme içerisinde kullanılması çok önemlidir. Yaklaşık olarak 50 yıldır faaliyette bulunan solucan gübresi kullanımı günümüzde yaygın şekilde gerçekleştirilmektedir. Solucan gübresi nasıl kullanılır süreci içerisinde çiftçinin gerekli bilgilendirilmesi yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde toplayan uygun koşullarda havalandırılması önemlidir.

  Solucan gübresi nasıl verilir uygulaması

  Sebze yetiştirmede, öncelikli olarak uygun koşullarda toprağın havalandırılması için sürülmesi tavsiye edilir. Sonra toprağın içerisinde bulunan taş, ot gibi ayrılıkların temizlenmesi önemlidir. İçerisinde bulunan organik maddeler sebebiyle kesinlikle ot üretiminde bulunmaz. Toprak açısından son derece önemlidir. Toprağın üzerine dekara göre belirli miktarda serpilmesi yaparak gübreleme işlemi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde tekrar bahçe veya tarım yapılacak alanın sürülmesi tavsiye edilir. Böylelikle toprak ile gübrenin karışması sağlanır. Böylece bitkilerin genel yapısının geliştirilmesi üzerinde inanılmaz etkisinden faydalanılır. Ayrıca toprakta bulunan örümcek yavruları veya zararlı oluşan böceklerin bitkilere zarar vermesini engeller, zararlı oluşumların ölmesine neden olur. Bu işlem ile birlikte toprağın havalanması salınırken, toprağın süzdürme gelişiminin üst düzeye çıkartılması sağlanır. Bununla birlikte suyu tutma miktarının en üst düzeye ulaştırılması gerçekleşir. Solucan gübresi nasıl kullanılır süreci içerisinde bitkinin ihtiyaç duyduğu kadar toprağın zenginleştirilmesi için uygulama yapılır. İmkanı olanların topraksız direkt bitkiyi gübreye dikmesinin de inanılmaz  faydası olduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı bitkilerin üstünden konulmasının da yapıldığı belirtilmektedir. Bitkinin dikileceği çukurun içerisine solucan gübresinin belirli bir miktar konularak üzerine bitkinin dikilmesi halinde de uygulama yapılabilir. 

  Evdeki bitki ve çiçekler için, Solucan gübresi vermikompost için uygundur. Evde bitki veya sebze yetiştiren kişiler için de uygundur. Kokusuz olması sebebiyle Kullanıma elverişlidir. Bitkinin ihtiyaç duyduğu bütün besin maddelerini içerisinde bulundurması sebebiyle köklerinin beslenerek büyümesine fayda sağlar. Saksının içerisinde bulunan toprağa karıştırılarak uygulama gerçekleştirilir. 

  Fidancılıkta gübre kullanımı, Dikilmiş olan fidanların etrafına atılarak toprağa karıştırılması gerekir. Bu süre zarfında toprağın bellenerek gübreyle karışması sağlanır. Ancak fidan dikme esnasında kullanımı yapılacaksa çukurun içerisine konularak toprakla karıştırılıp, ağacın köklerinin gübre içerisinde bulunan ma]]> Solucan Yetiştiriciliği https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-yetistiriciligi.html Sat, 10 Nov 2018 03:22:36 +0000 Solucan yetiştiriciliği, yaklaşık olarak 50 yıldır üretiminde bulunan solucan gübresinin hızla büyüyen iş alanına sahip olduğu belirtilmektedir. Tesisi kurmak isteyen kişilerin uygun araştırma yapması gerekir. Solucan üretim Solucan yetiştiriciliği, yaklaşık olarak 50 yıldır üretiminde bulunan solucan gübresinin hızla büyüyen iş alanına sahip olduğu belirtilmektedir. Tesisi kurmak isteyen kişilerin uygun araştırma yapması gerekir. Solucan üretimi için gerekli koşulların sağlanması açısından uygun malzemelerin seçilmesi le işleme başlanır. Güneş ışığına maruz kalınmayacak bölgelerde ve alanlarda yetiştirilmesi önemlidir. Üretim yapılması için sert plastik kaplara ihtiyacı vardır. Bu sebepten dolayı su tankı oldukça önemlidir. Su tankının içerisine bırakılan solucanların üretimini desteklemek için gerekli bakım yapılarak solucanın humus üretimi yapması sağlanır. Bu süreç içerisinde solucanlara ağaç yaprakları, buğday, Kağıt, Yonca, ay çekirdeği, çay posası, pancar yaprakları, yumurta kabukları, Mısır sapı, kocan yaprakları, Ceviz Kabuğu gibi maddeler verilerek solucanın gübre üretiminde zengin mineralli humus yapması desteklenir.

  Solucan yetiştiriciliği işlemleri;

  Kaplarda veya kapalı alanlarda sistemlerinin kurulması ile yataklarının oluşturulması gerekir. Solucan yatakların tercih edilmesi sürecinde yatağın derinliğinin 60 santim civarında olması önemlidir. Bu süreç içerisinde hazırlanan kompost karışımın içerisinde aralıklarla solucanlar yerleştirilerek sıralı yığınlar halinde solucan yerleştirilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde solucan yetiştiriciliği yapılırken, gübre elde edilmesi sağlanır. İnce katmanlar halinde solucanların kabın içerisine yerleştirilmesi önemlidir. Solucan yetiştiriciliği içerisinde solucanın organik atıkları tüketmesi halinde yukarıya doğru hareket etmesi sayesinde solucan humusu oluşur. Solucan tarafından bütün atıklar işlendikten sonra yatakta bulunan solucan humusu dolu olan kabın diğer yığınlara geçmesini sağlayarak solucan gübresi elde edilir. Açık alanda ve ılıman iklime sahip olan bölgelerde üretiminin yapılması süresinde bakımına dikkat edilmesi gerekir. Solucan yetiştiriciliği yapılması için humustan ayırma işlemi uygulanır. Başka bir kasanın dibine saman yayınlarının konulması ile kağıttan yatak hazırlandıktan sonra bir miktar kompost ile karışım hazırlanarak solucanlar içerisinde konulur. Düzenli olarak azar azar verilen maddelerle solucanın beslenmesi sağlanırken bu süreç içerisinde solucanın taze besinlere ulaşmak için hareket etmesi sayesinde humus birikimi arttırılır. Yeme ulaşmak için altta bulunan solucanlar yukarı doğru hareket eder. Yapılan yetiştirme işlemi içerisinde kasada bulunan solucanların işlemini tamamlanması halinde solucanlar yaprak yığınları dolu kabın içerisine alınarak humus'tan ayrılır. Bu süreç içerisinde solucanların çoğaldığı gözlenir. Bu süreç içerisinde toprakta bulunan nem miktarının doğru düzeyde ayarlanması önemlidir. Bu sebepten dolayı solucan gübresi yetiştirilen kaban at tarafından küçük delikler açılması gerekir. Böylece solucanın hava alarak nem miktarını korunması sağlanır.

  Solucan yetiştiriciliği içerisinde kapta  bulunan solucanlar çoğaldıkça yukarı doğru hareket ettikleri için altta humuslu toprağın kalması sebebiyle diğer kabağı alınması için uygun şartlar altında başka kapı alınması halinde hem gübre hemde solucan yetiştiriciliği gerçekleşir. Değiştirme işleminde solucan miktarı arttığı için daha fazla kabaya ihtiyaç duyulur. Böylece humuslu toprak elde edilmesiyle gübre yapımı da gerçekleşir. Bu süre içerisinde solucanlar oldukça fazla olduğu için satılması ile hem kar elde edilir. Hemde fazla solucanların üreticinin elinden çıkartılması sağlanır.
  ]]>
  Solucan Gübresi Yetiştiriciliği https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-yetistiriciligi.html Sun, 11 Nov 2018 02:53:33 +0000 Solucan gübresi yetiştiriciliği, son zamanlarda tarımsal faaliyetler için kullanılan gübreleme sistemleri içerisinde ilk sıralarda yer alır. Özellikle içerisinde bulunan doğal bileşenler sayesinde diğer gübrelere oranla daha ç Solucan gübresi yetiştiriciliği, son zamanlarda tarımsal faaliyetler için kullanılan gübreleme sistemleri içerisinde ilk sıralarda yer alır. Özellikle içerisinde bulunan doğal bileşenler sayesinde diğer gübrelere oranla daha çok faydalıdır. Solucan gübresi yetiştiriciliği için uygun alanların tercih edilmesi önemlidir. Tesisin kurulması amacıyla gerekli araştırmanın yapılması gerekir. Bu sebepten dolayı yeni iş imkanı arayan kişilerin bu sektöre yönelmesi oldukça önemlidir.

  Solucan gübresi yetiştiriciliği yapılması gerekenler

  Solucan gübresi yetiştiriciliği için kap ve uygun şartlar, ışık görmeyen alanlara ihtiyaç vardır. Bu sebepten dolayı güneşe maruz kalmayacak bölümlerin ve alanlarının tercih edilmesi önemlidir. Kapalı betonarme yapıda alanlarda yetiştirilmesi sıcak ve soğuk durumlardan solucanların etkilenmemesi açısından önemlidir. İmkanı olmayan kişilerin izolasyon çadırı kullanması tavsiye edilir. Solucan gübresi yetiştiriciliği için uygun büyüklükte sert plastiklerin kullanılması tavsiye edilir. Bu sebepten su tankı kullanılması işlemin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Yaklaşık olarak 1 tonluk su tankının içerisinde 10000 kadar Kaliforniya solucanı bırakılması ile gübre üretimi başlanılır. Bir yıl içerisinde gerekli bakım yapıldıktan sonra içerisinde konmuş olan solucanın 15 katına çıktığı belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı tercih edilen kabın. uygun büyüklükte olması önemlidir.

  Kompost hazırlanışı, yaklaşık olarak 100000 adet solucan bir ay içerisinde 1800 kilo mama tüketimi yapar. Bu süreç içerisinde 900 kilo humus toprağı üreterek gübre üretimi elde edilir. Yüz bin tane Kaliforniya solucanının yaklaşık olarak 1 ayı içerisinde 300 kiloya yakın solucan gübresi ürettiği görülür. Solucan gübresi üretim yapmak için kapalı kapların içerisine konulacak solucanların aralarına kompost katmanlar yerleştirilmesi ile işleme başlanır. ince aralıklarla solucanların yerleştirilmesi sonrasında üzerine ağaç yaprakları, Kağıt, talaş, Yonca fıstık, çay posası, pancar yaprakları, sebze meyve atıkları, yulaf samanını, kocan gibi mamalardan kompost hazırlanır. Solucanların üst katmana doğru hareket etmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde saydığımız bitkilerin kullanılması önemlidir. Kompost hazırlaması için toprağın hazırlanmasında sığır gübresi kullanılması, çay posası on derece önemlidir. Çay posası solucan gübresi üretiminde en zengin bitkisel atıklardan bir tanesidir. Bu sebepten dolayı çay posasının gerekli şekilde temin edilmesi önemlidir. Güneş görmeyen kapalı alanlarda biriktirilerek solucan gübresi yetiştiriciliğinde toprağın içerisinde karıştırılması solucanın kapta daha rahat hareket etmesini sağlar. Bu süreç içerisinde kabın içerisinde bulunan miktarının doğru düzeyde olması gerekir. Kapta bulunan kompostun nem miktarı yeterli değilse ara sıra belirli miktarlarda su verilerek  ısıtılması gerekir. Kullanılan kompozit karışımı için kesinlikle toprak kullanılmaması önemlidir. Toprak kullanılması halinde sıradan solucan üretimide başlayacağı için elde edilen gübre istenilen düzeyde olmaz. Ayrıca yanmış Hayvan gübresi kullanılması da sakıncalıdır. Yanmış hayvana gübresi içerisinde milyonlarca bakteri bulunduğu için zararlıdır. Gerekli mama işlemi verildikten sonra solucanlar hareket ederek yukarı doğru çıktıktan sonra solucan havuzlu humus ile dolduğu zaman ayırma işlemi gerçekleştirilir.

  Ayırma, işlemi için yapmak için humuslu toprağın içerisinde bulunan solucanların uygun işlemler içerisinde kaptan alınması sağlanarak solucan gübresi yetiştiriciliği sağlanır. Bir aylık bakımın ardından solucandan temizlenmiş olan humuslu kompostun gübre olduğu belirtilmektedir. Ayırma işlemi için humusun solucan kasasının en üst kısmına alttan delikli kasa yerleştirilmesi ve üzerine solucan maması bırakılması ile solucanların yukarı doğru hareket ederek, kasanın içerisine girmesi sağlanır. 
  ]]>
  Mide Solucanı https://www.solucanlar.gen.tr/mide-solucani.html Mon, 12 Nov 2018 01:39:30 +0000 Mide solucanı, insanlarda genellikle basit bir hastalık olarak ortaya çıkar ve ciddi belirtilerle zararlara neden olabilmektedir. Bir diğer adı ile bağırsak parazitleri olarak bilinmektedir. Mide solucanları hem mide içerisinde hem d Mide solucanı, insanlarda genellikle basit bir hastalık olarak ortaya çıkar ve ciddi belirtilerle zararlara neden olabilmektedir. Bir diğer adı ile bağırsak parazitleri olarak bilinmektedir. Mide solucanları hem mide içerisinde hem de bağırsaklarda oluşabilmektedir. Ancak mide daha fazla asit barındırdığı için ve sindirim yaptığı için daha çok bu solucanlar bağırsaklar içerisinde yaşamaktadır. Mide solucanları beyaz solucanlara benzemektedir. İnsan vücudunda konaklamış olduğu ana yerler ince ve kalın bağırsaklardır. Ancak mide solucanı olarak da bilinebilir. Bu solucanlar yumurtlayarak üredikleri için çok hızlı bir şekilde çoğalabilmektedir. Bu nedenle insanlarda gerekli olan tedaviler yapılmadığı sürece ortadan kendiliğinden kalkması çok zor olacaktır. Mide solucanları çok uzun boylarda değildir. Ancak yıllarca müdahale edilmemesi durumunda bu solucanlar mide üzerinde gelişerek büyüyebilmektedir. Bazen tedavi edilmemeye bağlı olarak birkaç metreye kadar boyları uzayabilir. 

  Mide solucanı nasıl bulaşır

  Genellikle işlenmiş olan et ürünlerinin tam olarak pişirilmemesi ve hijyen eksikliği bulunan ortamlarda yetiştirilmesine bağlı olarak mide solucanları oluşabilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığından hijyen eksikliği en büyük nedenlerinden biridir. Günümüzde etli çiğ köfte satışının ülkemizde yasal olmasının nedeni de aslında gerekli hijyenin bir türlü sağlanamamasıdır. Mide solucanı, aynı zamanda temiz bir şekilde yıkanmamış olan sebzelerden de bulaşabilmektedir. Bu nedenle almış olduğunuz sebzeleri çok daha temiz bir şekilde yıkayarak tüketmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Mide solucanı yumurtlayarak üreyen bir canlıdır. Bu nedenle bir kişide bulunan bu rahatsızlık nedeni ile o kişinin kullandığı kişisel eşyalarında ve yatağında yüksek sayıda yumurta olma durumu söz konusudur. Yumurtalar gözle görülmeyebilir. Bu yumurtaların ağızdan ve burundan olmak üzere vücuda girmesi durumunda sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 

  Mide solucanı belirtileri nelerdir
  • Mide solucanı bulaşmış olan insanlarda mide içerisinde bu sayı arttıkça çok şiddetli karın ağrıları ortaya çıkacaktır. Özellikle yemekten sonra bu ağrılar artabilir ya da yatarken bu ağrılar artabilir. Karın ağrısı sorunları bazen bağırsaklardan dolayı ya da mideden dolayı ağrıyarak sorunlara neden olabilir. 
  • Bu durumun bir diğer büyük belirtisi ise makat bölgesinde günün büyük kısmında şiddetli kaşıntıların oluşmasıdır. Bu şiddetli kaşıntılar yine gece vakitlerinde çok şiddetli bir şekilde ortaya çıkarak sorunlara neden olmaktadır. 
  • Kişide sürekli bir halsizlik ve yorgunluk durumları söz konusu olur. Özellikle yetişkinlerde bu belirti açık bir şekilde ortaya çıkar. 
  • Çocuklarda geceleri diş gıcırdatma ve yatağa ağızdan salya akması durumu da mide solucanının varlığının göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. 
  • Eğer hastalık tedavi edilmemişse hafif hafif mide bulantıları sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Bu durum belli bir süre sonra kişinin rahatsız olmasına neden olabilir. 
  Mide solucanı nasıl tedavi edilir

  Mide solucanı için birçok zaman bitkisel tedaviler kullanılmaktadır. Ama doktorlar daha çok tıbbi yöntemleri önerdiği için günümüzde en çok tıbbi tedaviler kullanılmaktadır. İki dozluk bir şurup ile mide solucanı kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. İlk doz alındıktan sonra ikinci doz ise 15 gün sonra kullanılmalıdır. Bu şekilde çok yüksek ihtimalle sorun düzelir. Sorunun düzelmemesi durumunda haslar genellikle bitkisel yolları tercih etmektedir. Bunun için bol bol çiğ kabak çekirdeği tüketilebilir. Bu çekirdek her gün düzenli olarak bir avuç dahi olsa tüketilmelidir. Buna rağmen mide solucanı vücuttan atılamazsa ameliyat gerekli olabilir. 
  ]]>
  Ekosolfarm Solucan Gübresi https://www.solucanlar.gen.tr/ekosolfarm-solucan-gubresi.html Mon, 12 Nov 2018 08:52:54 +0000 Ekosolfarm solucan gübresi, son zamanlarda yapılan doğal gübreleme işlemi içerisinde ilk sıralarda yer alır. İçerisinde bulunan maddeler ve vitaminler sayesinde toprağın gerekli vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasında e Ekosolfarm solucan gübresi, son zamanlarda yapılan doğal gübreleme işlemi içerisinde ilk sıralarda yer alır. İçerisinde bulunan maddeler ve vitaminler sayesinde toprağın gerekli vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasında etkili olarak kullanılır. Yaklaşık olarak 50 yılı aşkın süredir üretimi bulunan ekosolfarm solucan gübresi tarımsal faaliyetlerde bitkinin ve meyvenin yetiştirilmesi için organik gübre olarak kullanılarak ürünün en üst düzeyde kaliteli şekilde yetiştirilmesine fayda sağlayan organik gübredir. Kırmızı Kaliforniya solucan cinsinin kullanılması ile elde edilen gübrenin üretimi hızlı olması açısından iş imkanı olarak da uğraşılması sayesinde inanılmaz kar bırakır. %100 solucandan elde edilen gübre yüzde 99 oranda doğaldır. Bu sebepten  ekolojik sisteme zarar vermeyen gübre çeşitleri içerisinde ilk sırada yer alır. Solucanlara verilen mama sayesinde solucan tarafından sindirim sistemi içerisinden geçerek kompost karışım halinde elde edilir. İçerisinde bulunan büyükbaş hayvan dışkısı sayesinde toprağın vitamin ve mineral ihtiyacının en üst düzeye çıktığı belirtilmektedir. Tarımsal faaliyetler için hazır olarak paketlenmiş şekilde kullanıma hazırlanılır. Bu sayede toprağın pH seviyesinin en üst düzeye çıkartılmasına fayda sağlarken, gübrenin kullanılarak elde edildiği meyvenin ve bitkinin raf ömrünün uzatılmasına fayda sağlar.

  Ekosolfarm solucan gübresi faydaları

  Meyvecilik alanda fidanlarının dibine atılarak kullanılması halinde ağacın en üst düzeyde sürgün vermesi desteklenir. Bu süreç içerisinde ağaçtan elde edilen meyvenin gerekli vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasına fayda sağladığı için meyvenin daha büyük ve daha kaliteli olmasını sağlar. Yeni dikilen fidanların toprağının içerisine konulması ile köklerin gerekli ihtiyaç duyduğu potasyum, potas, Manganez gibi mineral ihtiyaçlarının gübre tarafından karşılanmasını destekler. Doğal antibiyotik etkisi yaratarak amino asit ve enzimler sayesinde fidanın hızla gelişmesini destekler. Ekosolfarm solucan gübresi fidanın kök ve etrafında bulunan hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar. Toprağın içerisinde bulunan nem miktarının dengede kalmasını destekler. 

  Ekosolfarm solucan gübresi bitki yetiştirmek için kullanırken, toprağa karıştırılarak bitkinin dikilmesi ile domates, biber, patlıcan gibi sebzelerin sağlıklı ve kaliteli şekilde büyümesini destekler. Bu süreç içerisinde gübrelenen alanda alınacak ürünün en üst düzeyde olmasını sağlar. Özellikle sıcak ve soğuğa karşı köklerin dirençte olmasına fayda eder. Saçaklanmayı üst düzeye çıkardığı için bitkinin daha güçlü olmasında fayda eder. İçerisinde bulunan sölem sıvısı sayesinde bitkide bulunan kök hastalıklarının giderilmesine fayda eder. Toprakta bulunan Mikroorganizma faaliyetinin hızlanmasını fayda sağlar. Kullanıldığı topraklarda elde edilen meyvenin veya sebzenin lezzetinin ve aromasının en üst düzeye çıkarılmasını sağlar. Ayrıca toprak ıslahı için son derece uygun bir gübredir. İnsan, hayvan veya diğer yaşayan canlı varlıkların yaşamına zararı dokunması için tarımsal faaliyetlerde tercih edilmesi tavsiye edilir.
  ]]>
  Kırmızı Solucan Gübresi https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-solucan-gubresi.html Mon, 12 Nov 2018 18:02:59 +0000 Kırmızı solucan gübresi, ismini aldığı üzere solucandan üretilen gübrelerden bir tanesidir. Tarım için son derece elverişli olmasının yanı sıra içerisinde bulunan doğal maddeler sebebiyle çevre kirliliği oluşumunu engell Kırmızı solucan gübresi, ismini aldığı üzere solucandan üretilen gübrelerden bir tanesidir. Tarım için son derece elverişli olmasının yanı sıra içerisinde bulunan doğal maddeler sebebiyle çevre kirliliği oluşumunu engellemektedir. Kırmızı solucan gübresi Kaliforniya solucanı kullanılarak elde edilir. Yaklaşık olarak 50 yıldır üretimi bulunan kırmızı solucan gübresinin fidancılık, tarımsal alanlarda, sera işlemlerinde kullanılması ile elde edilen ürünün daha verimli olarak sağlanması amaçlanmaktadır. Gübreleme tarımsal alanda son derece önemlidir. Özellikle bazı gübrelerin içerisinde bulunan sakıncalı maddelerden dolayı ürünün kalitesini düşmesinin yanı sıra içerisinde bulunan nitrat sebebiyle yasaklandığı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı keşfedildiği zaman rağbet görmeyen solucan gübresinin yapılan tanıtımları sayesinde günümüzde oldukça etkili olarak üretimi ve satışı yapılmaktadır. Kırmızı solucan gübresi içerisinde bulunan solucan artıkları, yaprak çürüntüsü, hayvan pisliği, yumurta kabukları gibi maddeler sebebiyle ekolojik sistem için son derece uyumludur. Dekar başına atılacak olan gübre ile toprağın daha kaliteli, hava geçirgen özelliğinin yüksek olmasını destekler. Kullanılması ile birlikte çiftçinin maliyetinin düşürülmesine fayda sağlar. Özellikle tarım ile uğraşan kişilerin mutlaka kırmızı solucan gübresini toprağına vererek önceki dönemlerle verdiği ürün ile  şimdiki arasındaki farkı görmesi tavsiye edilir.

  Kırmızı solucan gübresi üretimi

  Kırmızı solucan gübresi üretimi amaçlı da yapılacak işler içerisinde bulunur. Özellikle maliyetinin az olması iş kuracak kişiler tarafından düşünülmesi gereken sektörler içerisinde bulunur. Uygun ortamlar sağlanması halinde kırmızı solucan gübresi yetiştirilmesi ile yüksek oranda kar elde edilebilir. Bunun için gerekli olan malzemelerini temin edilmesiyle birlikte kırmızı Kaliforniya solucanları ile gübre üretimine başlaması sağlanır. Belirli süre sonrasında elde edilen gübrelerin paketlenerek satışa hazırlanması ile hem iş imkanı sağlanırken, hem de ülkemizde yetiştirilen gübreleri dışarıdan elde etmeden ülkemiz içerisinde para döngüsünün sağlanması mümkündür. Kırmızı solucan gübresi yetiştirmek için ortalama en aşağı sıcaklığın 15-20 dereceye üzerinde olması önemlidir. İş için düşünen kişilerin gerekli araştırmayı yapması ve sonrasın da üretime başlaması tavsiye edilir.

  Kırmızı solucan gübresi faydaları

  Ekim için uygulanan tarımsal toprakların gübreye ihtiyacı olduğu muhakkaktır. Bu sebepten dolayı toprağa atılacak gübrenin doğal, içerisinde yabancı madde bulunmayan, hem toprağın yumuşamasını, hemde bitkinin kolayca kök salmasına destek olan gübre tercih edilmesi açısından önemlidir. Bu noktada kırmızı solucan gübresi imdadımıza yetişmektedir. Özellikle fidancılık sektöründe fidanın kök kısmına doğru atılarak toprağa karıştırılması halinde fidanın en az 2 metre sürgün verdiği görülür. Böylece hem ağacın büyümesi daha kolay olurken, hem de ağaçtan elde edilen bir ürünün daha yüksek olması sağlanır.

  Seracılık içerisinde kırmızı solucan gübresinin kullanılmasıyla ürünlerin renginin canlı ve daha fazla bitkinin ürün vermesi sağlanır. Bu sebepten dolayı toprağa kırmızı solucan gübresinin karıştırılmasının ardından gerekli dikilecek domates, patlıcan, kabak, salatalık gibi bitkilerin dikilmesi ile sulanması sayesinde önceki yıllara göre daha fazla ürün elde edildiği görülür. Toprağa karıştırılmasıyla hava geçirgen özelliğinin fazla olmasını destekler, toprağın sulanmasının sonrasında içerisinde bulunan nem miktarının korunmasına fayda eder. Ayrıca içerisinde bulunan doğal maddelerle vitamin, mineraller sayesinde toprağın gerekli bakım ihtiyacını karşılar. Bu sebepten dolayı kırmızı solucan gübresinin yılda iki kez toprağa uygulanması daha fazla ürünün alınmasına fayda sağlar.
  ]]>
  California Solucanı https://www.solucanlar.gen.tr/california-solucani.html Tue, 13 Nov 2018 01:08:54 +0000 California solucanı, tarım alanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Californiya solucanı sayesinde ekilen ekinlerin 10 veya 25 gün içerisinde erken toplanması sağlanmaktadır. Ekinlerin 25 gün gibi kısa zamanda toplanmas California solucanı, tarım alanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Californiya solucanı sayesinde ekilen ekinlerin 10 veya 25 gün içerisinde erken toplanması sağlanmaktadır. Ekinlerin 25 gün gibi kısa zamanda toplanması demek üreticinin son derece karlı iş yapması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Californiya solucanı gübresi diğer gübrelerle aynı değildir, normal bir gübreye göre oranla ömrü daha fazla olarak belirlenmiştir. Normal bir gübre kullanıldığı zaman tarım alanındaki toprak bir yıl boyunca etkili olabilmektedir fakat Californiya solucanı gübresi 5 yıla kadar verimliliğini korumaktadır.

  Californiya solucanı ile üretimi yapılan toprak, seracılık, fidan yetiştirme, buğday ve ağaç yetiştirmeye yönelik tüm alanlarda kullanımı uygun olmaktadır. Californiya solucanı sayesinde işleriniz ve kazancınız daha fazla oranda artmaktadır. Californiya solucan gübresinden yaklaşık 150 ton kadar üretilmektedir Californiya solucanı gübresi organik olduğu için tamamen organik üretiminde kullanılmaktadır. Üretilen yiyeceklere zarar vermesi söz konusu değildir. Californiya solucanı gübresi ürettiğiniz ürünü yakmaz veya ziyan etmemektedir. Californiya solucan gübresinin en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de ektiğiniz ekinlerin toprağa uyum sağlaması olacaktır. Kısa zamanda uyum sağlayan ürün üreticilerin en çok memnun olduğu durumlardır. Bu durumda üretici kısa zamanda büyük kazançlar sağlayacaktır.

  Californiya solucanı beslenmesi;

  Solucan beslenmesinde asitli, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden vermemeniz gerekir. Aynı zamanda salata atıkları da yağlı olduğu için vermemeniz gerekir. Portakal, limon ve mandalina kabukları da asit içerdikleri için kesinlikle verilmemelidir. Ispanak, lahana, marul gibi sebze atıkları en uygun besinlerdir. Yumurta kabukları, özellikle öğütülmüş olmalıdır. Kısacası solucan beslenmesinde asit, tuz ve kimyasal içermeyen her türlü organik içerikli besinler solucanlar için ideal besinlerdir. Tüm verilecek besin atıkları yemeklik soğan doğrar gibi çok küçük parçalar şeklinde olmalıdır.

  Californiya solucanının en sevdikleri besinler marul, lahana, ıspanak gibi yeşillikler, muz kabukları ve çay posasıdır. Çay posası her gün verilebilmektedir, kesinlikle zararlı değildir.

  Beslenmeyi çok fazla yapmamanız gerekir. Californiya solucanlarına 3-5 gün kadar yetecek besin verebilirsiniz. Bu şekilde verdiklerinizi sürekli tüketirler ve solucan yetiştirdiğiniz ortamda sinek veya koku meydana gelmez. Besinleri tükettiklerini toprağın üstünün delik delik olmasından anlayabilirsiniz.

  Californiya solucanı ortamı nasıl olmalıdır

  Fazla güneş ışığı almayan ve sürekli güneş görmeyen bir ortamda bulunmaları gerekmektedir. Karanlık ortamlar onlar için uygun alanlardır. Ortam sıcaklığının yaklaşık 20 derece olması gerekmektedir. Bulundukları ortamdaki nem oranının yüzde 80 oranında olması gerekmektedir. Ortamın ıslak olmaması ve kuruda olmaması gerekmektedir.
  ]]>
  Solucan Türleri https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-turleri.html Tue, 13 Nov 2018 02:14:38 +0000 Solucan türleri, genelde parazit şeklinde yaşamaktadırlar. Bu hayvanlar omurgasız hayvanlardır. Bunların bazı türleri görünmeyecek kadar küçüktürler.Bazı türleri ise 4 metreyi bulan uzunlukta olurlar. Ve uzunlamasına olan ka Solucan türleri, genelde parazit şeklinde yaşamaktadırlar. Bu hayvanlar omurgasız hayvanlardır. Bunların bazı türleri görünmeyecek kadar küçüktürler.Bazı türleri ise 4 metreyi bulan uzunlukta olurlar. Ve uzunlamasına olan kasları sayesinde hareket edebilirler. Solucan türleri hem sperm hem de yumurta hücresinin üretirler. Bu solucan türlerinin yaşadığı ortamda ihtiyaçlarını karşılayacak özellikleri bünyelerinde barındırmaktadır. Dünyada yaklaşık olarak 9000 tane solucan türü bulunduğu söylenmektedir. Solucan türlerinin bir kısmı insan vücudunda bir kısmı toprakta  bir kısmı hayvan vücutlarında  bir kısmıda suda varlıklarını sürdürürler.

  İnsan vücudunda bulunan solucan türleri

  İnsan vücuduna birçok solucan türleri yerleşmektedir. Bunlar vücuda zarar vermektedir. Kişinin düzenli beslenmesini engellemekte ve kansızlık sorunu yaratmaktadır. İnsan vücudunda  genel anlamda üç çeşit  solucan yaşamaktadırlar. Bunlardan biri halkalı solucan  öteki yuvarlak solucan birde yassı solucan bulunur. Bu solucanların sağlam bir derileri vardır. Bu solucan türlerinin el,ayak,beyin ve göz gibi organları bulunmamaktadır.

  Solucan türlerinden olan bu hayvanlar insan vücudu içinde birçok aşama kaydederek erişkin hale gelirler. Bu hayvanlar ankilostoima hastalığına neden olurlar  kancalı kurt şeklindeki bu solucanlar ürettiği toprak ile deri bölgesini delerek vücudun içerisine yerleşirler. Ve vücut içinde toplardamar ve lenf damarları aracılığıyla akciğerlere gelirler. Akciğerlere gelen kurtçuklar kılcal damarlardan daha ileri gidemezler. Burada akciğerlerin dokusunu direk keseciklerine ulaşan solucanlar daha sonrasında sırasıyla mideye ve oradan da bağırsaklara geçmektedirler. Buraya yumurtalarını bırakırlar ve aynı zamanda bağırsak çeperlerine yapışan bu solucan türleri burada kan emerek yaşamlarını sürdürürler. Ve insanlar dışkılama sayesinde bunların bir kısmından kurtulurlar.

  Toprakta bulunan solucan türleri ve çoğalma şekilleri

  Solucan türleri yağmurlardan sonra ve özellikle yumuşak topraklarda daha sık görülen ve  herhangi bir taş parçası altından karşımıza çıkan  canlı varlıklardır. Solucanlar yaklaşık olarak 30 metre toprağın altında yaşarlar. Bunlar çok fazla yüzeye güneş ışığına çıkamazlar. Çünkü bu solucanlar ıslak ve nemli toprakları severler. Bu hayvanların bir diğer özelliği ise hem dişi hemde erkek organları bulunmasıdır. Bunlar birbirine yapışarak yumurtalarını birbirlerine iletirler. Ve üç gün sonra yumurtalar döllenirler yaklaşık olarak 1 ay sonra küçük solucanlar oluşur. Daha çok toprak içerisinde yaşayan solucanlar toprağın bağırsakları olarak nitelendirilmektedirler. 

  Solucan türleri toprak içerisinde yaşamlarını sürdüren bu hayvanların en önemli faydalarından biri de toprağa havalandırmalarıdır. Çünkü toprak solucanları sürekli gün içerisinde toprağı eşelemelerinden dolayı toprak altına suyun ve oksijenin ulaşmasını sağlamaktadırlar. Toprak altından tünel kazan solucanlar çiftçilerin doğal pulluklarıdır. Hatta Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya solucan türlerinin erozyon adı verilen doğa olayını engellediği öğrenilmiştir Her şey dahil bitki olsun hayvan olsun toprak olsun yaşamları sonlandırıldığında bunlar orijinal elementlere dönüşürler. Bu elementler  toprağın verimli olması için için  çok faydalıdır.
   
  ]]>
  Yuvarlak Solucanlar https://www.solucanlar.gen.tr/yuvarlak-solucanlar.html Tue, 13 Nov 2018 09:04:17 +0000 Yuvarlak solucanlar solucan ailesinin bir türüdür. Gelişmişlik seviyesine göre ayrılmış bir türdür.  Yuvarlak solucanlar genel olarak toprakta yaşayan canlılardır. Tür sayısı bakımından çok zengin bir hayvan grubudur. Yuvarlak solucanlar solucan ailesinin bir türüdür. Gelişmişlik seviyesine göre ayrılmış bir türdür.  Yuvarlak solucanlar genel olarak toprakta yaşayan canlılardır. Tür sayısı bakımından çok zengin bir hayvan grubudur. Çok farklı ortamlarda yaşamalarına rağmen, yapıları birbirine benzer. kirpikli bir epitelleri yoktur. Yuvarlak solucanlar beyinleri bilezik şeklinde olan bir solucan türüdür. Parazit oluşları insan vücudunu tehdit eder.  Yuvarlak solucanlar bulaşma durumu su, besinler ya da toprak ile çocuklara veya yetişkinlere ağız yoluyla olur. Yuvarlak solucanlar insanlarda sindirim sisteminde, dolaşım sisteminde, deri ve koltuk altı dokularında yerleşirler. Yuvarlak solucanların  zararlı etkilerinden korunabilmek için toprakla temasın azaltılması, yiyecek ve içeceklerin yıkanması, altyapının iyileştirilmesi ve insan dışkısının gübre olarak kullanılmasının önlenmesi gibi durumlara dikkat edilebilir. 

   Yuvarlak Solucanlar Özellikleri
  • Az gelişmiş omurgasız hayvanlardır.
  • Erişkin olanları krem ve beyaz renktedir. 
  • Altyapının gelişmediği, insan dışkısının gübre olarak kullanıldığı yerlerde daha sık görülür.
  • Irk ve eşeyin etkisi yoktur. 
  • Yumurtaları ovipardır. Yumurtaları döllenmiş ve döllenmemiş olmak üzere iki tiptir. Yumurtanın kabuğu dıştan içe doğru protein tabakası, membrana lucida ve askarosit olmak üzere üç kısımdan oluşur. 
  • Ön uçta üç dudak vardır.
  • Dişileri 20-45 cm uzunluğundadırlar. Çapları 3-4 mm çapındadır. Arka uçları karın yüzüne doğru kıvrılmıştır. Arka uçta çiftleşmeye yarayan iki organ bulunur.
  • Boyları en fazla  birkaç milimetreden 5 metreye kadar uzanır. 
  • Tatlı sularda, dip çamurlarda ya da denizlerde yaşarlar. 
  • Vücutları segmentler ayrılmamış ve silindir şeklindedir.
  • Yalancı bir vücut boşlukları vardır.
  • Üreme, boşaltım ve sinir sistemleri vardır.
  • Yaşam döngülerinde: yumurta-larva-erişkin dönemleri vardır. 
  • Vücutları dıştan içe doğru; renksiz, hücresiz, ölü kütikül tabakası bulunur. Kütikül tabakasını salgılayan hipodermis vardır. 
  • Ağızla başlayıp anüsle biten bir sindirim sistemleri bulunur. 
  • Her bir yuvarlak solucan hem sperm hem de yumurta hücresi üretir. 
  • Sürekli karanlıkta yaşayan yuvarlak solucanların gözleri bu yüzden çok iyi gelişmemiştir. 
  • Büyük bir bölümü parazit olan solucanlardır. 
  • Sıcak ülkelerde insanların bağırsağına girerek kan emerler ve sonucunda zayıflamaya sebep olurlar. Bu yüzden insan sağlığı için tehlikeli canlılardır.
  • Yuvarlak solucanlar, vücutları uzun ve silindirik şekilde vücutları tek parçalı, dişileri erkek solucanlara göre daha büyük olan ve erkek solucanları ise arka ucu kıvrık türlerdir.
  • Yuvarlak solucanlar yumurtaları kapaksızdır.
  • Bazı yuvarlak solucanların ağızlarında diş ya da kesici yüzeyleri bulunur.
  • Yuvarlak solucanlar, sindirim kanalları iki ucu açık canlılardır. 
  ]]>
  Solucan Maması https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-mamasi.html Wed, 14 Nov 2018 04:14:41 +0000 Solucan maması, solucanlarında sağlıklı şekilde yaşamaları ve solucan gübresi üretebilmeleri için, ideal mutfak atıklarından oluşan solucan maması tüketmeleri gerekir. Solucanlar dişlere sahip olmaya Solucan maması, solucanlarında sağlıklı şekilde yaşamaları ve solucan gübresi üretebilmeleri için, ideal mutfak atıklarından oluşan solucan maması tüketmeleri gerekir. Solucanlar dişlere sahip olmayan canlılar olduğundan dolayı, besin maddelerini oldukça minik parçalar halinde enzim ve aminoasitleri ile parçalayarak, sindirim sistemlerinden geçirirler ve sölom sıvısı ile gübre oluştururlar. Solucanlar solucan yatağının üzerine çıkmak için uğraşmıyorsa ve bulundukları ortam hiç karıştırılmadan rahatsızlık verilmez ise solucan maması daha fazla işe yaramaktadır.

  Solucan maması nedir, özellikleri nasıl olmalıdır

  Solucanlar sölom sıvısının etkisiyle bağışıklık sitemleri en güçlü olan canlılardandır. Ayrıca solucanların sindirim sistemlerinde azot fikse eden bakteriler ve çeşitli hormon ve enzimler bulunur. Solucanlar bu maddeler sayesinde tüketmiş oldukları solucan mamasını bu enzimler ile aktive ederek solucan gübresi oluştururlar.

  Solucan maması solucanların sindirim sistemlerinden geçerken enzim ve bağırsak faaliyetleri sonrasında ortaya çıkan dışkı, yoğun bitki besin elementleri içerecek şekildedir. Solucan maması solucanlar tarafından tekrar tekrar yenmek sureti ile tüketilir. Böylece aynı mamanın uzun süreli tüketimi sayesinde solucan gübresinin de kalitesi artar. Solucanlar kendi ağırlıkları kadar solucan maması tüketirler. Solucan maması solucanlara her gün az miktarlarda verilmelidir.  

  Solucan maması çeşitleri nelerdir

  • Renk içermeyen mukavva, karton ve renksiz gazete kırpıkları
  • Rondodon çekilmiş ince yumurta kabuğu
  • Minik parçalar halinde ufalanmış Hindistan cevizi kabuğu
  • Çok az miktarlarda toz şeker
  • İyi kurutulmuş halde çim
  • Çay posası ve kahve posası
  • İğne içermeyen yapraklar
  • Maydanoz, nane, kekik
  • Meyve kabuklarından özellikle muz kabuğu
  • Barbunya, bezelye, fasulye kabukları
  • Domates, biber, salatalık ve patlıcan kabukları
  • Kabak kabuğu
  • Asmanın yaprağı, marul yada kıvırcık marul
  • Lahana ve asma yaprakları
  • Özellikle elma, şeftali ve armut kabukları

  Solucan maması olarak asla verilmemesi gerekenler ise, soğan, sarımsak, portakal, limon ve mandalina kabukları, kavun ve karpuz kabukları, renkli kağıt yada gazeteler, patates başta olmak üzere un ve nişasta içeren gıdalar, taze çim, yağ, et ve sütten oluşan ürün artıkları, ve baharat yada tuz içeren gıdalardan kaçınılmalıdır. 

  ]]>
  Bilgisayar Solucanı Nedir https://www.solucanlar.gen.tr/bilgisayar-solucani-nedir.html Wed, 14 Nov 2018 06:43:02 +0000 Bilgisayar solucanı nedir; sorusu günümüzde insanların çok sık bir şekilde karşılaştıkları sorunlardan biridir. Bu solucanlar aslında bir bilgisayar ağı içerisindeki ana bilgisayara saldırarak ana bilgisayarın çökertilmes Bilgisayar solucanı nedir; sorusu günümüzde insanların çok sık bir şekilde karşılaştıkları sorunlardan biridir. Bu solucanlar aslında bir bilgisayar ağı içerisindeki ana bilgisayara saldırarak ana bilgisayarın çökertilmesine neden olan bir yazılımdır. Bu yazılımlar içeriğinde çok zararlı kodlar barındırmaktadır. Bu kodlar ise bilgisayarların zarar görmesine yetecek derecededir. Bilgisayar solucanı için bir nevi virüs olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Solucan virüsü olarak adlandırılmasının en büyük neden ise bulaştıkları bilgisayarların içerisinde çok kolay bir şekilde dosyalara yayılarak ciddi zararlara neden olmasıdır. Kaliteli virüs programları ile bilgisayarını koruyan insanlarda bilgisayar solucan ciddi zararlar veremeden temizlenebilir. Ancak günümüzde birçok kişi sahte virüs programları kullandığı için bu virüsten tam olarak korunamamaktadır. Bilgisayar solucanı bazen telefonlar üzerinde dahi kendisini gösterebilir. Hatta cep telefonlarında meydana gelen istenmeyen reklamlar ve uygulamalar bu virüslere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bilgisayar solucanı nedir sorunun en net açıklaması bu şekildedir. Ayrıca bu solucanlar bilgisayarda bazı tehlikelere neden olmaktadır. 

  Bilgisayar solucanı tehlikesi: 

  Bilgisayar solucanlarının en büyük zararı bilgisayarın aşırı bir şekilde yavaşlamasına neden olmasıdır. İşletim sistemi ve diğer donanımlar bu virüsler için işlem sağlayacağı için ya da bilgisayar solucanlarının bu  donanımların tam olarak çalışmasını engelleyeceği için sistem çok daha yavaş olabilmektedir. Bunun yanı sıra sizin İnternet sağlayıcınızı kullanabilen bilgisayar solucanları İnternet ağınızda size zarar verebilirler.. Bunun yanı sıra e-postalarınızı dahi kullanarak çevrenizdeki insanlara mail, mesaj gibi işlemler yapabilirler. Genel olarak bakıldığında virüs ile bilgisayar solucanı arasında büyük farkların olmasıdır. Bilgisayar solucanı nedir sorusunda solucanların kendiliğinden bulaştıkları, gezindikleri ancak virüslerin sabit olduğunu söylemek mümkündür. 

  Bilgisayar solucanından nasıl korunulabilir
  • Bilinmeyen Flaşh disk ve CD'lerin kullanılması durumunda bilgisayar solucanı bulaşma riski çok yüksek bir hale gelecektir. Bu nedenle bilinmeyen bu depolama araçlarını bilgisayarınıza takarak veri alışverişi sağlamayın.
  • İnternet yolu ile bilgisayara giren ve bilinmeyen dosyaların çalıştırılmaması gerekmektedir. Aksi halde çok basit bir şekilde bilgisayar solucanı bilgisayara bulaşarak etkisini sistemler üzerinde gösterecektir. 
  • E posta ile alınan bağlantılara dikkat edilmelidir. Çünkü gelen bağlantılardaki linkler solucanların kısa bir süre içerisinde bilgisayara yüklenmesine neden olabilir. 
  ]]>
  Solucan Unu https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-unu.html Wed, 14 Nov 2018 09:07:06 +0000 Solucan unu, günümüze hayvan yemi olarak kullanılan maddelerden biridir. Hayvanlar için çok ciddi bir şekilde faydalar gösteren bu yem içerisinde barındırmış olduğu aminoasitler ile çok ciddi olarak faydalar göstermektedir. Gü Solucan unu, günümüze hayvan yemi olarak kullanılan maddelerden biridir. Hayvanlar için çok ciddi bir şekilde faydalar gösteren bu yem içerisinde barındırmış olduğu aminoasitler ile çok ciddi olarak faydalar göstermektedir. Günümüzde evcil olarak beslenen hayvanların yüzde 90'ı için çok büyük faydalar gösteren solucan unu, özellikle de hayvanların büyümesi ve gelişmesi için ciddi faydalar sağlamaktadır. Bu yemin göstermiş olduğu faydalar daha çok zincirli yağ asitlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yemin barındırdığı vitamin ve mineraller de bu büyümeye katkıda bulunacaktır. Bu unu kuşlar ve balıklar da dahil birçok evcil hayvan için kullanabilirsiniz. Özellikle kümes hayvanları için çok ciddi faydaları olacaktır. 

  Neden solucan unu kullanılmalıdır
  Solucan unu hayvanlara düzenli olarak verilmesi durumunda hayvanlardaki protein üretimi çok ciddi bir şekilde hızlanır ve vücut için gerekli olan protein yapımı hayvan üzerinde hızlanır. Bunun yanı sıra hayvanda kilo artışına neden olan bu yemler hayvanlarda iştah artışına neden olarak önemli faydalar göstermektedir. Genel olarak bakıldığında solucan unu ile beslenen hayvanların daha güçlü ve sağlıklı olduğu söylenebilmektedir. 

  Solucan unu nerelerde kullanılır
  • Balık ve kurbağa yetiştiriciliğinde hayvan yemi olarak kullanılır ve bu sayede çok daha hızlı bir şekilde büyüme sağlanır.
  • Süs balıklarının beslenmesinde de olumlu sonuçlar elde edilebildiği için süs balığı yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. 
  • At yetiştiriciliğinde kullanılarak atların kaslarının gelişmesinde ciddi olarak faydalar elde edilebilmektedir. 
  • Süt artışının sağlanabilmesi için süt sığırlarında çok kullanılır. Solucan unu maddi olarak diğer yemlere göre biraz daha yüksek olduğu için kullanımı biraz daha kısıtlıdır.
  • Kedi ve köpek besleyen insanlarda da solucan unu kullanılabilmektedir. 
  Faydaları nelerdir
  • İştah arttırıcı özelliği bulunmaktadır. 
  • Kaslarda ciddi olarak gelişim sağlar. 
  • Zayıf ve bakımsız hayvanların hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlar. 
  • Daha enerjik olmayı sağlayarak hayvanlardaki hareketliliği arttırır.
  • Hayvanlarda cinsel performans artışına neden olur.
  • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
  • Hastalıklara karşı hayvanların daha güçlü olmasını sağlar.
  ]]>
  Solucan Besleme https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-besleme.html Wed, 14 Nov 2018 22:55:22 +0000 Solucan Besleme; çevre kirliliğine bağlı toprak kalıntı miktarları artmakta ve sonuç itibari ile topraklar verimsizleşmektedir. Ayrıca toprak kirliliğine bağlı olarak da bir çok çiftlik ürününde kimyasal madde oranı artmakta Solucan Besleme; çevre kirliliğine bağlı toprak kalıntı miktarları artmakta ve sonuç itibari ile topraklar verimsizleşmektedir. Ayrıca toprak kirliliğine bağlı olarak da bir çok çiftlik ürününde kimyasal madde oranı artmaktadır. Bu kısır döngü ve gıdalardaki kimyasalları arındırmak ve azaltmak için toprak tazelenmesi gerekmektedir. Solucan besleme bir nevi organik toprak elde etmek amaçlı beslenmektedir. Solucanlar toprağı kendi sindirim sistemlerinden geçirerek, topraktaki kimyasalları arındırmakta ve bir takım salgılarını toprağa vermektedir. Bu amaçla solucan beslemede toprak inorganik maddece zenginleşmekte ve güvenli gıda üretimi hususunda önemli bir rol oynamaktadır.     

  Solucan besleme nedenleri
  • Organik toprak üretimi
  • Laboratuvar çalışmaları
  • Akademik araştırmalar
  • Toprak temizliği 
  • Gübre üretimi 
  Solucan besleme nasıl yapılır
  • Mısır koçanı yaprakları
  • Kabak
  • Kavun ve karpuz kabukları
  • Muz kabukları
  • Çay posası
  • Yumurta kabukları
  • Kahve telvesi
  • Meyve, sebze ve diğer bitki artıkları
  • Yarı yanmış hayvan gübresi 
  • Az oranda sarımsak ve soğan
  Solucan beslemede bir çok meyve, sebze, bitki artıkların tekrarda toprağa kazandırılması amaçlı solucan besleme yöntemi ile yapılabilir. Bir sonraki sezona daha verimli ve sağlıklı besinler elde edebilmek için solucan beslenmesi toprak açısından önemli yer tutar. Günümüzde toprak kalıntılarının artması, böcek ve haşere ilaç kalıntılarının toprakta kalması sonucu toprak verimsizliği artmıştır. Solucan besleme ile bu mevcut toprakların yapısı tekrardan iyileştirilebilir, daha verimli toprak elde edilebilir. Ticari amaçlı olarak da solucan besleme önemli kazançlar sağlamakta, organik toprak üretimi tesisleri gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.   

  Solucan beslemede dikkat edilmesi gereken hususlar; 
  • Aşırı sarımsak ve soğan vermekten kaçının
  • Aşırı asitli gıdalar (turunçgiller) solucanlara zarar verir. 
  • Domates yada patates vermeyin. 
  • Tuzlu ve asitli yiyecekler vermeyin.
  • Et ve süt ürünleri vermeyin.
  • Toprak nemini dengede tutun.
  • Aşırı sıcaklara maruz kalmayı önleyin. 
  • Vereceğiniz gıdaları küçük parçalar halinde veriniz. 
  • Vereceğiniz yiyecekleri toprağın yüzüne bırakmayınız, toprağa gömünüz. 
  Solucan beslemede saydığımız bu hususlar önemli olup toprak kalitesini, solucanların üremesini bu hususlar etkiler. Gıdaların kesinlikle toprak yüzüne bırakılmaması, toprağa gömülmesi gerekmektedir. toprağa gömülerek verilen gıdalar daha çabuk sindirilecek ve sinek, koku oluşumu engellenecektir.  
  ]]>
  Solucan Toprağı https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-topragi.html Wed, 14 Nov 2018 23:17:59 +0000 Solucan toprağı; bu toprak diğer topraklardan farklı olarak içeriği inorganik maddece daha zengin, solucanın sindirim sistemi salgılarının da bulunduğu verimli topraktır. Günümüzde toprak kirliliğine bakıldığında, haşere Solucan toprağı; bu toprak diğer topraklardan farklı olarak içeriği inorganik maddece daha zengin, solucanın sindirim sistemi salgılarının da bulunduğu verimli topraktır. Günümüzde toprak kirliliğine bakıldığında, haşere ile mücadele ilaç kalıntıları, kimyasal maddeler, plastik gibi yabancı atıklar toprağa zarar vermektedir. Bu atıklar toprak verimliliğini azaltmakta, toprak kalitesini düşürmekte, ürün özelliklerini bozmakta, kimyasal kalıntılı ürünler oluşmaktadır. Solucan toprağı ise organik toprak eldesi için önemli bir topraktır. Solucanlar toprağı sindirim siteminden geçirerek toprakta ki kalıntıları temizleyip organik hale getirmektedir. Günümüzde de giderek yaygınlaşan solucan toprağı üretimi bit çok kişiye de ekmek kapısı olmaktadır. Özellikle organik tarım yapmak, organik meyve ve sebze üretimi yapmak solucan toprağını ön plana çıkartmaktadır. Solucan toprağı elde etmenin bir kaç püf noktası vardır ve bu noktaları dikkatlice yapılması solucan toprağı elde etmede önemli kılar.    

  Solucan toprağı üretiminde gerekli hususlar; 
  • Bölgeye uygun solucan türünün seçimi.
  • Toprak nemi ve sıcaklığı uygun değerlerde olması.
  • Solucanların sevdiği gıdaların verilmesi.
  • Toprak miktarına göre solucan sayısı konulması.
  • Yapılmaması gereken bazı hususlar. (asitli yiyecek vermek gibi )
  Solucan toprağı uygun besi ortamında uygun sıcaklık ve nem değerlerinde üreyip çoğalırlar. Sevdikleri yiyecekleri tüketerek toprağı zenginleştirirler. Solucan toprağı eldesinde bitki, meyve, sebze artıkları çok önemli rol oynamakta ve hazırlanan solucan mamasında büyük oranda bulunması gerekmektedir. Bitkisel artıklar toprağın zenginleşmesinde önemli bir yer tutar. Solucan toprağı üretiminde, besi yerine kimyasal maddeler katılmamalı, verilecek gıdalar toprağa gömülmeli, turunçgil gibi aşırı asitli gıdalar verilmemelidir. Aksi taktirde solucan toprağı üretiminde bazı hastalıklara, sinek oluşumuna, solucan ölümlerine ve kokuşmalar ortaya çıkar. Solucan toprağı üretiminde uygun şartlar ve yeterli miktarda solucan besi yerine konulduğu taktirde üç ay kadar bir süreç sonrası solucan toprağı elde edilebilir. 
  ]]>
  Solucan Gübresi Kremi https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-kremi.html Thu, 15 Nov 2018 15:31:41 +0000 Solucan Gübresi Kremi; Değişen ve gelişen yaşam şartları insanları daha bireysel, daha fazla kendisi ile ilgilenen bireyler haline getirdiğinden kişisel bakım da bu çerçevede bireylerinin enerjilerinin ve maddi varlıklarının b Solucan Gübresi Kremi; Değişen ve gelişen yaşam şartları insanları daha bireysel, daha fazla kendisi ile ilgilenen bireyler haline getirdiğinden kişisel bakım da bu çerçevede bireylerinin enerjilerinin ve maddi varlıklarının bir kısmını bu alanda sarf etmelerine neden olmaktadır. Dolayısı ile cilt bakımı ve güzellik salonları kişisel bakımına önem veren bay ve bayanların sık sık uğradıkları mekanlar haline gelmiştir. Bununla beraber gelişen teknoloji  ve yapılan araştırmalar yeni bulgularla insanların kişisel bakımlarını çok daha kolayca ve bulundukları yerde, evlerinde de yapmalarına imkan veren kolaylıklar sunmaya devam etmektedir.

  Solucan Gübresi Kremi Faydaları;

  Solucan Gübresi Kremi, her ne kadar son yıllarda kullanımı yaygınlaşan bir ürün olmakla beraber solucanlar, tarihi kaynaklardan elde edilen verilere göre erken yaşta ölümlerin sık olduğu zamanlarda da tedavi edici olarak kullanılmaktadır.
  Solucanların kavrulup toz haline getirilerek Hindistan Cevizi ve alkolle karıştırılması sonucu elde edilen karışım hastalıkların tedavisinde kullanılmış, Ortadoğu'da ise kellik ilacı olarak yine solucanlardan elde edilen kremler kullanılmıştır. 
   
  Günümüzde ise kozmetik sanayi solucanların vücutlarında salgıladıkları jel kıvamındaki sıvıyı tamamen özel yöntemler kullanarak toplayıp multi vitaminlerle destekleyerek anti-aging kremi olarak kullanıma sunmaktadır. Ciltteki yaşlanmayla ortaya çıkan kırışıklıkların azaltılması, güneş lekeleri ve siyah noktaların giderilmesi Solucan Gübresi Kremi sayesinde % 80'e varan oranlarda mümkün olmaktadır.

  İsviçreli bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda  soğuk iklimlerde yaşayan solucanların, insanların yaşlanma karşıtı ve elastikiyet artırıcı, leke giderici krem ve jellerin ham maddesi olarak kullanımına uygun vücut sıvıları ve gübreleri olduğunu tespit etmişlerdir. 
  Yapılan açıklamalarla kozmetik sanayinde hızla yükselen bir trendi oluşan solucanlar, yeni girişimciler için de kurulum ve üretim maliyeti düşük ancak kar marjı yüksek bir faaliyet alanı oluşmasını sağlamıştır.

  Üretim tesislerinde katı ve sıvı olarak üretilen solucan gübrelerinden kozmetikte kullanılan grup sıvı solucan gübresidir.
  Gübre üretmek için melezleştirilen ve Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak adlandırılan bu solucan türü başlı başına bir endüstri haline gelmiştir.
  Beslenmesinde evsel atıklar, pazar atıkları ve büyükbaş hayvan gübrelerinin uygun şartlarda fermente edilmesiyle hazırlanan kompostlar kullanıldığı için tamamen doğal ve ekolojik olan solucan gübreleri toprağın zenginleştirilmesi ve bitkilerin veriminin, kalitesinin arttırılması kadar insanların estetik kaygıları ve sağlık problemlerinin çözümünde de kullanılmaktadır.
  ]]>
  Bağırsak Solucanı Belirtileri https://www.solucanlar.gen.tr/bagirsak-solucani-belirtileri.html Fri, 16 Nov 2018 15:30:50 +0000 Bağırsak solucanı belirtileri, genellikle büyük idrar üzerinde belirmektedir. Bağırsak solucanının vücuda giriş nedeni farklı olabilmektedir. Bir tür parazit olan solucan insan yada hayvan vücuduna yerleşerek hayatını sürdü Bağırsak solucanı belirtileri, genellikle büyük idrar üzerinde belirmektedir. Bağırsak solucanının vücuda giriş nedeni farklı olabilmektedir. Bir tür parazit olan solucan insan yada hayvan vücuduna yerleşerek hayatını sürdürebilmektedir. Solucanın latince ismi ''ascarid'' olarak geçmektedir. 

  Bağırsak solucanı belirtileri, 

  Vücuda yerleştikten bir kaç gün içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Parazit vücuda genellikle iyi yıkanmamış ve parazit bulunan dışkı teması olmuş yiyeceklerden yada sulardan gelmektedir. Özellikle gübrelemenin dışkı kullanılarak yapıldığı topraklarda bağırsak solucanının görülmesi ihtimali çok kuvvetli olmaktadır. Canlı vücuduna yerleşen parazit yaşamını sürdürmek için vücudu yuvası gibi kullanmaktadır. Burada yumurtlama dahi yapabilmektedir. Olgunlaşmış solucan 30 cm'den daha fazla uzunluğa sahip olabilmektedir. Dünyada en sık etkilenen yaş grubu küçük çocuklar olmaktadır. Dışarıda topraklar yada parklardaki kumlarla oynayan çocukların bu bölgedeki dışkı bulaşmış yüzeylerden parazit kapmaları muhtemel olmaktadır. Parazit lenf sistemi yada kan yolu ile akciğerlere kadar ulaşabilmektedir. 
  • Bağırsak solucanı belirtilerinde vücutta daha çok hangi bölgenin etkilendiği önemli olmaktadır. Ancak daha çok bağırsaklara yerleşerek burada çoğalma göstermektedir. Beslenme şekli bölgedeki doku ve kan yoluyla olmaktadır. Bağırsak solucanı bölgede hassasiyet oluşturduğu için kişide belli belirsiz karın ağrıları meydana gelmektedir. Karın bölgesinde meydana gelen ağrının şiddeti parazitin yayılma oranına göre değişiklik gösterebilmektedir. 
  • Vücudun tanımadığı bir maddenin mide bulantısı yaptığı gibi bağırsak solucanı da mide bulantısı ve kusma meydana getirmektedir. Yine mide ağrısında olduğu gibi solucanın çoğalma oranı mide bulantısının sıklığını belirleyecektir. 
  • İkinci maddedeki vücudun yabancı madde algılamasına istinaden ishal görülebilmektedir. Ayrıca parazit bölgedeki dokularda tahribat yaptığı için dışkıda kanama görülebilmektedir. Ancak bu çok nadir yaşanan bir bağırsak solucanı belirtisi olmaktadır. 
  • Vücutta yerleşen bağırsak solucanı hayatını sürdürmek için kişinin besinlerinden faydalanmaktadır. Bu nedenler kişide yetersiz beslenme sonucu halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı meydana gelebilmektedir. 
  • Bağırsak solucanı belirtilerinden en çok görüleni dışkıda yada kusmada görünen solucanlar olmaktadır. Aslında kusma yoluyla parazitlerin fark edilmesi kişi için daha iyi olmaktadır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
  ]]>
  Solucan Nasıl Yetiştirilir https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-nasil-yetistirilir.html Fri, 16 Nov 2018 18:04:01 +0000 Solucan Nasıl Yetiştirilir, solucan kelimesini duyar duymaz tepki verenler olabilir fakat solucan deyip geçmeyin. Dünya üzerinde bulunan en faydalı canlılardan biridir. Solucanlar yeryüzünde milyonlarca yıldan bu yana to Solucan Nasıl Yetiştirilir, solucan kelimesini duyar duymaz tepki verenler olabilir fakat solucan deyip geçmeyin. Dünya üzerinde bulunan en faydalı canlılardan biridir. Solucanlar yeryüzünde milyonlarca yıldan bu yana toprağın gizli kahramanlarıdır. Sürekli devir daim şeklinde toprağı süren ve faydalı hale getiren bu canlılar hakkında son 30 yıldan bu yana yapılan detaylı araştırmalar solucanlar hakkındaki mucizevi gerçekleri ortaya çıkarınca herkes solucan nasıl yetiştirilir, sorusunun cevabının peşine düştü. Solucan nasıl yetiştirilir, öğrenin ve sizde çevrenize, bitkilerinize ve ekolojik dünyaya fayda sağlayın.

  Solucan nasıl yetiştirilir

  Solucan yetiştirmek sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Solucan yetiştiriciliği en maliyetsiz ve en zahmetsiz işlerden biridir. Siz solucanlara uygun koşulları yarattıktan sonra onlar çalışmaya ve üremeye başlarlar. Bir avuç solucanla başladığınız solucan yetiştiriciliği kısa bir süre içerisinde inanılmaz derece de çoğalır.

  Solucan nasıl yetiştirilir sorusu için tüm cevapları bulabileceğiniz püf noktalar işte burada;

  • Öncelikle yetiştirmeye başlayacağınız solucanları güvendiğiniz bir yerden temin etmeniz gerekir, aksi takdirde solucana benzeyen kurtçuklar yetiştirmeniz olasıdır. İlk etapta elinizde 1 kilogram civarında solucan olması yeterli olacaktır.
  • Şimdi ise solucanları yetiştireceğiniz alanı oluşturmakla işe başlamanız gerekir. Dibe doğru derinliği 30-40 cm civarlarında olan Plastik bir kap yada yatak temin etmeniz gerekir. 
  • Plastik kabın en dip kısmına dibi tamamen kapatacak şekilde kesinlikle renksiz bir karton kutu yada mukavva sermeniz gerekir. Mukavvanın üzerine ise 1-2 avuç toprak ile karıştırılmış renk içermeyen gazete kırpıkları karıştırılarak yayılır. Ve karışım aşırı derece de olmayacak şekilde nemlendirilir. Nemlendirme işlemi için su püskürtme şişelerinden fayda sağlayabilirsiniz. Böylece solucan yatağınızı hazırlamış oldunuz.
  • Hazırlamış olduğunuz solucan yatağı için en uygun sıcaklık 18-25 derece arasında olmalıdır. Solucan yetiştiriciliğinde gerekli nem koşulu ise %80 civarındaki nem oranıdır.
  • Isı ve nem şartları da temin edildikten sonra solucan yatağı mutlaka güneş almayan karanlık bir bölgeye yerleştirilmelidir. Solucanlar gün ışığını kesinlikle sevmezler.
  • Şimdi ise işin en önemli kısımlarından biri olan solucan maması ve solucan beslenmesi bölümüne geçebiliriz.
  • Solucan maması denilince sakın aklınız karışmasın solucanlar özel mamalara ihtiyaç duyan canlılar değildir. Solucan maması denilen şey evdeki sebze meyve kabuğu artıklarınız, yumurta kabuğu, yeşillikler gibi besin maddeleridir.
  • Solucanlar başta muz kabuğu olmak üzere, elma, armut, şeftali kabuğuna bayılırlar. Ayrıca domates, biber, salatalık, patlıcan, kabak kabukları, az miktarda maydanoz, nane, kekik gibi yeşillikler, rondodon çekilip un haline getirilmiş yumurta kabuğu, kurutulmuş çim başlıca solucan maması çeşitleridir. Bu besinler hiç bir şekilde rondo yada mutfak robotundan geçirilmeden elle yapılabilecek en küçük hale getirilir ve solucan yatağının en üst kısmına koyulur.
  • Şimdi ise artık küçük dostlarınızı yataklarına koyup uyum süreçleri için bir hafta kadar sabretmeniz gerekir. Yerlerine kısa sürede alışan solucanlar maksimum 3 ay gibi bir sürede koyduğunuz solucanın 2 katı olacak şekilde üremeye başlarlar.
  • Solucanlar yataktan dışarı doğru çıkmaya çalışıyorsa beslenmede bir yerlerde hata yapmışsınız anlamına gelir, bu yüzden solucanlara kesinlikle et ve süt ürünleri, yağlı, tuzlu, baharatlı ve unlu mamalar verilmemelidir.
  • Solucan nasıl yetiştirilir sorusu için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar bunlardır.
  ]]>
  Solucan Nasıl Ürer https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-nasil-urer.html Sat, 17 Nov 2018 06:52:47 +0000 Solucan Nasıl Ürer, solucanların üreme şekilleri başta eşeysiz olmakla birlikte farklı pek çok türde de olmaktadır. Erkek solucanlar üreyen dişi solucanlar içinde düşük oranda mevcut olmaktadır. Ayrıca çevre şartlarının Solucan Nasıl Ürer, solucanların üreme şekilleri başta eşeysiz olmakla birlikte farklı pek çok türde de olmaktadır. Erkek solucanlar üreyen dişi solucanlar içinde düşük oranda mevcut olmaktadır. Ayrıca çevre şartlarının uygun olması ile birlikte dişi solucanlar dayanıklı olan yumurtaların oluşumunda büyük rol üstlenmektedir. Solucanların üremesi için özellikle olumlu koşullar uygun olduğu taktirde hızlı olarak çoğalırlar. Solucanların üreme şekilleri dişi solucanın diğer dişi solucan için yumurta bırakması şeklinde üreme sağlanmaktadır. Çoğunlukla yumurtadan çıkan solucanlar ağırlıklı olarak dişi solucanlardır. Erkek solucanlar bu durumda biraz daha az üremektedir. Kısacası solucanların üreme işlemi direkt olarak dişi solucanların bırakmış olduğu yumurtalara bağlı olarak gelişmektedir.  

  Solucanlarda Üreme Nasıl Olur, 

  Solucanların başlarının hemen arka kısmında bulunana halkalar hem erkek hem de dişi solucanların özellikle birbirlerinin vücuduna sperm transferi yapmasını sağlamaktadır. Bu spermler solucanın sperm kesesinde toplanmaktadır. Ardından bu halkaların içerisindeki yumurtalar meydana gelmeye başlar. Geri çekildiği vakit yumurtalar ve sperm kokon içerisinde toplanmış olur. Geri çekilme işlemi tamamlandıktan sonra oluşan kokonların içinde yumurta döllenmeye başlar. İçinde bulunana keseler pirinç tanesinden bile küçüktür ve yeşil bir renktedir. Oluşan kokonların içinde 4 ya da 8 solucan bulunmaktadır. Eğer kokonların içinde solucanların çıkması için ortam şartları uygun değilse, yavru solucanlar uyku şeklinde uzun yıllar kokonlarda kalabilmektedir. Tekrar ortam koşulları uygun olduktan sonra yavrular çıkarlar. Yavru solucanlar kokonların içinden yaklaşık 2-3 hafta içinde çıkarlar. 

  Solucan Üremesi İçin Ortam Nasıl Olmalıdır, 

  Gerekli koşullar oluştuktan sonra solucanlar çok çabuk üreyerek çoğalabilirler. Oluşan solucanlar yaklaşık olarak sekiz hafta sonra cinsel olgunluğa erişmektedir. Cinsel olgunluğa ulaşan solucanlar haftada bir kez çiftleşirler. Üreme için uygun ortam koşulları oluştuktan sonra dişi solucan 6 hafta içerisinde takriben 128 tane solucan yavru getirir. Dişi solucan yatağı istediği azami nüfus çoğunluğuna ulaştığı vakit solucanlar beslenme ihtiyacını bırakırlar. Solucanların citellumları inceldikten sonra neredeyse görünmez bir halde olurlar. Solucanların yavrularını üretebilmeleri için mutlaka ortam sıcaklığının 21.1 santigrat derece olması gerekmektedir. Ayrıca solucanların üremesi için ortam sıcaklığı kesinlikle değişken olmamalı sabit olmalıdır. Solucan kokonu bir defa ürettikten sonra içinde olan yavru solucanların çıkabilmesi için özellikle ısı dengesinin korunması son derece önemlidir. Solucan yavrularının başlarının hemen arka kısmında bulunan beyazımsı görünen halka, yaklaşık olarak solucanlar 4 ya da 6 haftalıkken meydana gelmektedir. Bu beyazımsı halkalar hem dişi hem de erkeklik organını bir arada barındırmaktadır. 
  ]]>
  Solucan Otu https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-otu.html Sat, 17 Nov 2018 12:44:03 +0000 Solucan otu, bileşikgiller ailesinden olan solucan otu; "Tonsy ve Tanacetum vulgare" isimleri ile de bilinen çok yıllık otsu bitki türlerinden biridir. 1.5 metreye kadar uzayabilen boyu, köşeli gövdesi ve anayaprak üzerine dizi Solucan otu, bileşikgiller ailesinden olan solucan otu; "Tonsy ve Tanacetum vulgare" isimleri ile de bilinen çok yıllık otsu bitki türlerinden biridir. 1.5 metreye kadar uzayabilen boyu, köşeli gövdesi ve anayaprak üzerine dizili yanyaprakları vardır. Yaz aylarında açmaya başlayan, hoş kokulu ve hardal sarısı renginde çiçeklere sahiptir. Ülkemizde neredeyse her bölgede bulunabilen solucan otu bitkisi, aslında Kuzey Yarımküre' de ılıman iklimin hakim olduğu yerlerde yaygındır. Açıklamalara da bakacak olursanız; solucan otu hiç de ismine benzememektedir. Zira itici isminin dışında, güzel bir görüntüsü mevcuttur. Ancak solucan otunun çiçekleri döküldüğünde, bu estetik görüntüsü son bulur. Çabuk gelişip büyüyen solucan otu, ismini bu özelliğinden aldığı söylenmektedir. Yabani bir bitki olan solucan otu; kayalıklı ve otlu yerlerde, dere ve yol boylarında kendiliğinden yetişebilen bitki türleri arasında yer almaktadır. Bunun yanısıra süs bitkisi olarak da pekçok park ve bahçe de solucan otuna rastlamak mümkündür. Çiçekleri toplu halde, adeta bir salkım gibi birarada bulunur. Kendi tohumlarını dökerek kolaylıkla çoğalabilen elverişli bir bitkidir.Bu sayede, uzun yıllardır varlığını devam ettirebilmektedir.

  Solucan otunun üst kısımları acı glikozitler içermektedir. Ayrıca; laktonlar, flavonitler ve birtakım uçucu yağları bünyesinde barındıran solucan otu, potasyum açısından da oldukça zengindir. İçeriğindeki maddeler sayesinde, çürütme yöntemi ile kompozit gübre üretiminde sıklıkla faydalanılmaktadır. Aynı zamanda insan sağlığı açısından da oldukça yararlı olan solucan otu, yıllardan beri birçok rahatsızlıkta şifa olması amacı ile de kullanılmış bir bitkidir. Haziran- Ekim aylarında toplanarak kurutulan solucan otu, serin yerlerde muhafa edilerek saklanabilir.

  Solucan otunun faydaları:
  • Sindirim sistemi için bulunmaz bir nimet olarak adlandırılan solucan otu, bilhassa ishal problemini ortadan kaldırabilme özelliğine sahiptir. Hazımsızlığı giderir ve gaz sorununu çözer.
  • Hanımların adet dönemi sancılarında oldukça etkilidir. Daha rahat bir regl süreci geçirmenzie yardımcı olur.
  • Eklem ağrılarını dindirmede solucan otu kullanılabilir.
  • Kuvvet verici olduğu bilinen solucan otu, vücuda dinçlik katar.
  • Bağırsak solucanlarını düşürmede önemli ölçüde yardımcı olur.
  • Böbrek taşı ve böbrek iltihabı rahatsızlığı olanlarda, solucan otunun olumlu etkileri vardır. Ayrıca safra kesesi, karaciğer ve mesane hastalıklarına da iyi gelmektedir.
  • Etkili bir iştah açıcıdır.
  • Uyuz hastalığında losyon olarak kullanılabilir.
  • Bazı evlerde sinek kovması amacı ile, asılı bırakılır.
  • Güçlü bir iltihap sökücü olan solucan otu; soğuk algınlığına, siyatik ve diş ağrılarına iyi gelir. 
  • Böcek sokmalarında da kullanıldığı bilinen solucan otu, ilaveten migren tedavisinde de etkisi büyük olan mucizevi bitkiler arasındadır.
  NOT: Bilinen hiçbir yan etkisinin bulunmadığını söyleyen uzmanlar; zehirli özelliği olan solucan otunun, hamile bayanların ve çocukların kullanmasının kesinlikle sakıncalı olduğu konusunda da uyarmaktadır.
  ]]>
  Kaliforniya Solucanı Ne İşe Yarar https://www.solucanlar.gen.tr/kaliforniya-solucani-ne-ise-yarar.html Sun, 18 Nov 2018 12:15:15 +0000 Kaliforniya Solucanı Ne İşe Yarar, kültür solucanı şeklinde oluşturulan bir solucan türüdür. Genellikle koyu kırmızı renkte olurlar. Diğer solucanlar ile karşılaştırıldığında daha narin, zayıf ve küçük bir solucan t Kaliforniya Solucanı Ne İşe Yarar, kültür solucanı şeklinde oluşturulan bir solucan türüdür. Genellikle koyu kırmızı renkte olurlar. Diğer solucanlar ile karşılaştırıldığında daha narin, zayıf ve küçük bir solucan türüdür. Küçük olmasından dolayı hareket kabiliyetleri daha gelişmiştir. Rahatlıkla çok sayıda galeriler oluşturarak bu galeriler sayesinde gübrenin daha hızlı fermante olmasını sağlamaktadır. Hareket kabiliyetleri için özel bir sıvı salgılarlar. Bu sıvı sayesinde aynı zamanda kendilerini patolojilere karşı korumaktadırlar. Bu sıvıyı sindirim sisteminde de kullanarak yedikleri gıdaları hızlı bir şekilde parçalayıp bu özel sıvı ile birlikte dışkı şeklinde dışarıya atarlar. Normal solucanlarla karşılaştırıldığında doğurganlık oranları daha yüksektir. Solucanlardan verim almak için doğurganlığın artıp artmadığına bakılabilir ve bu açıdan kırmızı kaliforniya solucanları daha verimlidir. Kırmızı kaliforniya solucanı az sayıda olsa bile kısa süre sonunda çok sayıda solucana ulaşabilirsiniz. Kırmızı kaliforniya solucanı daha verimli gübre elde etmek için tercih edilmektedir.

  Kaliforniya Solucanı Ne İşe Yarar, Tercih Edilme Nedenleri Nedenleri Nelerdir

  Solucandan gübre elde edilmesi kimyasal gübrelere göre daha maliyetli bir işlemdir. Verimlilik açısından bakıldığında solucan gübresi özellikle kırmızı kaliforniya solucanı ile elde edilen gübreyle %100 doğallık elde edilmektedir. Kırmızı kaliforniya solucanından elde edilen gübrenin buğdaydan ağaca kadar seracıklıktan fidancılığa kadar toprağın geçtiği her yerde kullanılabilmektedir. Kırmızı solucandan elde edilen gübre ile tarladaki mahsül 10-25 gün daha erken toplanmaktadır. Üreticilerin en dikkat ettikleri konu verimlilik ve erken yetiştirilmesidir. Bu iki unsuru kırmızı solucan sayesinde üreticiler elde edebilmektedir. Normal bir toprağın ömrü 1 yıl iken kırmızı solucan ile 5 yıla kadar bu ömür uzatılabilmektedir. Kırmızı solucanından elde edilen gübrenin %100 doğal olması da kullanılması arasında sayılacak olan başka yararlı bir nedendir.
  ]]>
  Solucan Nasıl Beslenir https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-nasil-beslenir.html Mon, 19 Nov 2018 04:56:13 +0000 Solucan nasıl beslenir; toprakta çürümüş besinler ve organik maddeler ile beslenmektedir. 2-6 yıl kadar ömürleri bulunmaktadır. Solucanların iki bin kadar türü bulunmaktadır. Tarla ve bahçe topraklarında yaşayan ve rengi Solucan nasıl beslenir; toprakta çürümüş besinler ve organik maddeler ile beslenmektedir. 2-6 yıl kadar ömürleri bulunmaktadır. Solucanların iki bin kadar türü bulunmaktadır. Tarla ve bahçe topraklarında yaşayan ve rengi çoğunlukla rengi kırmızımtıraktır. Baş kısımları sivri, kuyruk kısmı daha çok küt şeklindedir. Alt kısımlarında her halkada sürünmesine yardım eden dört çift kitinli kıl bulunmaktadır. Üst kısımlarında kurumaması için derisindeki küçük deliklerden salgılanan bezlerle devamlı nemli tutulur. Gözleri bulunmamaktadır. Fakat vücudu ışığa oldukça duyarlıdır ve kimyevi maddelere karşı hassastır. Derisi ile solunum yapmaktadır ve dolaşım sistemi kapalıdır. 5 çift halkalı damar, kalp görevi yapmaktadır.

  Çok fazla yağmurlu havalarda toprağa geçen su, solucanları havasız bıraktığı için dışarı çıkmaktadır. Havalandırılmış suda aç olarak sekiz ay boyunca yaşayabilirler. Aşırı kurak havalarda derine inerek kurak hava uykusuna yatmaktadır. Maksimum hayatta kalma sıcaklığı 40 derecedir.

  Solucan nasıl beslenir;

  Tüm yeşil veya kahverengi bitkisel atıklar solucanlar için çok ideal yiyeceklerdir. Solucanlara verilecek besinler içerisinde asit, tuz ve kimyasal maddeler olmaması gerekir. Portakal ve mandalina kabukları asitli olduğu için kesinlikle verilmemesi gereken besinlerdir. Kahverengi bitkisel atıklar sınıfında kağıt, yemiş kabukları ve ağaç talaşı yer almaktadır. Fakat bu atıklar çok ince kıyılmalıdır. Yumurta kabukları içinde aynı işlem yapılmalıdır.

  Solucanlara verilecek besinin ortalama nem oranı yüzde 80 olmalıdır. Bunu anlamanın en kolay yolu verilecek besini bir miktar avucunuza alıp sıkmak olacaktır. Sıktığınız anda su çıkıyor ve damlıyorsa ideal bir neme sahip olduğunu göstermektedir.

  Solucanlara 4-7 gün arayla besin verilmesi uygun olacaktır. Besinlerin tüketildiği, solucanların toprağının delik delik olmasından anlaşılmaktadır. Bu canlılar bitkisel ve organik besinlerle beslendikleri için solucan atıkları ideal toprak zenginleştiricidir. Solucan dışkıları, toprağın havalanmasını sağlayan ve geliştiren top şeklinde parçacıklara benzemektedir. Ayrıca dışkıları toprağın suyu tutma oranını da arttırmaktadır.

  Solucan nasıl beslenir; çiftleşmesi içinde en büyük etkendir. Uygun ortam sağlanıp düzenli ve uygun besinlerle beslendiği zaman solucanlar 3 ay içinde sayılarını yüzde 90 iki katına çıkartmaktadırlar. İdeal ortam sıcaklıkları 21 derecedir. Fakat çok fazla sıcaklıklara da direnç göstermektedirler. 3 ayda bir sayılarının ikiye katlanacağı varsayılırsa 10 bin adet solucan bir sene sonunda 160 bin adet olmaktadır.
  ]]> Solucan Gübresi Kullanımı https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-kullanimi.html Mon, 19 Nov 2018 10:22:54 +0000 Solucan gübresi kullanımı, toprağın gerekli vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanması açısından son derece etkilidir. Tarımsal amaçlı üretilen gübrenin elli yılı aşkın süredir üretimi yapılmaktadır. Kaliteli ve daha faz Solucan gübresi kullanımı, toprağın gerekli vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanması açısından son derece etkilidir. Tarımsal amaçlı üretilen gübrenin elli yılı aşkın süredir üretimi yapılmaktadır. Kaliteli ve daha fazla ürün alınmasını destekler. %100 solucan kullanılarak elde edilmesi açısından doğaldır. İçerisinde bulunan genel kompost karışımı sayesinde solucan dışkısı ile birlikte toprağın verimini artırması için kullanılır. Solucan gübresi kullanımı ile birlikte elde edilen meyvenin veya sebzenin raf ömrünün uzatılması sağlanır. Doğru teknikler yapılarak toprağa uygulanması halinde toprak ıslahını destekler. İçerisinde bulunan magnezyum, mangan, folat, fosfor gibi besinler sayesinde toprağı tarafından ihtiyaç duyulan gerekli maddelerin alınmasını sağlar. Suda hızlı şekilde çözünme özelliği bulunduğu için oldukça faydalıdır. Kırmızı Kaliforniya solucanı ile elde edilen solucan gübresinin içerisinde bulunan büyükbaş hayvan dışkısı ve organik meteryaller sayesinde toprak için gerekli olan kimyasal ve fiziksel yapıların değiştirilmesini sağlar. Solucan gübresi kullanımı ile toprağın gerek duyduğu hümik asit ve folik asit seviyesini dengede tutar. Son derece etkilidir. Toprağa uygulanması halinde toprağın sütrüktürünü düzenleyerek toprağın gerekli şekilde hava almasını sağlar. Bu şekilde toprak kalitesini en üst düzeye çıkartır. İçerisinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde zararlı bakterileri yok eder. Ayrıca bitkiyi sıcak veya soğuk gibi don olaylarından etkilenmesine karşı koru.  Solucan gübresi kullanımı ile birlikte toprağın pH seviyesi yükseltilerek, kirlenmiş toprağın canlılığını kazanması desteklenir. Ekolojik sisteme zarar vermez.

  Solucan gübresi kullanım uygulaması

  Fidancılık, tarım içerisinde gübreleme işlemi son derece önemlidir. Gerekli şekilde gübreleme yapılarak ağaçların daha sağlıklı şekilde büyümesi desteklenir. Bu sebepten dolayı solucan gübresi uygulaması son derece etkili olur. Yeni dikilecek olan fidanın çukurunun içerisine bir miktar solucan gübresi konularak toprağa karıştırılması ile fidanın dikilmesi gerekir. Böylece fidanın inanılmaz şekilde büyüme yapması sağlanır. Daha öncesinden dikilmiş olan fidanların ise etrafında belirli oranda çukurlar açılarak üzerine gübre atılıp tekrar toprakla karıştırılması ile sulanması halinde uygulanan gübrenin fidanının köküne doğru ulaşması sağlanır. Böylece ağaç yılda en az 2 metre sürgün verir. Bu uygulama ile birlikte daha yüksek oranda meyve üretimi yapılır.

  Seracılık, gübreleme özellikle bitkinin yetişmesi açısından önemlidir. Bu sebepten dolayı domates, biber, patlıcan gibi sebzelerin dikilmesi esnasında öncelikli olarak toprağın gerekli şekilde havalandırılması ardından, gübreleme işlemi yapılır. Bu noktada solucan gübresi kullanımı imdada yetişir. Bitkinin dikileceği çukurların içerisine belirli oranlarda solucan gübresi konularak bitkinin dikilmesi gerekir. Böylelikle bitki gerekli ihtiyaçlarını bu gübreden karşılar. Doğal katkısız gübreleme yapılmış olur. Organik olması açısından hiçbir zararı bulunmaz. Solucan gübresi kullanımı esnasında gübrenin bitkinin köküne temas etmesi bitkiye kesinlikle zarar vermez. Bu sebepten dolayı gönül rahatlığıyla kullanılması tavsiye edilir.
  ]]>
  Kaliforniya Solucanı Üretimi https://www.solucanlar.gen.tr/kaliforniya-solucani-uretimi.html Tue, 20 Nov 2018 08:14:42 +0000 Kaliforniya solucanı üretimi: Kırmızı kaliforniya solucanı, ismini koyu kırmızı olan renginden alır. Diğer solucanlara göre daha küçük olup daha hızlı hareket ederler. Ticari amaçla üretilen bir cins olduğundan sıradan top Kaliforniya solucanı üretimi: Kırmızı kaliforniya solucanı, ismini koyu kırmızı olan renginden alır. Diğer solucanlara göre daha küçük olup daha hızlı hareket ederler. Ticari amaçla üretilen bir cins olduğundan sıradan toprak solucanlarına göre daha dirençli yapıları vardır. Hızlarını artırmak ve toprak da bulunan binlerce zararlı bakteriden kendini korumak için sölom adı verilen bir sıvı üretirler. Bu sıvıyı sindirim sistemlerinde de kullanarak daha değerli dışkılama yaparlar, yediklerinin %90 nı dışkı olur. Oldukça oburdurlar. toprağı organik maddelerce zenginleştirirler.Toprakların kimyasallar yüzünden verimsiz hale geldiği  şu günlerde, kaliforniya solucanları sayesinde tarım alanlarını yeniden kazanmak mümkün hale gelmiştir. Özellikle apartman ortamlarında yada kısıtlı alanlarda oturanlar için  kaliforniya solucanını yetiştirme kapları vardır.

  Kaliforniya solucanlarına verilebilecek besinler;
  • Bu solucanlara besin olarak büyük baş hayvan gübreleri ve bitkisel atıklar fermantasyon alanında ıslatılıp çürütülür daha sonra kurutulup elekten geçirilerek solucanlara yem olarak verilir.
  •  Ayrıca kahve telvesi, çay posası, yumurta kabuğu, kavun ve muz kabuğu gibi besinleri küçük parçalar haline getirilip verilebilir. 
  Kaliforniya solucanlarına asla verilmeyecek gıdalar;
  • Soğan,sarımsak, mandalina, portakal kabuğu gibi asitli yiyecekler zararlı olabileceğinden kesinlikle verilmemelidir.
  Solucanların sıcaklık ortamları önemlidir çok sıcak ve çok soğuk ortamlar uygun değildir. Çok soğuk ortamda uykuya meyilli olurlar eğer sıcaklık sıfıra yaklaşmışsa ölürler. Doğrudan ışık aldıkları zamanda kısa sürede ölürler. Uygun şartlar sağlanırsa 5 yıl yaşarlar. 20 derece solucanların üremesi için ideal sıcaklıktır.

  Kaliforniya solucanı üretimi

  Solucanlar çift cinsiyetlidir hem sperm hemde yumurta hücresi üretirler. Çoğalmaları için çiftleşmeleri gerekir. her bir solucan günde ortalama 1500 yumurta (koza) bırakır. 5-7 günde kozalar içerisine bıraktıkları yumurtalarla çoğalırlar. Her kozada yaklaşık 1-21 adet solucan yumurtası bulunur. 
  Türkiye'nin en büyük solucan üretim çiftliği Aydın ilinin Efeler ilçesi Kardeş köy mahallesinde kurulmuştur.
  ]]>
  Solucan Suyu https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-suyu.html Wed, 21 Nov 2018 07:54:40 +0000 Solucan suyu, tarımsal faaliyetler için kullanılmak üzere yapılan maddelerden bir tanesidir. Solucan humusu ile solucanından salgılanan sıvının karıştırılması ile elde edilen bir ilaçtır. Solucan suyu kullanılarak tarl Solucan suyu, tarımsal faaliyetler için kullanılmak üzere yapılan maddelerden bir tanesidir. Solucan humusu ile solucanından salgılanan sıvının karıştırılması ile elde edilen bir ilaçtır. Solucan suyu kullanılarak tarlalarda ekilen üründen en üst düzeyde verim alınması sağlanır. Özellikle toprağa uygulanması halinde ekilen ürünün sağlıklı şekilde büyümesini sağlar. Solucan suyu solucanın beslenmesi sonucunda atıkların bağırsaktan geçmesi sonucu sindirim sisteminde salgıladığı sıvıdan oluşan bir maddedir. Solucan suyunun toprağa verilmesi bitkinin büyümesini desteklerken, birim alanda yüksek oranda kar elde edilmesine katkı eder. Özellikle humifikasyon sağlayarak toprakta bulunan mikrobiyal aktivitenin yükselmesine fayda sağlar. Böylece toprağını daha iyi havalandırılması desteklenir. Ayrıca toprakta bulunan ısı ve nemin dengede tutulmasını sağlar. Doğal olması sebebiyle ekolojik sisteme zarar vermez.

  Solucan suyu kullanımı

  Seracılık, doğal olarak solucandan elde edilmesi sebebiyle ekolojik sistem üzerinde inanılmaz faydalıdır. İnsan, hayvan veya yaşayan diğer canlılara kesinlikle zararı dokunmaz. Bu sebepten dolayı tarımsal faaliyetler içerisinde toprağa uygulanması halinde bitkinin köklerinin daha güzel büyümesine fayda eder. Bu süreç içerisinde bitkinin gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Bitkinin dikimi gerçekleştirildikten sonra suyun içerisine belirli oranda solucan suyunun katılması ile bitkiye verilmesi sayesinde uygulama yapılır. Bu süreç içerisinde bitkinin daha gür ve canlı şekilde büyümesi gözlenir.  Ayrıca bitkiden elde edilen ürünün kalitesini yükseltirken, raf ömrünün uzamasını sağlar.

  Fidancılık, oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan maddelerden faydalanmak üzere dikimi gerçekleştirilen fidanlarının etrafına suya karıştırılarak verilir. Bu süreç içerisinde fidanın kökleri suyu emmesi ile birlikte sürgün vermeye başlar. Ayrıca fidandan elde edilen meyvenin daha büyük ve daha fazla olmasına fayda sağlar. Sıcaklık gibi oluşumlardan fidanın etkilenmesini korur. Kök yapısının hızlı gelişmesine fayda sağlar. Solucan gübresi kadar solucan suyunun da faydası oldukça fazladır. Bu sebep den dolayı fidancılık sektöründe de yaygın olarak kullanılır.
  ]]>
  Domuz Solucanı https://www.solucanlar.gen.tr/domuz-solucani.html Wed, 21 Nov 2018 22:03:04 +0000 Domuz solucanı; özellikle sıçan ve domuzlarda çok fazla görülmektedir. Aynı zamanda ayı, domuz, sıçan ve insanların kaslarında kistler içerisinde kıvrık şeklinde ve boyları 1,5 mm uzunluğunda olan canlılardır. İnsanl Domuz solucanı; özellikle sıçan ve domuzlarda çok fazla görülmektedir. Aynı zamanda ayı, domuz, sıçan ve insanların kaslarında kistler içerisinde kıvrık şeklinde ve boyları 1,5 mm uzunluğunda olan canlılardır. İnsanlara bulaşması ise kistlenmiş enfektif larvaları içeren çiğ veya az pişmiş domuz ve ayı etinin yenmesi sonucunda bulaşmaktadır. Ülkemizde yaygın olmamakla beraber dünyada oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Domuz eti tüketen ülkelerde çok sık görülmektedir.

  Domuz solucanı belirtileri ve teşhisi

  Domuz solucanı; beyin, kalp, göz, akciğer, cilt altı ve kaslarda kist oluşumuna sebep olmaktadırlar. Domuz solucanı bulunan yetişkinler ve çocuklarda bulunan kişiler yeterli derecede hijyene dikkat etmezler ise dışkılama sonrası makat bölgesindeki yumurtaları ağız yolu alarak yutarlar. Bu yumurtalar daha sonra bağırsaklara ulaşarak larvalardan çıkarak bazı dokulara ulaşarak kistler meydana getirirler. Eğer bu larvalar beyine kadar ulaşırlarsa epileptik vakalara sebep olmaktadır veya diğer sinirsel nedenler meydana getirirler. Bu yüzden çok tehlikeli ve hemen tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

  Nadiren karın üst bölgesinde ağrı, ishal, bulantı ve kilo kaybı görülmektedir. Bazı durumlarda safra kanallarında ve pankreas kanalında tıkanıklığa sebep olmaktadır.

  Domuz solucanı teşhisi dışkıda larva ve yumurtaların görülmesi ile tanı konulmaktadır. Özellikle dışkıda hareketli canlılar görülmektedir. Aynı zamanda radyolojik incelemeler sonucunda da kistler görülmektedir. Cilt altında meydana gelen şişliklerden alınan biyopsi ile tanı da konulmaktadır.

  Domuz solucanı tedavisi

  Tedavi uygulaması sadece tek doz niclosamide kullanılmaktadır. Kist oluşumlarında ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahale ile kistler temizlenerek tedavi yapılmaktadır.

  Domuz solucanı rahatsızlığı olan kişilerin hijyene çok dikkat etmesi gerekir. Etlerin tamamen pişmiş olmasına ve az pişmiş et yenmemesine özen gösterilmelidir. Mutlaka eller tuvaletten sonra ve yemeklerden önce yıkanmalı ve temiz tutulmadır. Hatta tırnaklar her gün fırçalanmalıdır. Tırnakların kesilmesi ve kısa tutulması gerekir. Gecelik, eldiven ve pijama gibi özel eşyalar yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekmektedir.
  ]]>
  Solucan Virüsü https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-virusu.html Thu, 22 Nov 2018 17:50:29 +0000 Solucan virüsü, bilgisayar sistemlerinin ana konusu olmaktadır. Günümüz bilgi çağında bilgisayarlar iyice hayatımızın içerisine girmeye başlamaktadır. Özellikle akıllı telefonlar adeta bir parçamız haline gelmektedir. Bu bi Solucan virüsü, bilgisayar sistemlerinin ana konusu olmaktadır. Günümüz bilgi çağında bilgisayarlar iyice hayatımızın içerisine girmeye başlamaktadır. Özellikle akıllı telefonlar adeta bir parçamız haline gelmektedir. Bu bilgi ağının içerisinde sistemlere zarar vermek için kullanılan yazılımlarda olmaktadır. Bunların bazıları direk olarak sistemlere zarar verir kimisi bilgi sızdırmak için sistemin içerisine gizlenir. Aslında solucan virüsü insan vücuduna yerleşen bağırsak parazitleri gibi hareket etmektedir. Parazitler de canlının bünyesinden beslenerek hayatını sürdürmektedir. Tek fark biri kendi varlığı korumak için vardır diğeri ise başkasının kontrolünde bilgi sızdırmak için vardır. 

  Solucan virüsü ne için kullanılır

  Solucan virüsü diğer virüs göre daha karmaşık bir yapıda olmaktadır. Bulaşma şekli daha çok e-mail, bazı web sayfalarına girişte yada ortak ağ üzerinde bulunan dosyaların paylaşımı esnasında bulaşmaktadır. Bu virüs bilgisayar bulaştıktan sonra kullanıcının sistemini kullanarak kendisini kopyalamaya başlamaktadır. Kullanıcının e-mail yada diğer iletişim kaynaklarını kullanarak daha fazla bilgisayara yayılmaktadırlar. Bunları yaparken kullandığı bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaktadır. Ağ kaynaklarında yavaşlama meydana getirirler. Solucan virüsünün bulaşmasını sağlayan kişi sizin bilgisayarınızdan bilgi alabilir ve bilgisayarı kontrol edebilir. Sasser ve blaster solucanı geçmişte gündem meydana getiren virüslerden olmaktadır. Solucan virüsü kullanılarak mail adresi şifreniz yada bilgisayarınız üzerinde tuttuğunuz önemli bilgileriniz ele geçirilebilmektedir. Bunlardan da önemlisi kredi kartı bilgileriniz risk altında olabilmektedir. 

  Solucan virüsü örnekler
  • Genellikle akıllı telefonlara gelen ''Tebrikler 200 sms kazandınız'' şeklinde mesaj.
  • Bonus kazandınız.
  • Bu siteyi kullanan 1.000.000'cu kişisiniz.
  Bu tür mesajlar muhtemele virüs içeren mesajlar olmaktadır. Bunlara tıklama yaptığınız zaman otomatik olarak virüs sisteminize giriş yaparak görevine başlayacaktır. 

  Solucan virüsü korunma yolları

  Solucan virüsü vb. virüslerden korunmanın en net yolu virüs programı kullanmak olacaktır. Virüs programınız yok ise girdiğiniz siteler yada mail adresinize gelen linklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle program indirme siteleri, film izleme siteleri, porno içerikli siteler yada müzik yada film indirme için kullanılan torrent sitelerinden virüs bulaşma ihtimali yüksek olmaktadır. Bunlara girmemeye dikkat ederseniz riski minimize etmiş olabilirsiniz. Ancak yineden en güvenli yol virüs programız edinmeniz olacaktır. Kendinize iyi bakın. 
  ]]>
  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Yetiştirilir https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-kaliforniya-solucani-nasil-yetistirilir.html Fri, 23 Nov 2018 13:45:24 +0000 Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Yetiştirilir, halkalı solucan grubunda yer almaktadır. İlk defa Kaliforniya Enstitü'nde ele alındığından dolayı adı Kırmızı Kaliforniya solucanı olarak anılmaktadır. Bu solucan türü g Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Yetiştirilir, halkalı solucan grubunda yer almaktadır. İlk defa Kaliforniya Enstitü'nde ele alındığından dolayı adı Kırmızı Kaliforniya solucanı olarak anılmaktadır. Bu solucan türü genellikle bataklıklarda, çamur ve göletlerde yaşamaktadırlar.

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Uygun Şartlar

  Solucanlar için saman, ot, sebze atıkları, talaş, büyük baş hayvan ve özellikle de at dışkıları geri dönüşüm tesislerinde işlenip çeşitli işlemlerden geçirilir. Elde edilen gübrelerin belirli oranlarda karıştırılıp fermentasyon işlemiyle oluşan ve  Kompos adı verilen bir çeşit mama ile beslenmektedirler. Bu mamaların mutlaka mayalanma sürecinden geçmiş olması gerekir. Solucamandanları tükettikleri gıdaların içindeki asit oranlarına karşı oldukça hassas canlılardır. Bu nedenledir ki solucanların beslenmesinde en uygun pH seviyeli ahır gübreleri  kullanılmalıdır. Kırmızı Kaliforniya solucanı beslemek için dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta bulunmaktadır. 

  Bu püf noktaların başında Kaliforniya solucanları günde kendi ağırlığının yarısı kadar yiyecek tüketmeleri gerekmektedir. Bu solucanların çoğalması için uygun sıcaklığın oluşturulması yeterlidir. Solucanlar uygun sıcaklık seviyesine gelinen ortamlarda yemeyi  çok severler ve hızla çoğalırlar. Tuzlu ve asitli yiyecekler Kırmızı Kaliforniya Solucanına verilmemesi gerekir.

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Hangi Sıklıkla Beslenmelidir

  Bu tür solucanı haftada 2-3 defa beslemek yeterli olacaktır.  Solucanlar yiyecekleri tükettikten sonra tekrar yemek verilmelidir böylelikle solucan kabında oluşacak pis kokunun da önüne geçilmiş olunur. Solucan kabındaki kötü koku sadece verdiğiniz besinlerden değil sık besin vermekten de kaynaklanabilmektedir. Yemleme yaparken solucan kabındaki sinekleme ve kokuların oluşmaması için yemleri yaklaşık 5-10 cm aşagıya gömebilirsiniz. Solucan sayınızın artması solucanları doğru beslediğinizin bir göstergesi olacaktır.

  ]]>
  Solucan Yumurtası https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-yumurtasi.html Fri, 23 Nov 2018 20:27:39 +0000 Solucan yumurtası, uygun ısı ve nem olduğunda çok çabuk oluşabilen yumurta türlerindendir. Önemli olan nokta solucan için ortamın çok iyi sağlanmış olmasıdır.  Sıcaklık değeri 18-25 derece civarında olmalı ve bunun yanı Solucan yumurtası, uygun ısı ve nem olduğunda çok çabuk oluşabilen yumurta türlerindendir. Önemli olan nokta solucan için ortamın çok iyi sağlanmış olmasıdır.  Sıcaklık değeri 18-25 derece civarında olmalı ve bunun yanında nem oranı ise %85-90 civarında olmalıdır. Bu ortam sağlandığında oldukça kaliteli solucan yumurtaları oluşmaktadır. Bu da gösteriyor ki solucanları yumurtlamak için ya da kaliteli yumurtaların oluşması için yüksek nem değerine sahip ortama ihtiyaç duyarlar. Bu gibi ortamlarda solucanlar haftada 1 ila 4 gibi değişen sayılarda yumurta yapabilirler. Ayrıca büyükbaş hayvan gübresi solucanın yaşadığı ortamlardan biri ise yumurtanın kaliteli olması açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Yumurtadan çıkan yavru solucanlar 3-4 hafta içerisinde yetişkin solucan haline gelebilmektedir. Solucanlar 4-8 hafta içerisinde ise cinsel olgunluğa erişmiş hale gelir ve artık yumurtlayabilir ve çoğalabilir duruma gelir. Solucanlar genellikle karanlık ortamlarda çiftleşmektedir. Bunun nedeni ise karanlık ortamda salgıladıkları feromon hormonudur. Böylece çiftleşme gerçekleşir. Bazı solucan türleri için çiftleşme yaklaşık 1 saat sürebilmektedir. Solucan yumurtalarının içirisinde bulunduğu yapıya ise kokon adı verilmektedir. Kokonların içerisinde 1 ila 15 gibi değerlerde değişmekle birlikte bereketli ve kaliteli yumurtalar yer almaktadır. Çoğu doğurgan yumurtalardan oluşmaktadır. Kokon içerisinde bir çok döllenmiş solucan yumurtası yer almasına rağmen gelişme tamamlandığında sadece bir tek solucan kokon içerisinden canlı olarak çıkabilmektedir. Solucan yumurtasından çıkan bebekler 2 mm boyunda ve tamamen beyaz bir renktedir. Fakat çıkan bebekler tam bir solucan formatında çıkmaktadırlar.  Solucanların cinsel yapılarının gelişimi yaklaşık 60 gün içerisinde tamamlanır.  Bunun göstergesi olarak solucanlar kalan yaşamları boyunca yaklaşık 8 günde bir çiftleşirler. Solucan yumurtaları oldukça küçük boyutlara sahiptir. Yakından görünüşü limon şeklini andırmaktadır. Kokonlar, solucanların çiftleşerek birbirlerine sperm transfer etmelerinden sonra oluşmaktadır. Solucanların üreme sezonu Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır. Bunun yanında solucanlar iki eşeyli canlılardır.  Solucanlar bir üreme sezonunda içerisinde solucan yumurtalarının bulunduğu 14 kokon meydana getirebilirler.]]> Toprak Solucanı https://www.solucanlar.gen.tr/toprak-solucani.html Sat, 24 Nov 2018 02:47:31 +0000 Toprak solucanı, halkalı solucan olarak da bilinen toprak solucanı, segmentleri dışarıdan belirgin bir biçimde görülen omurgasız hayvanlar arasındadır. Deniz ve tatlı su karalarında yaşayan toprak solucanı, yağmur Toprak solucanı, halkalı solucan olarak da bilinen toprak solucanı, segmentleri dışarıdan belirgin bir biçimde görülen omurgasız hayvanlar arasındadır. Deniz ve tatlı su karalarında yaşayan toprak solucanı, yağmur yağdıktan sonra özellikle de yumuşak topraklı bölgelerde sıklıkla görülen bir hayvandır. O bölgede hangi taşı kaldırırsak kaldıralım, mutlaka o taşın altından toprak solucanı çıkacaktır. Toprak solucanı, uzun ve daha hızlı olmalarından ötürü toprağı zenginleştirmişlerdir. Toprak solucanları toprağın altında yaşayarak oradaki zararlı ve çürümüş maddeleri yiyerek beslenirler. Buda toprağın çürümüş maddeler tarafından temizlenmesine olanak sağlayarak, toprağın yapısını zenginleştirirler.

  Toprak Solucanı Özellikleri
  • Toprak solucanı derisi sayesinde nefes alabilmektedir.
  • Koyu kırmızı renge sahiptirler.
  • Günde ortalama 1 gram mama tüketirler.
  • Uygun şartlar sağlandığı sürece 5 yıl kadar yaşayabilmektedirler.
  • Güneş ışığını sevmezler ve güneş ışığı aldıkları zaman kısa bir süre içinde ölürler.
  • Toprak solucanları çift cinsiyetlidir.
  • Her toprak solucanı yılda ortalama olarak 1500 koza bırakır.
  • 1000 toprak solucanı günde 1 kilo humus yani gübre üretirler.
  • Toprak solucanları genellikle 10 ile 30 cm arasında boya sahiptir.
  • Baş tarafı ve arka tarafı sivri şeklindedir. Bu sebeple başını ayırt etmek oldukça güçtür.
  • Toprak solucanlarının hareket etmelerini sağlayan kıllar vardır. Bu kıllar alt tarafta bulunarak, görülmesi oldukça zordur.
  • Toprak solucanları göze sahip bir omurgasız hayvandır.
  • Işığı ayırt edebilme özellikleri vardır. Bu sebeple gece veya gündüz olduğunu rahatlıkla görürler.
  • Toprak solucanları kış uykusuna yatarlar. Kışın uykuya yatarak, havaların ısınması ile birlikte tekrar uyanırlar.
  • Kendini yenileyen bir hayvandır. Bir yeri koptuğunda baş kısmının olduğu taraf kendini yenileyebilir.
  • Solucanların kalpleri yoktur. Kalp işlevini dairesel halkaları yapmaktadır.
  Toprak Solucanı Faydaları
  • Toprak solucanlarının sadece öğütücü işlevinden değil, solucan etinden de faydalanılır. Etinin içindeki solom sıvısı sayesinde bitkilerde iyileştirici, koruyucu ve düzenleyici olup, bitkileri besleyici özelliği bulunmaktadır. Bu durumda hayvancılık sektöründe çok değerli bir besin kaynağı olmasına yol açarak, tavuk çiftliklerinin ve balık çiftliklerinin yem tercihi olmuştur.
  • Toprak solucanı etinde bulunan solom sıvısı kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bu sıvı vücudu daha genç ve diri tuttuğu için kozmetik kremleri ve yüz maskeleri mevcuttur.
  • Solom sıvısı aynı zamanda ufak yaraların kapanmasında ve yanıkların iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır.
  • Toprak solucanı topraktan beslenme sırasında solom sıvıları gübreye bulaşarak humus elde edilir. Böylece hayvan gübresi yapımında katkıda bulunur.
  ]]>
  Sıvı Solucan Gübresi Üretimi https://www.solucanlar.gen.tr/sivi-solucan-gubresi-uretimi.html Sat, 24 Nov 2018 18:20:23 +0000 Sıvı solucan gübresi üretimi, giderek bilinçlenen tüketicilerin organik tarım ürünlerine yönelmeleri ve bu ürünlere olan talebin artmasına paralel olarak artış gösteren bir faaliyet kolu olmuştur. Talepteki bu artış h Sıvı solucan gübresi üretimi, giderek bilinçlenen tüketicilerin organik tarım ürünlerine yönelmeleri ve bu ürünlere olan talebin artmasına paralel olarak artış gösteren bir faaliyet kolu olmuştur. Talepteki bu artış hızı sıvı solucan gübresi üretimi yapanlar için iyi bir motivasyon kaynağı olmuştur. Yüksek kar marjı ve kurulumunda çok fazla sermaye istememesi, pazardaki giderilmemiş müşteri beklentileri sıvı solucan gübresi üretimi yapmak isteyen girişimciler için fırsat niteliğindedir.

  Sıvı solucan gübresi, katı solucan gübresi ekstraktından üretilen ve bünyesinde %100 solucan gübresi ve bitkisel kökenli arganik maddeler, mineralleri  konsantre eriyik olarak bulunduran organik bir gübredir. Koyu kahve renginde, kokusuz bir sıvı olan bu gübre tarımda kullanımında oldukça güvenlidir.Kırmızı Kaliforniya Solucanlarından elde edilen biogübre özü olan sıvı solucan gübresi, gübrenin en önemli besin içeriklerini,bütün makro ve mikro elementleri konsantre halinde içinde bulundurur.

  Sıvı Solucan Gübresi Nerelerde Kullanılır

  Tamamen doğa ve çevre dostu olan sıvı solucan gübresi, bitkinin gelişim ve büyümesini hızlandırıp verimliliği ve kaliteyi artırıcı özelliğinden dolayı doğal yollarla bitki ve meyve üretimi yapanlar ve iyi tarım uygulayıcıları arasında rağbet gören bir üründür.
  Gerek açık alanlarda, gerek seralarda yetiştirilen her türlü tarım ürünlerinde damlama sulama, yağmurlama sulama ve yaprak gübresi şeklinde sıvı solucan gübresi geniş bir kullanım alanına sahiptirOrganik tarıma hayat vermesinin yanı sıra gelecek nesiller için de verimli topraklar bırakılmasını sağlayan bu organik gübre sağlıklı bir hayat sunmaktadır.
  ]]>
  Solucan Gübresi İhracatı https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-ihracati.html Sun, 25 Nov 2018 09:17:04 +0000 Solucan gübresi ihracatı, verimli toprakların azalması toprak su kaynaklarının azalması tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerin kullanımı gelişmişliğin gereği olarak  bu durumu beraberinde getirmektedir. Solucan gübresi Solucan gübresi ihracatı, verimli toprakların azalması toprak su kaynaklarının azalması tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerin kullanımı gelişmişliğin gereği olarak  bu durumu beraberinde getirmektedir. Solucan gübresi hem organik tarım hem de Türkiye topraklarını giderek verimsizleşmesi ve organik madde oranlarının düşmesi açısından ayrıca kimyasal kirliliği ve zehirli atıkların sonlandırılması çölleşmenin engellenmesinde büyük öneme sahiptir. 

  Solucan gübresi ihracatı dünyadaki en faydalı organik gübre olmakla beraber önemli bir toprak düzenleyicidir. Solucan gübresi ihracatı solucan gübresi üretimi ve karar verdiğinizde solucan sayısını ilk etapta fazla tutmaya gerek yoktur. 20-30 bin adet solucan ile işe başlayan bir üretici bir yılın sonunda en kötü ihtimalle 800-900 bin adet solucanı sahip olurlar. 

  Solucan gübresi ihracatı için bakanlık lisansı ya da şirket kurmanıza gerek yoktur. Fazla solucan çeşitleri yani Kaliforniya solucanları cinsli oldukları için yılda en az 16 kat çoğalıyor. Ülkemizin bir tarım ülkesi olduğu için pazarlamakta sıkıntı yaşamanız imkânsızdır. Ayrıca uygun şartlarda muhafaza edildiği zaman 3 yıl raf ömrü olan bir üründür.
  ]]>
  Solucan Gübresi Üretim https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-uretim.html Sun, 25 Nov 2018 16:26:25 +0000 Solucan gübresi üretimi, günümüzde oldukça rağbet gören  bir faaliyet alanıdır. Solucan gübresi, solucanlardan elde edilen, bütün bitkiler için kullanılabilecek, verim artışı ve yüksek kalite sağlayan, hastalıkla Solucan gübresi üretimi, günümüzde oldukça rağbet gören  bir faaliyet alanıdır. Solucan gübresi, solucanlardan elde edilen, bütün bitkiler için kullanılabilecek, verim artışı ve yüksek kalite sağlayan, hastalıklara karşı bitkilere savunma özelliği kazandıran oldukça  etkili, organik bir gübredir. Bu organik gübreyi elde edebilmek için solucan gübresi üretim tesisi oluşturmak gerekir.

  Solucan Gübresi Üretimi Tesisi

  Solucan gübresi üretimi için oluşturulacak tesisler kapalı alan şeklinde olmalıdır. Çünkü gerek solucanların  gerekse solucan yemi hazırlamak için kullanılan karışımların güneş ışığı görmemesi gerekmektedir. Ayrıca gübresi üretim tesislerindeki hava sirkülasyonunu sağlayabilmek açısından bu kapalı alanlarda karşılıklı kapı,  pencereler bulunmalıdır. Solucanlar bu kapalı alanlarda üretim havuzları adı verilen raflara yerleştirilirler.

  Solucan Maması Hazırlama 

  Solucan gübresi üretiminde kullanılan solucan maması- kompost, solucanların beslenmesinde kullanılır. 
  Belli özelliklerdeki materyallerin, belirli oranlarda karıştırılarak ve özel bir yöntemle hazırlanan kompostlar solucanların yaşamalarını ve gübre üretmelerini sağlamakta kullanılır. Solucan gübresi hazırlığında  karışım için en uygun oran %70 taze sığır gübresi, %30 bitkisel atığın karıştırılmasıdır.

  Solucan gübresi üretiminde faaliyetlerin en yoğun olduğu bölüm kompostun hazırlık aşamalarıdır. Hazırlık aşamasında bazı hususlar yerine getirilmezse solucan maması istenilen verimi sağlamayacak ve hatta solucanların ölmelerine neden olunacaktır.

  Önemle üstünde durulması gereken hususlar 

  1-Kullanılan sığır gübresi taze olmalıdır, yanmış gübre olmamalıdır.
  2-Taze sığır gübresi asidik oranı yüksek olan sıvı bölümünden arındırılmış olmalıdır.
  3-Kullanılacak bitkisel atıklar fazla sulu olmamalıdır.
  4-Bitkisel atıkların tuz, asit, kimyevi madde bulundurmamalıdır.
  5-Ortamdaki nem oranı %70-80 olmalıdır.
  6-Bu karışım fermente edilirken doğrudan güneş ışığı görmemelidir.
  7-Toprakla temas kesinlikle olmamalıdır.

  Hazırlanan karışım 4 günde bir karıştırılarak yaklaşık 40 gün  fermentasyon için bekletilir.

  Solucanların Beslenmesi (Solucan Maması-Kompost)

  Fermente edilen solucan maması, üretim havuzlarına dört parmak kalınlığında serilerek solucanların beslenmesine sunulur ve bu işlem 3-4 günde bir tekrarlanarak solucanların beslenmeleri devam ettirilir.Ortamın nem ve sıcaklığı daima kontrol edilmelidir.

  Solucan Gübresi Hasadı

  Solucan humusu ile dolan üretim havuzlarından humusu almak için öncelikle solucanların bu humustan uzaklaştırılmaları gerekmektedir. Bunun için altı delikli meyve kasalarına taze mama doldurularak üretim havuzlarının  üstüne bırakılırsa, üretim havuzundaki bütün solucanlar kısa sürede bu kasalara geçecek ve böylece solucanlardan arındırılmış gübrenin hasadı yapılabilecektir. Solucanlardan arındırılan üretim havuzları boşaltılarak hasat tamamlanır ve solucanlar tekrar üretim havuzuna boşaltılıp besleme süreci tekrar başlatılabilir.
  ]]>
  Solucan Yavrusu https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-yavrusu.html Mon, 26 Nov 2018 03:41:21 +0000 Solucan yavrusu, genellikle büyük işletmelerde fermente edilmiştir. Seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi ile asit bulundurmayan sebze ve meyve atıklarının belirli oranda birbirine karıştırılarak hazırlanan organik at Solucan yavrusu, genellikle büyük işletmelerde fermente edilmiştir. Seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi ile asit bulundurmayan sebze ve meyve atıklarının belirli oranda birbirine karıştırılarak hazırlanan organik atıklarla beslenirler. Solucan yavrusu az nemli topraklarda açtıkları tünellerde toprakta çürümüş maddeler ile beslenirler. Solucanların ömrü ortalama olarak 2 yıl ile 6 yıl arasında değişiklik gösterir. Solucanların dünya üzerinde 500'ün üzerinde toprak solucanı tespit edildiği söylenmektedir Solucan yavrularının yaşam yerleri genelde tarla-bağ-bahçe ve topraklarda kayaların diplerinde yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar. 

  Solucan yavrularının genel özellikleri nelerdir

  Solucan yavrularının bizim ülkemizde 65 kadar çeşidi görülmüştür. Solucan yavrularının vücutları yuvarlak ve bölmesizdirler. Vücutları koruyucu bir tabaka ile kaplıdır. Parazit olarak yaşamlarına devam eden bu hayvanlar çift eşeylidir. Erkekleri dişilerine göre daha ufaktır. Renkleri genelde kırmızımtırak veya kahverengidir. Solucan yavrusu ortadan ikiye bölünse bile her iki parçada yaşamlarına ayrı ayrı devam ederler. Çünkü bu hayvanların vücudunu saran deri hem solunum hemde duyu organı işini gördüğü için çok hızlı bir şekilde vücutlarını tamir edip yaşamaya devam ederler. Solucan yavrularının derisinde salgılanan sümüksü bir madde devamlı olarak bu hayvanların yumuşak ve nemli kalmasını sağlar. Solucan yavrusu ıslak toprak üzerinde vücudunu ileri geri hareket ettirerek gayet yavaş yürürler yani halkalarının açılmasıyla uzar kısalırlar ve yer değiştirirler.

  Solucan yavrularının üremesi nasıldır

  Solucan yavrularının hem dişi hemde erkek organı aynı anda bulunur. Bu hayvanların üremesi yumurta ile olur. Yumurtaların döllenmesi iki hayvanın birleşmesi ile olur. Solucan yavrusunun genel özellikleri itibariyle eş bulamadıkları zaman kendi kendilerini dölleme yeteneğine sahiptirler. Çünkü bu hayvanlar kendi kendine hem yumurta hemde sperm üretirler. İki tane solucan birbirine ters düz olarak yapışarak birbirlerini aynı anda döllenebilir. Solucan yavruları toprak ve tarım alanında oldukça fayda sağlamaktadırlar. Bütün solucan çeşitleri toprakta yaşamazlar bunların bir kısmı suda bir kısmı İnsan vücudunda yaşarlar. Suda yaşayan solucanlar kırkayak sınıfından olanlardır.
  ]]>
  Mavi Solucan https://www.solucanlar.gen.tr/mavi-solucan.html Mon, 26 Nov 2018 17:54:29 +0000 Mavi solucan; Solucan gübresi üretiminde belli başlarda kullanılan solucan türü içerisinde mavi solucan yer almaktadır. Bazı yerlerde Hint mavisi ve Malezya mavisi olarak ta adlandırılır. Işık altında mavi parlakl Mavi solucan; Solucan gübresi üretiminde belli başlarda kullanılan solucan türü içerisinde mavi solucan yer almaktadır. Bazı yerlerde Hint mavisi ve Malezya mavisi olarak ta adlandırılır. Işık altında mavi parlaklıklarıyla tanınan bu solucan zaman zaman kırmızı solucan ile karıştırılabiliyor. Doğal kompost solucanı olarak bilinen mavi solucan doğru koşullar sağlandığında iştahı kabarık olur fazla yiyecek tüketir ve üremeleri de hızlı olur. Mavi solucanlar sebze ve meyve atıklarıyla kompost olan solucan türüdür. 6-7 cm den daha fazla büyümeyen bu solucanlar ince oldukları için olta balıkçılığında kullanılmaktadır. Gezmeleriyle meşhur olan bu solucanlar beslendikleri yerin durumuna göre farklı yerlerde tavanlarda ve duvarlarda görülme olasılığı da vardır. tırmanmakla meşhur olan bu solucanların yaşam şekillerinde de vardır bu özellikleri. 

  Mavi solucanların sıcaklığa dayanma yetenekleri çok fazla değildir. Mavi solucanlar en iyi 21-26 C performans sağlayabilirler. tropikal kökenli olan bu solucanlar aşırı güneşten korunmadıkları taktirde kaçma girişiminde bulunabilirler. Mavi solucanlar kurak koşulları severler fakat bakımını üstlenen kişiler her olasılığa karşı yine de nemli ortamı tercih etmeli. Mavi solucanı beslerken dikkat edilmesi gereken huşular arasında 'diken kuyruk' olarak ta anılan bu solucanın kuyruğundaki dikenin fark edilmemesi durumunda bakıcısının eline batabilir ve kesikler oluşmasına sebep olabilir. Çivi şeklinde vücut yapısı olan bu solucanlar farklı bir gübre solucanıyla karşılaştırıldığı zaman ince ve sivri olabilme özelliğine sahiptirler.

  Mavi Solucana Neler verilmeli;

  Meyve atıkları; Elma, üzüm, muz, erik, şeftali, bal kabağı gibi

  Sebze atıkları; Havuç, marul, fasulye, sınırlı patates ve yapraklı sebzeler

  Yumurta kabukları; Fazla olmamak şartıyla ve iyice ufaltılmış olmalı

  Kahve telvesi; Aşırıya kaçmamak şartıyla muhteşem bir solucan yemeğidir

  Ağaç Yaprakları; Yine fazla olmamak şartıyla, egzotik ağaç yapraklarından kaçınarak ve zararsız ağaç yaprakları kullanılabilir.

  • Karton; Bölünmüş karton atıkları hem yiyecek ve hem de yataklama malzemesi olmak için mükemmel bir fikirdir.
  • Bahçe Atıkları; Fasulye sapları, bezelye sarmaşıkları gibi
  • Karbonhidratlar; Sınırlı olmak koşuluyla patates, pirinç ve tahıllar.
  • Yanmış hayvan gübresi; At gübresi olmak üzere diğer hayvan gübreleri de kullanılabilir.

  Mavi Solucana Neler Verilmemeli; Narenciye atıkları, insan atıkları, et ürünleri, süt ürünleri, hayvan atıkları gibi yiyecekler verilmemeli.

  ]]>
  Bağırsakta Solucan https://www.solucanlar.gen.tr/bagirsakta-solucan.html Mon, 26 Nov 2018 19:11:32 +0000 Bağırsakta solucan, Vücuda yerleştikten sonra yaşamak ve yeni nesiller oluşturmak için bizim yiyeceklerimizden faydalanmaktadır. Bu durum kişinin yeterli besin alamamasına neden olmaktadır. Bağırsak solucanının orjinal ad Bağırsakta solucan, Vücuda yerleştikten sonra yaşamak ve yeni nesiller oluşturmak için bizim yiyeceklerimizden faydalanmaktadır. Bu durum kişinin yeterli besin alamamasına neden olmaktadır. Bağırsak solucanının orjinal adı ascarid olarak geçmektedir. 

  Bağırsakta solucan nedenleri
  • Bağırsak solucanı bütün yaşlarda görülebilse bile daha çok çocuklarda görülmektedir. Bunun nedeni oynadıkları park ve bahçelerde bulunan hayvan dışkılarının toprağa karışmasından kaynaklanmaktadır. Buna direk temas ettikten sonra elleri ağza götürmek direk olarak bulaşmaya neden olmaktadır. Ayrıca bunlara dokunduktan sonra oyun parkındaki oyuncaklara dokunmak o bölgeleri de riskli hale getirmektedir. 
  • Yediğimiz yiyecekler ikinci neden olmaktadır. Bağırsak solucanı iyi yıkanmamış yiyeceklerden de gelebilmektedir. Özellikle gübrelemede dışkı kullanılan bölgelerde yetişen yiyeceklerin yüzeylerinde larvalar kalabilmektedir. Bu yiyeceklerin direk olarak tüketilmesi bağırsak solucanın vücuda girişine neden olacaktır. Hatta çiğ şarküteri ürünleri tükettiğimiz zaman ''içinde kurt yapar'' sözü gayet gerçekçi bir durumu ifade etmektedir. 
  Bağırsakta solucan belirtileri

  Bağırsak solucanı vücuda girdikten sonra hemen belirti vermemektedir. Genellikle yaşanan semptomlar hafif seyirli olsa bile zaman içerisinde solucanın daha geniş alana yayılması belirtileri artıracaktır. Yayılım sıklığına göre ara ara karın ağrıları yapabilmektedir. Ayrıca kusma ve mide bulantısı bu ağrılara eşlik edebilmektedir. Bu bulantının nedeni vücudun bağırsak solucanını yabancı olarak algılamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca kusma ve büyük dışkı üzerinde solucan görülebilmektedir. Zaten anlamamızın en önemli noktası bu olmaktadır. Bağırsak solucanı yerleştiği bölgedeki dokuları tahrip ettiği için dışkıda kan görülebilmektedir.  Yorgunluk ve halsizlik diğer belirtiler olmaktadır. Tedavi için yayılımın şiddetine göre ilaç tedavisi uygulanacaktır. 
  ]]>
  Solucan Gübresi Üretim Tesisi https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-uretim-tesisi.html Tue, 27 Nov 2018 13:36:11 +0000 Solucan gübresi üretim tesisi, çağımızda tarımsal faaliyetlerde kullanılan gübreleme çeşitleri içerisinde ilk sırada yer alır. Yaklaşık olarak 50 yılı aşkın süredir üretimi bulunan solucan gübresinin kullanılması ile Solucan gübresi üretim tesisi, çağımızda tarımsal faaliyetlerde kullanılan gübreleme çeşitleri içerisinde ilk sırada yer alır. Yaklaşık olarak 50 yılı aşkın süredir üretimi bulunan solucan gübresinin kullanılması ile birlikte ekolojik sisteme hiçbir zarar vermemesi sebebiyle tercih edilmesi açısından önemlidir. %100 solucanlardan elde edilen gübrenin içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Toprak için solucan gübresi kullanımının  yanı sıra üretiminin de birçok faydası bulunmaktadır. Solucan gübresi üretim tesisi özellikle üretimini yapan kişiye yüksek oranda kar bırakır. Gerekli şartların araştırılmasının ardından solucan tesisinin kurulması hem solucan pazarlama açısından, hem de elde edilen gübrenin ticari amaçlı satılması ile yapılır. Girişimcinin parasının kat ve kat artmasına katkı sağlar. Bu sebepten dolayı iş imkanı arayan kişilerin elinde belirli miktar parası bulunuyor ise bu sektöre yönelmesi tavsiye edilir. Gerekli bilgi donanımı sayesinde bakımının kolay olması açısından tesisin kurulması desteklenmektedir.

  Solucan gübresi üretim tesisi için gerekli koşullar

  Solucan gübresi tesisi kurmak isteyen kişilerin tesisin kurulacağı alanın sıcaklığını doğru tercih etmesi gerekir. Solucanlar 15-20 derece altında gübre üretimini bırakırlar ve bekleme sürecine girerler. Bu sebepten dolayı üzeri sıcaklık olan alan seçilmelidir. Ayrıca tesisin kurulduğu alanın güneş ışığından korunması önemlidir. Güneş ışığına maruz kalınması gübre oluşumunun yapılmasını engelliler. Düşük maliyetli tesisin kurulması için kapalı betonarme yapıların tercih edilmesinin yanı sıra ısı yalıtımlı çadırlarda da üretiminin yapılması mümkündür. Solucan gübresi üretim tesisi için sert plastik kaplar veya sunta derin kaplara ihtiyaç vardır. 1 tonluk su tankı kullanılması solucan gübresinin üretilmesinde önemlidir. Solucan gübresi üretimi için kırmızı Kaliforniya solucanı kullanılır. Hızlı üreyip çoğalabilen ve gübre üretiminde fazla verim sağlayan kırmızı Kaliforniya solucanına uygun bakım yapılması ile üç ay içerisinde gübre alımı gerçekleşir.

  Tankın içerisinde 10.000 Kaliforniya solucanı konulduktan sonra 3 ay içerisinde gerekli mama ile en az 900 kilo gübre elde edilir. Bu süreç içerisinde solucanlara yaprak çürüntüsü, kağıt, talaş, çay posası, pancar yaprakları, meyve atıkları, yulaf samanı gibi kompostlar hazırlanır. Verilen kompost ile solucan su tankından yukarı doğru hareket ederek alt kısmında bıraktığı atıklar gübre oluşumunu sağlar. 

  Solucan kompost karışımı hazırlanırken çay posası kullanılması önemlidir. Uygun düzeyde çay posası, taze hayvan dışkısı, yumurta kabuğu talaş gibi maddeler kullanılarak kompost hazırlanır. Kompost ile solucan belirli aralıklarla su tankına yerleştirildikten sonra solucanlar atıkları tüketerek gübre için çalışırlar.  Üç ay bakımın ardından su tankında bulunan solucanların temizlenmesi ile ayrıştırılması sağlanır. Gübrelerin ayrıştırılması esnasında yeni bir su tankının altında delikler açılarak içerisine mama konulması ile birlikte gübre üretimi yapılan tankın en üst kısmına konulur. Tankta bulunan delikler sebebiyle solucanlar hareket edilerek su tankına girerler. Bu süreç tamamlandığı zaman gübre üretimi yapılmış olan tankın içerisinde hiç solucan kalmaz. Gübre tankına konulan solucanların hızla çoğalması sebebiyle milyonlarca solucan üretilmiş olur. Solucan gübre üretim tesisi kurulması esnasında gübre üretimi ile birlikte solucan üretimi de yapılabilir. Gerekli bakımı ile birlikte gübre solucanın hızlı çoğalması yatırımcının daha fazla yatırım yapmasına neden olur. Bu durumda yeni kaplara ihtiyaç vardır. İstenilirse ellerinde bulunan solucanların satılması ile solucandan da kar ederler. Tankın içerisinde bulunan gübre belirli ağırlıkta paketleme yapılarak piyasaya sunulur.
  ]]>
  Kırmızı Solucan https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-solucan.html Wed, 28 Nov 2018 02:11:59 +0000 Kırmızı solucan, dünyanın var oluşundan bu yana hayatını sürdüren nadir canlılardandır. Yaşamlarını sürdürmelerinde bağışıklık sistemlerinin güçlü olduğundan kaynaklanır. Bu güçte solucanların sindirim sist Kırmızı solucan, dünyanın var oluşundan bu yana hayatını sürdüren nadir canlılardandır. Yaşamlarını sürdürmelerinde bağışıklık sistemlerinin güçlü olduğundan kaynaklanır. Bu güçte solucanların sindirim sistemlerinde ve vücutlarında mevcut olan onları koruyan vücut sıvıları (sölom sıvıları) sayesinde olur.

  Kırmızı solucan sindirim sisteminde, çok sayıda mikroorganizma taşıyan azot  bakteriler,antibiyotik etkisi yapacak doğal büyüme hormonları ve enzimleri bulunur. Hareketlerinin kısıtlanmaması ve zararlı bakterilerden korunmak için sölom sıvısı salgılarlar. Tarım konusunda çok önemli bir yer teşkil etmeye başladı son zamanlarda. Gübresi doğayla %100 uyumlu ,her şeye uyum sağlıyor. Almanya da bu işlem uygulanıyor.Pahalı bir işlem ancak 1 metreküp humus 500 yılda oluşurken beslenen kırmızı solucanlar her gün ağırlığınca humus bırakıyor. Üründe verimi artıyor ve mahsul 10-20 gün arası erken toplanıyor. Toprak ömrü ve verim yüksekliği de avantajları arasındadır. Kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı güçlendirir ve kalitesini arttırır. 

  Kırmızı solucan için uygun ortam 

  Ilık ve karanlık bir yer çok uygundur bu evinizin bodrum katı bile olabilir. Karanlık ve ılık bir yer en iyi sonuç verir. Solucanlar dayanıklı canlılardır misal genel olarak 5-28 C arasındaki ısıya vücutları uyum sağlayabilir. Yataklarının oldukça nemli olması gerekmektedir. Çok fazla ıslak veya çok fazla kuru olmamalıdır. Bundan ötürü yağmur gibi doğa olaylarına direk maruz kalmamaları gerekmektedir. Olabildiğince gün ışığından da muhafaza etmeniz gerekmektedir. Kabı izole ederseniz serin kalıp yaşamlarını bu koşullarda sürdürebilirler.

  Kırmızı solucan yatağını hazırlamak

  Sonbaharda dökülmüş olan kurumuş ağaç yaprakları, kesilmiş mukavva kağıtları veya siyah beyaz gazete parçaları zemine yerleştirilir ve istenirse bir avuç toprak da eklenir. Yataklama yapılırken olabildiğince bol  çeşitli olmalıdır, bu verimin artması için önemlidir. Solucan kabına konulacak kırmızı solucan miktarına dikkat edilmeli aynı zamanda doğru oranda yataklama ve yem miktarına da dikkat edilmelidir. Solucanlar çay posası, yumurta kolisi, gazete, meyve ve sebze artıkları, yumurta ve muz kabuklarını tüketirler. Solucan kabınız zamanla gübre ile dolduğunda işlem tamamlanmıştır. Gübreyi ayırdıktan sonra gölgede zamanla karıştırıp kuruduktan sonra satışa sunabilirsiniz.
  ]]>
  Solucan İlacı https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-ilaci.html Wed, 28 Nov 2018 10:56:11 +0000 Solucan İlacı, Yaşam döngüsü içerisinde hayati öneme sahip olan solucanlar sayesinde bitki köklerinin su ve faydalı minerallerin alımı kolaylaşır. Bunun temel nedeni ise solucanlar toprak altında hareket ettiklerinden dolayı t Solucan İlacı, Yaşam döngüsü içerisinde hayati öneme sahip olan solucanlar sayesinde bitki köklerinin su ve faydalı minerallerin alımı kolaylaşır. Bunun temel nedeni ise solucanlar toprak altında hareket ettiklerinden dolayı toprağın hava almasını sağlamalarıdır. Bir kısım solucanlar bitki köklerini yemeleri veya salgıladıkları asitlerden dolayı bitkinin kurumasına neden olabilmektedir. Böylesi bir durumda bitki verim vermeyerek üreticinin ciddi zararlar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bir çok üretici zararlı solucan türlerini topraktan arındırmak amacıyla solucan ilacı kullanmaktadır. Kullanılan bu solucan ilacı sayesinde toprak altında yaşayan zararlı solucan türlerinin azalması veya yok olması sağlanmaktadır. Solucan ilacı ilgili yasal yerlerden izin alan bütün ziraatcilerde bulunmaktadır. 

  Solucan İlacı Faydaları Nelerdir
  • Bitki veya ağacın daha fazla ürün vermesini sağlamaktadır.
  • Zararlı solucan türlerinin topraktan arındırılması sağlanmaktadır. 
  • Solucan ilacı sayesinde ağaç ve bitkilerin kuruması engellenmektedir.
  • Toprak yapısında bulunan faydalı minerallerin bitkiye ulaşması sağlanmaktadır. 
  Solucan İlacı Ne Zaman Kullanılmalı

  Bir kısım bitki ve ağaç türleri solucanların varlığına ihtiyaç duymaktadır. Bunun temel nedeni bitki veya ağacın ihtiyaç duyduğu azot ve havalandırmanın kolaylıkla ulaşmasını sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda solucanın toprak yapısında bulunan mineralleri tüketmesinden dolayı bitki veya ağaç verimsiz hale gelir. Böylesi dönemde ağaç veya bitkilerin kuruduğu gözlemlenmiştir. Solucan ilacı sayesinde toprakta bulunan zararlı canlılar uzaklaştırılarak bitkinin daha hızlı bir şekilde gelişmesi sağlanmaktadır. 
  ]]>
  Toprak Solucanı Nasıl Ürer https://www.solucanlar.gen.tr/toprak-solucani-nasil-urer.html Thu, 29 Nov 2018 09:43:32 +0000 Toprak Solucanı Nasıl Ürer, Solucanlar kırsal alanlarda sıkça rastladığımız sürüngenlerdir. Gözleri yoktur, ancak çok hassas derileri sayesinde yaşarlar. Yağmurlu havalar sonrasında toprakta sıklıkla karşılaşırı Toprak Solucanı Nasıl Ürer, Solucanlar kırsal alanlarda sıkça rastladığımız sürüngenlerdir. Gözleri yoktur, ancak çok hassas derileri sayesinde yaşarlar. Yağmurlu havalar sonrasında toprakta sıklıkla karşılaşırız. Yaklaşık 10-30 cm arası değişen uzunlukları vardır tabi ki bütün canlılarda olduğu gibi solucanlarda doğar, büyür, ürer ve ölürler.

  Toprak solucanı nasıl ürer
  •  Solucanlar uygun ortamlarda çok hızlı çoğalırlar.
  •  Cinsel olgunluğa ulaşmaları 8 haftayı bulur.
  •  Bazı cinsleri 4 yıl veya daha fazla yaşarlar.
  •  Solucanlar 20 günde bir çiftleşirler.
  •  Çiftleşme yaklaşık 1 saat sürer.
  •  Gelişimlerinde larva süreçleri yoktur.
  •  Başkalaşım yaşamazlar.
  •  Hücre bölünmesi, yumurtanın tamamında gerçekleşir.
  Toprak solucanı nasıl ürer Çiftleşme toprakta ki tünellerde olur. Karanlık ortamlarda başka solucanlarla çiftleşmek için kimyasal bir madde salgılarlar. Çiftleşme sırasında salgıladıkları bu mukus sayesinde birbirlerine tutunup sperm transferi yaparlar.
  Solucanlar birbirlerine zıt yönde olacak şekilde bir araya gelirler salgıladıkları mukus sayesinde birbirlerine tutunup vücutlarını ileri geri hareket ettirerek sperm transferi yaparlar sperm torbalarını doldururlar. Böylece her iki solucanda sperm aktarımı yapmış olur. Çiftleşme sonrasında clitellum, solucanın yumurtası ve eşinin spermlerinin bulunduğu kokonların sertleşmesi için bir madde salgılarlar. Kokon; solucanlarda clitellum tarafından meydana gelen ve döllenmiş yumurtayı saran yumurta kesesidir. 

  Kokonların Özellikleri
  •  Oluşması için gerekli sıcaklık 21 derece yada üstü olmalı
  •  Şekilleri yüzüğe benzer
  •  Bir üremede 14 kokon meydana gelir
  •  Bir kokondan bir solucan meydana gelir
  Çiftleşme bitiminde solucanlar birbirinden ayrılır, clitellum solucanın etrafında halka oluşturmak için kokon denen maddeyi salgılamaya başlar. Döllenme bu kokon içinde gerçekleşir. Clitellum, pembe renklidir zaman ilerledikçe kırmızı rengi alır. Bir süre sonra solucanların etrafındaki halka şekli ortadan kalmaya başlar, bu durum gerçekleştiğinde solucan kendi yumurtasını ve diğer solucanın spermini daha önce oluşturduğu kokonların içine enjekte eder. Her kokon içinde 3-15 adet yumurta yer alır. kapsüler limon şeklini alırlar. Bu şekillenmeden 3 hafta sonra solucanlar çıkış yollarını yiyerek beslenmeye başlarlar. Kokon içindeki yumurtaların çoğu döllense bile genellikle bir solucan çıkar. Çünkü gelişen solucan diğerlerini besin olarak kullanır. Yeni oluşan solucan kokondan yumurtadan çıkma yöntemiyle çıkar. Meydana gelen bebek solucanlar bazı farklar dışında erişkin olanlarla aynıdırlar.

  ]]>
  Solucan Yemi https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-yemi.html Thu, 29 Nov 2018 11:04:31 +0000 Solucan yemi, solucan gübresi üretiminde solucanların beslenmesi için kullanılan bir karışımdır ve kompost yada solucan maması adı da verilmektedir. Tamamen doğa dostu olan solucan gübresi, üretim tesislerinde üretilirken Solucan yemi, solucan gübresi üretiminde solucanların beslenmesi için kullanılan bir karışımdır ve kompost yada solucan maması adı da verilmektedir. Tamamen doğa dostu olan solucan gübresi, üretim tesislerinde üretilirken solucanların beslenmesinde kullanılan solucan yemi özel bir karışımdan oluşmaktadır. Bu karışım bitkisel atıklar ve yanmamış, diğer bir tanımla taze sığır gübresinden oluşur. Kapalı üretim tesislerindeki doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacakları şekilde yerleştirilen üretim havuzlarına bırakılan solucanların, gübre üretebilmeleri için özel olarak, özel şartlarda hazırlanmış solucan yemi ile beslenmeleri gerekir.

  Solucan Yemi Oluşturmak İçin Kullanılan Materyaller

  Solucan yemi oluşturmak için; meyve, sebze atıkları, kabukları,arpa, buğday, yulaf samanı gibi bitkisel atıklar, çay posası, yumurta, öğütülmüş çerez kabukları, biçilmiş çimler ve dökülmüş ağaç yaprakları, ince talaş, nemlendirilmiş ve ince ince kıyılmış kağıt ve kartonlar gibi organik atıklar ve halk arasında yanmamış gübre olarak bilinen taze sığır gübresi kullanılır.

  Kavun karpuz gibi aşırı sulu bitkisel atıklar kullanılırken bunların fazla suları sıkılarak solucanların telef olması önlenmelidir. Ayrıca narenciye gibi asidik yapıda olan sebze, meyve atıklarının da kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.
  Bir diğer önemli ayrıntı kullanılan bitkisel atıkların kesinlikle tuz ve asit barındırmaması gerektiğidir.

  Solucan yemi karışımında kullanılan gübrenin özellikle taze sığır gübresi olması gerekir. Bunun sebebi yanmış gübre, uzun süre açık havada, güneş ve yağmur altında kaldığından içinde toprak solucanları, böcekler ve milyonlarca mikroorganizmanın yaşıyor olmasıdır. Yanmış gübre içinde barındırdığı bu canlılar tarafından besin maddesi olarak kullanılmış ve solucan gübresi üretiminde kullanılan solucanları besleme özelliğini yitirmiştir.

  Bununla beraber taze sığır gübresi asidik yapısı nedeniyle solucanlara zarar verebileceğinden üreticilerin seperatör yardımıyla gübre içindeki sıvı kısmı gübreden ayrıştırmaları gerekmektedir.Sıvı kısmı ayrıştırılmış taze sığır gübresi artık solucan yemi yapımında kullanılmak üzere uygun bir materyal haline gelmiştir. 

  Solucan yemi hazırlama
  • Solucan yemi hazırlığında öncelikle ortamın nemi %80 oranında ayarlanır.
  • Karışımda kullanılan taze sığır gübresi ve bitkisel atıklar toprakla temas etmeyecekleri şekilde ve belli oranlarda karıştırılarak bekletilir. Solucanların beslenmesi için gereken en ideal karışım oranı %70 taze sığır gübresi ve %30 bitkisel atık oranıdır.
  • Hazırlanan bu karışım her 4 günde bir karıştırmak suretiyle 40 gün boyunca bekletilerek fermente olması sağlanır.
  • Fermantasyon işlemi tamamlanan karışım artık solucan yemi olarak solucanların beslenmesinde kullanılmaya hazırdır.
  ]]>
  Solucan Gübresi Ne İşe Yarar https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-ne-ise-yarar.html Fri, 30 Nov 2018 07:59:24 +0000 Solucan Gübresi Ne İşe Yarar: Geçmiş yıllardan itibaren ilk olarak ABD'de birçok tarım işletmesinin ürettiği solucan gübresi birçok ülkede üretilmeye ve kullanılmaya başlamıştır. Kırmızı Kaliforniya solucanı gibi soluc Solucan Gübresi Ne İşe Yarar: Geçmiş yıllardan itibaren ilk olarak ABD'de birçok tarım işletmesinin ürettiği solucan gübresi birçok ülkede üretilmeye ve kullanılmaya başlamıştır. Kırmızı Kaliforniya solucanı gibi solucan çeşitlerinden doğal olarak yetiştirilerek toprağın yapısını düzenlemek için kullanılmaktadır. Solucanın sindirim sistemindeki sentezlemiş olduğu antibiyotik özelliğindeki yapılar, vitaminler ve amino asit dışkılarına eklenmesi sonucu elde edilen bu gübre toprak açısından oldukça faydalı olması nedeniyle bitkilerin sağlığı ve gelişimi üzerinde de olumlu etkileri olmaktadır. Diğer birçok hayvan gübresine göre verimi çok daha iyi olan solucan gübresi ne işe yarar konusunda bilmeniz gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz. 

  Solucan gübresi özellikleri, içerisinde yer alan fulvik asit ve humik asit bitkilerin beslenmesi açısından oldukça gerekli olan maddelerdir. Bu özelliği sayesinde;
  • Kokusuz olmasından dolayı oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir. 
  • Kumlu ve asitli toprakların yapısını dengeleyerek toprağın tarım açısından elverişli duruma getirilmesini sağlar. 
  • Yabani ot tohumu bulunmamasından dolayı topraklar mücadele gerek kalmaz. 
  • Aşırı sıcaklık ve don tehlikeleri gibi olumsuz hava koşullarına karşı bitkilerinin korunmasını sağlar. 
  • Solucan gübresi ne işe yarar konusunda bitkiden alınacak olan ürünün kalitesini artırması da yer alır.
  • Toprağın nem oranının dengelenmesini ve yağış oranı düzenler. 
  • Ürünlerin daha verimli olmasını sağlamakla beraber aynı zamanda ürünün raf ömrünün uzamasına yardımcı olur. 
  • Toprakta bulunan zararlı bakterileri yok ederek bitkide oluşacak herhangi bir zarar ve hastalığa karşı bitkiyi güçlendirir. 
  • Kesinlikle toprağın kirlenmesine ve aynı zamanda hava ve su kirliliğine yol açmayan solucan gübresi toprakta uzun bir süreye kalabilme özelliğinden dolayı bitkinin besin ihtiyacının uzun süre karşılanmasını sağlar. 
  • Solucan gübresi ne işe yarar sorusunun bir değer cevabı ise bitkinin ihtiyaç duyacağı besin elementlerinin ihtiyaç duyduğu kadarını bitkiye verilmesini sağlaması da sayılabilir. 
  • Kimyasal kirliliği olan canlılık ve kuvvetli olma özelliğini kaybetmiş toprakları ıslah ederek daha verimli hale getirir. 
  • Bitkiler için iyi bir besin kaynağı olan solucan gübresi bitkinin büyüme hızını artırır. 
  • Toprakta bulunan faydalı mikroorganizmalara katkı sağlayacak uyanmasını sağlar ve bu durum da bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişmesine yardımcı olur. 
  • Tarımda kullanılan birçok ilaç ve gübre ile uyum sağlayıp hızlı bir şekilde suda çözülmesi bu gübreyi daha kullanışlı bir hale getirir.
  • Bitkilerin kök yapısının güçlendirmesi de solucan gübresi ne işe yarar sorusuna cevap olarak verilebilir. 
  • Birçok aromalı bitkinin aroma ve lezzet özelliğinin sağlanmasında katkıda bulunur. 
  • Özellikle de üzüm gibi üretimi yapılan birçok meyvenin erken olgunlaşmasını ve kalitesinin artmasını sağlar.
  ]]>
  Solucan Kompostu https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-kompostu.html Sat, 01 Dec 2018 07:04:37 +0000 Solucan kompostu, daha çok solucan yetiştirmek isteyen insanlar için gerekli olan bir konudur. Kırmızı solucanların yapmış oldukları gübreler günümüzde tarım tarafından ciddi bir ihtiyaçtır. Bitkilerin gelişimlerini doğal v Solucan kompostu, daha çok solucan yetiştirmek isteyen insanlar için gerekli olan bir konudur. Kırmızı solucanların yapmış oldukları gübreler günümüzde tarım tarafından ciddi bir ihtiyaçtır. Bitkilerin gelişimlerini doğal ve hızlı bir şekilde sağlayabilmesi için diğer havyan gübrelerinden çok daha fazla etkisi olan solucan gübresi yapımı için öncelikle solucanları besleyebilmek için gerekli olan solucan kompostu gerekli olmalıdır. Solucan kompostu genel olarak hem artık besinlerinizi çok hızlı ve kısa bir sürede komposta çevirmenize  hem de daha sağlıklı ve kaliteli solucan besini hazırlamanızı sağlayacaktır. Kompost içerisinde ayrıca kompost suyu da elde edebilirsiniz. Bu nedenle herhangi bir koku oluşmayacağını da bilmenizde fayda var. 

  Solucan kompostu nasıl hazırlanır
  • Öncelikle bir kompost kutusuna ihtiyaç duyacağız. Bu kaplar aslında internet üzerinde ya da tarım aletleri satış bölgelerinde yaygın bir şekilde bulunabilir. Ancak kendi kutunuzu yapmanız maddi tasarruf açısından daha sağlıklı olacaktır. Bunun için lastik malzemeleri seçmeniz solucan kompostu için çok daha iyi olacaktır. Ahşap kutular çürüyebileceği için plastik daha sağlam olacaktır. Genel olarak plastik malzemelerden 0,5 metre kare ve yüksekliği 60 cm olan bir kutu işinizi görecektir. Bu kompost kutusuna zaten 1200 adet kadar solucan sığacaktır.
  • Kutu içerisine parçalanmış gazeteler, saman ya da kurutulmuş ot gibi malzemeler doldurarak solucanların rahat olmasını sağlayabilirsiniz. En üst kısmına bir avuç kadar toprak serpin. Bu toprak solucanların suyunu emecektir.
  • Solucan kompostu için ise bahçeden solucan toplamak yerine yine internet üzerinden ya da tarım malzemeleri satan bayilerden solucan temin ederek içerisine koyabilirsiniz.
  • Hasat aşamasında ise bir kauçuk eldiven ihtiyacı duyabilirsiniz. Komposta dönüşmemiş olan tüm meyve ve sebzeleri bir tarafa ayırarak kalan kompostu alabilirsiniz. Arasından solucanları seçip kutuya atabilirsiniz. 
  Solucan kompostu hazırlama süreçlerinde kesinlikle solucanları et, süt ve yumurta gibi besinlerle beslemeyin. Bu besinler solucanları olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bunun aynı sıra solucanlar susuz kaldıklarında ölürler. Eğer kutu altına delik açılmamışsa bu durumda sudan da boğulabilirler. Ama delik varsa susuz kalmamalarına dikkat etmeniz yeterlidir. 
  ]]>
  Yassı Solucan https://www.solucanlar.gen.tr/yassi-solucan.html Sat, 01 Dec 2018 16:02:30 +0000 Yassı Solucan, 3 emriyotik tabakadan meydana gelmiş yassı solucan diğer bir adıyla Platyhelminthes, bilateral simetrisi olan bir solucan türüdür. Parazit olarak yaşayan bu solucan türünün vücudu baş, boyun ve gövdeden meydana g Yassı Solucan, 3 emriyotik tabakadan meydana gelmiş yassı solucan diğer bir adıyla Platyhelminthes, bilateral simetrisi olan bir solucan türüdür. Parazit olarak yaşayan bu solucan türünün vücudu baş, boyun ve gövdeden meydana gelmiştir. İnsan ve omurgalı hayvanların bağırsaklarında yaşayan yassı solucanlar başkalaşım ve döl değişimi olur. Ortalama 13.000 çeşitde sahip olan bu solucan türü aynı zamanda tatlı su ve denizlerde de yaşayabilen canlılardır. Yassı solucanlara örnek olarak, balık tenyası, köpek tenyası, domuz ve sığır tenyası verilebilir.

  Yassı solucan özellikleri nelerdir
  • Parazit oldukları için sindirim organı bulunmayan bu canlıların aynı zamanda solunum organı daha bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı solunum olayını oksijenli ve oksijensiz olarak difüzyonla yaparlar. 
  • Yassı solucan hareketli yaşama sahiptirler. 
  • Mozaderm kökenli kasları bulunur. 
  • Vücutlarında dolaşım sistemi bulunmayan yassı solucanların boşaltım sisteminde ise alev hücreleri görevlidir. 
  • Baş bölümlerinde tutunma görevine sahip çengel ve vantuz yer alır. 
  • Gövdesinde birçok yumurta bulunan yassı solucanın gövdesini meydana getiren bölümlerde dişi ve erkek organları yer alır. 
  • Eşeyli çoğalma özelliğine sahip olan bu canlılar bağırsakta sindirilmiş olan hazır gıdaların ağızları bulunmadığı için vücut yüzeyleri sayesinde emerek almaları sayesinde beslenirler. 
  • Merkezi beyin bulunduran bir sinir sistemleri bulunur ve bu sinir sisteminin gövdelerinin ön bölümünde toplanması ile baş bölgesi oluşmuştur. 
  • Kasların uzaması ve kısalması ile hareket özelliğine sahip olan yassı solucanların ince bir vücut yapısı vardır. 
  • Üreme organları oldukça iyi gelişmiştir. 
  • Kasları da oldukça iyi gelişmiş olan yassı solucanın gövdesinde boylamasına sinir şeritleri bulunur. 
  • Çift cinsiyetli olan yassı solucanların her birinde hem erkek hem de dişi organ yer alır ve kendi kendine üreyebilme özelliğine sahiptirler. 
  • Yassı solucanların bazıları iç parazit şeklinde beslenme özelliğine sahiptir ve bölünebilme özelliği sayesinde 10 parçaya bölünebilen canlılardır.
  ]]>
  Solucanların Özellikleri https://www.solucanlar.gen.tr/solucanlarin-ozellikleri.html Sun, 02 Dec 2018 11:00:48 +0000 Solucanların özellikleri, solucan az nemli toprakların altlarında yaşayan solucangiller familyasına ait olan bir hayvan türüdür. Toprak altında çürümüş besinleri yiyerek beslenen solucanlar bu şekilde büyür ve ya Solucanların özellikleri, solucan az nemli toprakların altlarında yaşayan solucangiller familyasına ait olan bir hayvan türüdür. Toprak altında çürümüş besinleri yiyerek beslenen solucanlar bu şekilde büyür ve yaşamaya çalışırlar. Genelde bahçe ve tarlalar da toprak altlarında nemli olan yerlerinde yaşarlar. Vücudu silindir ve uzun bir şekildedir ve üstünde birçok halkanın birleşmesi ile oluşmuştur. Vücudu nemli yerler de yaşadığı için ıslak bir yapıya sahiptir. Bu ıslak vücudu koruma altına almak için deri altında bulunan bir salgı devamlı olarak salgılanır ve bu şekilde kendisini koruma altına alır. Solucanların genel özelliklerini aşağıdaki maddelerden inceleyelim:

  Solucanların özellikleri:
  • Tatlı sularda, denizlerde, dip çamurlarda ve toprak altlarında yaşarlar,
  • Hareket etmesi kasların gerilmesiyle uzamaya başlar daralmasıyla küçülmeye başlar ve bu şekilde hareket eder,
  • Az gelişmiş omurgası olmayan hayvan türüdür,
  • Gelişmişlik türlerine göre yassı solucan, yuvarlar solucan ve halkalı solucan olmak üzere üç çeşittir,
  • Boyları gerilip süzülerek 4 metreye kadar uzanır ve karanlık yerlerde yaşadıkları için gözleri gelişmemiştir ve yoktur,
  • Baş, boyun ve gövde olmak üzere üç bölümden oluşan vücutları vardır,
  • Parazit olan türlerin tutunma türleri oldukça gelişmiştir,
  • Bütün solucan türleri hem sperm hemde yumurta üretebilme özelliğine sahiptir,
  • Bazı solucan türleri az yaşayabilse de bazıları 5 yıla kadar yaşayabilme özelliğine sahiptir,
  • Solucanların beyaz ve kırmızı renkleri veya bu renklerin bazı tonları olarak renkleri bulunmaktadır,
  • Solucanların rahat hareket etmesini sağlayan kıllar vardır bu kıllar altlarında bulunur ve çok zor görünürler,
  • Toprağın altında yaşayan solucanlar gübresini oraya yaparlar ve buda toprağa büyük fayda sağlar,
  • Toprağın altında hareket eden solucanlar toprağın hava almasını sağlayarak daha verimli olmasını sağlar,
  • Solucanlar kış uykusuna yatarlar ve yaza doğru uyanmaya başlayarak yağmur yağdığı zamanda gün yüzüne çıkarlar,
  • Solucanların kalpleri yoktur üstündeki halkalar kalp görevini üstlenir ayrıca sindirim sistemleri de gelişmemiştir.
  Görüldüğü üzere solucanların birçok özelliği bulunmaktadır. Solucanların hem gübresi hem hareketleri insanlar için oldukça önemli bir fayda vermektedir. Ayrıca kuş, yırtıcı, ördek ve benzeri hayvanlara düşmandır, çünkü bu hayvanlar solucanlardan beslenmelerini karşılarlar.]]>
  Kırmızı California Solucanı https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-california-solucani.html Mon, 03 Dec 2018 07:42:58 +0000 Kırmızı Kaliforniya Solucanı: Lumbricidia familyasının bir türü olan ve toprak solucanları sınıfına giren Kırmızı Kaliforniya solucanının vücut şekli diğer solucan türlerine göre biraz farklıdır. 2,5 cm uzunluğuna sah Kırmızı Kaliforniya Solucanı: Lumbricidia familyasının bir türü olan ve toprak solucanları sınıfına giren Kırmızı Kaliforniya solucanının vücut şekli diğer solucan türlerine göre biraz farklıdır. 2,5 cm uzunluğuna sahip olan bu solucan türü aynı zamanda 0.5-0.75 cm kalınlığında olabilir. Diğer solucanlara görev baş ve ön bölümleri biraz daha kalın ve yapı olarak daha güçlü olan Kırmızı Kaliforniya solucanının kasları daha kuvvetlidir. Turuncu renge sahip bu solucanın kuyruk bölümü gövdesine göre daha ince ve zayıf yapıdadır. Yetişkin olanların ağırlığı 0.24-1.4 gr arasında değişir. Kuyruklarının uç kısmında rektum yer alır. Baş bölümlerinin ucunda ise ağzı olan bu canlılar kendi ağırlıklarının yarısı kadar gübre üretebilme özelliğine sahip olması sayesinde yetiştiriciliği de yapılmaktadır. 

  Kırmızı Kaliforniya solucanı özellikleri; 
  • Derileri ile nefes alma özelliğine sahip olan bu canlıların gübresi için yetiştirildiğinde günde yaklaşık 1 gr mama yiyebilme kapasiteleri vardır. 
  • Karanlık ortamlardan hoşlanıp ve gün ışığına sevmeyen Kırmızı Kaliforniya solucanı ışığı direkt olarak aldığı zaman yaşamları fazla sürmez. 
  • Uygun koşullarda yaklaşık 5 yıl kadar ömrü olabilen bu canlılar yılda yaklaşık 1500 yumurta bırakabilir. 
  • Kırmızı Kaliforniya solucanı çift cinsiyetlidir ve her cinsiyeti gübre üretimi yapabilme kapasitesine sahiptir.
  • Cilt yapısı dairesel halka şeklinde esnek ve yarı saydam bir özelliğe sahiptir. 
  • Baş boğumu epileptik olan bu canlıların gövdesinin ön kısmındaki boğumlar daha büyüktür. Boğumların arasında ise pigment bulunmaması nedeniyle renksiz bir görüntü oluşur.
  • Yetişkin Kırmızı Kaliforniya solucanında boğumlar arasında kuşak biçiminde kalınlaşma görülür. Bu boğum yumurta kozalarının oluşması sağlar. 
  • Gövdelerinin karın bölümünde üreme organları yer alan bu canlıların erkek organın gözenekleri tüylü dişi organı ise sırt kısımlarına yakın bir yerdedir.
  • Kırmızı Kaliforniya solucanları ot, büyük baş hayvan dışkıları, saman, kağıt ve talaşın geri dönüşüm ile işlenerek operatörlerden geçirilip fermente edilmesi sonucu elde edilen mama sayesinde beslenirler. Kompost adı verilen bu mamalar sayesinde tarım alanında oldukça ihtiyaç duyulan gübrenin üretilmesini sağlarlar. 
  • Hızlı hareket edebilme özelliğine sahip olan bu canlılar toprakta bulunan organik maddeleri tüketmeleri sayesinde toprağın doğal bir hale gelmesini sağlar. Bu nedenle Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi bitkilerin gelişimi açısından oldukça büyük öneme sahiptir.
  • Oksijen sağlayıp solunum yapabilmek için aynı zamanda kuyruk kısmının arkasında bulunan bölümü de kullanabilmeleri de özellikleri arasındadır.
  ]]>
  Solucan Çiftliği https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-ciftligi.html Mon, 03 Dec 2018 17:39:10 +0000 Solucan çiftliği, hem tarım alanı meydana getirmek hem de organik bir ortam oluşturmak için son derece etkili, faydalı bir sistemdir. Tarladaki toprağın daha verimli olması için solucanlar bu konuda fayda gösterecektir. Norma Solucan çiftliği, hem tarım alanı meydana getirmek hem de organik bir ortam oluşturmak için son derece etkili, faydalı bir sistemdir. Tarladaki toprağın daha verimli olması için solucanlar bu konuda fayda gösterecektir. Normal bir toprak yerine solucanlı toprağın daha verimli olduğu tarım uzmanları tarafından ispatlanmıştır. Toprağı gübreleme yapmanız, ektiğiniz ekinlerin kısa sürede olgunlaşmasını ve büyümesini sağlama çalışmalarınız için çok faydalı olacak ve destekleyecektir. Aynı zamanda kısa sürede ekinlerinizin büyümesi, zamandan kazanmanızı sağlayacak ve gelirinizin artmasını sebep olacaktır.

  Solucan çiftliği kar getiren bir uygulama mıdır

  Ticaretin tüm yapılması gerekenlerini, kurallarını yaptıktan sonra solucan çiftliği işine karlı bir iş olarak bakılmaktadır. Solucan çiftliği, Türkiye'de ilk olarak büyük ölçekli olarak başlamıştır. Fakat diğer ülkelerde olta balıkçılığı veya hobi olarak küçük ölçekli olarak başlamıştır. Ülkemizde gelişmeye açık ve yepyeni bir iş kollarından birisidir.

  Solucan çiftliği için en uygun ortam nasıl olmalıdır

  Solucan çiftliği için en uygun ortam ılık, kuru ve karanlık olmasıdır. Solucan türlerine göre değişiklik gösterse de genellikle 4 veya 27 derece aralığında sıcaklıkta yaşayabilirler. Ayrıca içinde yaşayacakları ortamında nemli olması gerekmektedir. Fakat çok fazla ıslak olmaması gerekir. Bu sebeple yağmur gibi olaylardan solucanların yaşadığı ortamları korumanız gerekmektedir. Bununla beraber güneş ışığından da korumanız gerekmektedir. Solucanlar çok dayanıklı canlılardır. Yaşadıkları alanları korumaya alırsanız serin ortamda çok rahat yaşayabilirler. Bakımlarını bu süre içerisinde mutlaka yapmanız gerekir.

  Solucanlara, tüketebilecekleri besinden daha fazla yem vermeniz solucanların yaşadıkları ortamın başka mikroorganizmaların üreme riskine sebep olmaktadır. En uygun besleme şekli; solucanların yiyecekleri tüketim hızını takip ederek, bittikçe eklemek olacaktır. Günlük olarak da yem vermeniz uygun olmaktadır. Fakat solucanlara yem vermeden önce bir kap içerisinde yiyeceklerin yumuşamasını ve çürümesini bekleyebilirsiniz.

  Kahve telvesi solucanlar için çok güzel bir besin kaynağıdır. Fakat yaşadıkları ortamın PH dengesini bozduğu için ve ısı değişikliği yaptığı için dikkatli olarak çok az miktarlarda verilmesi gerekmektedir. Mümkün olduğunca yumurta kabuklarının çok küçük parçalar halinde verilmesi hem solucanların yaşadıkları ortamın PH dengesi için hem de solucanlar için çok faydalıdır. Bu işlem aynı zamanda solucanların üreteceği gübre içerisindeki kalsiyum oranını arttırmaktadır.

  Solucan çiftliklerinde en çok üretim yapılan solucan, Kırmızı California Solucanıdır. Çok fazla gübre üretimi yapılmak istendiğinde, özellikle tarım alanlarında kullanılması gereken bir solucan türüdür. Kırmızı California Solucanı sayesinde ekilen yiyecekler kısa zamanda büyümektedir. Bu süre yaklaşık 20 veya 25 gündür. Ayrıca bu tür solucanın gübresi diğer gübreler ile aynı olmamaktadır. Normal gübrelere oranla ömrü daha fazladır. Kırmızı California Solucanın gübresi 5 yıl gibi uzun bir süre verimliliğini korumaktadır. Bu kadar uzun bir süre toprağın kalitesini koruması üretimin hızını hiç kesmeden devam etmesini sağlayacaktır.

  ]]>
  Evde Solucan Gübresi Üretimi https://www.solucanlar.gen.tr/evde-solucan-gubresi-uretimi.html Mon, 03 Dec 2018 18:44:29 +0000 Evde Solucan Gübresi Üretimi, evde biriken organik atıklar ile beslenen solucanlar, hem üreme yöntemi ile çoğalırlar hem de bu sayede solucan gübresi elde edilmiş olur. Atık ürünlerin değerlendirilmesi sayesinde ancak Evde Solucan Gübresi Üretimi, evde biriken organik atıklar ile beslenen solucanlar, hem üreme yöntemi ile çoğalırlar hem de bu sayede solucan gübresi elde edilmiş olur. Atık ürünlerin değerlendirilmesi sayesinde ancak bu kadar değerli bir gübre elde edilebilir.  Siyah altın olarak bilinen solucan gübresi evde de kolay bir şekilde üretilebilmektedir. Evde solucan gübresi üretimi vermikompost adını alır. Solucanların organik maddeleri sindirimlerindeki enzimler ve salgılar sayesinde parçalamaları ve dışkı olarak dışarı atmaları ile elde edilen solucan gübresi bazı püf noktalar ile kolaylıkla üretilebilir.

  Evde solucan gübresi üretimi nasıl yapılır

  Evde solucan gübresi üretimi için ilk olarak uygun bir yer belirlemelisiniz. Evde solucan gübresi üretimi, üretimin hacmine göre sizin belirleyeceğiniz plastik kaplarda dahi yapılabilir. Vermikültür ve vermikompost üretimi çok basit metotlara sahiptir ve karışık bir alt yapı gerektirmez. Yatırım maliyetlerinizde inanılmaz derece de minimum seviyelerde olacaktır.

  Ayrıca evde solucan gübresi üretimi ile kendinizi büyük ölçekli bir firma sahibi olarak bulabilmenizde oldukça kolaydır. Ev tipi solucan gübresi üreticileri genelde bu işe hobi olarak başlasalar da sonrasında kendilerini inanılmaz derece de geliştirebilirler.

  Evde solucan gübresi üretimin çok sayıda alıcısı da bulunmaktadır. Başta organik ürün yetiştirenler olmak üzere, hastaneler, okullar, hayvan atıklarını değerlendirmek isteyen çiftçiler, kağıt ve karton fabrikaları, gıda işleyicileri vermikompost için en uygun pazarlardır.

  Organik atıkların bulunduğu her türlü alan solucan gübresi için uygun alandır. Evde solucan gübresi üretimi için en önemli  şey solucan yataklarının hazırlanmasıdır. Bu ise çok basit bir uygulamadır. Plastik ve iç yüzeyi geniş olan bir kabın içerisine yani en alt tabanına kalın bir mukavva serilir. Mukavvanın üzerine ise renksiz gazete parçaları kırpılarak koyulur. Daha sonra 3-4 avuç toprak tekrar kırpılmış gazete parçaları ile karıştırılır ve serilir. Şu anda uygun bir solucan yatağı oluşturmuş oldunuz. Burada gazete kağıtlarının özellikle renksiz olmasına özen göstermelisiniz. Uygun oranda nem koşulu için mutlaka hafif bir şekilde nemlendirme yapmak gerekir. Fazla ıslaklık da koku yapabilmektedir.

  Son aşamada ise uygun besin malzemeleri çok küçük parçalar haline getirilerek solucan yatağının en süt kısmına bastırılmadan yerleştirilir. Artık solucanlar yataklarına yerleştirilebilir. Ortam karanlık olmalıdır. Solucanlar gün ışığından hoşlanmazlar. Devamlı nemlendirilen yataklar için uygun sıcaklık 20-25 derece olmalıdır. Besin maddeleri bitmeden yenisi eklenmemelidir.     

  Kısa bir süre içerisinde kağıtlar dahil hazırlamış olduğunuz solucan yatağının siyah gübreye dönüşmüş olduğunu göreceksiniz. Evde solucan gübresi üretimi sayesinde elde etmiş olduğunuz solucan gübresi hasadını elinizle toplayabilirsiniz. Kimyasal atık içermediği için teninize herhangi bir zarar vermez. Solucan gübresi toplanmadan önce yeni yatak hazırlanmalı ve solucanlar yeni yatağa aktarılmalıdır.  

     

  ]]>
  Solucan Üretimi https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-uretimi.html Tue, 04 Dec 2018 11:45:30 +0000 Solucan Üretimi, vermikültür olarak bilinen solucan üretimi ülkemizde son 10 yıldan beri yapılmakta olan ve gelişmelere açık bir sektör halinde devam etmektedir. Solucan üretimi sayesinde atık maddeler faydalı hale d Solucan Üretimi, vermikültür olarak bilinen solucan üretimi ülkemizde son 10 yıldan beri yapılmakta olan ve gelişmelere açık bir sektör halinde devam etmektedir. Solucan üretimi sayesinde atık maddeler faydalı hale dönüştürülerek bertaraf edilmektedir. Solucan üretiminde kullanılan 5 tür bulunmaktadır. Solucan üretimi için solucanların ortama adaptasyon sürecini kolay hale getirmek ve üremelerini sağlayabilmek amacı ile ilk etapta 1.5-2 kilogram civarında solucana ihtiyaç durulmaktadır. Solucanlar kendi doğal yaşam şartlarında toprağı sürüp, yumuşatıp ıslak ederek topraktaki verimliliği artıran faydalı canlılardır. Bundan dolayı solucan üretimi artık bilinçli olarak vermikültür tabiri ile literatürdeki halı yerini almıştır.

  Solucan üretimi nasıl yapılır

  Solucanlar partikül büyüklüğü iyi ayarlanmış, karbon-nitrojen dengesi ve ph seviyesi uygun olan yaşam alanlarını çok severler. Bundan dolayı solucan üretimi için bu noktalara oldukça dikkat edilmesi gerekir. Solucan üretimi için nem, hava ve ısı koşullarına ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Besin maddeleri de mutlaka solucanlara göre ayarlanmış olmalıdır. Yapılacak küçük bir yanlışlık üremeyi engeller. Solucanlar uygun ortamlarda son derece hızlı üreyen canlılardır.

  Solucan üretimi için en uygun besleme şekli gıdaların günlük olarak üst kısımdan verilmesidir. Solucan yataklarının karıştırılması alt üst edilmesi ekolojik dengelerinin bozulmasına neden olmaktadır. Solucanların en faydalı özelliği epidermislerin de ve sindirim sistemlerinde sölom sıvısının bulunmasıdır. Bu sıvı sayesinde atık maddeleri faydalı hale dönüştürmektedirler. Bu bakımdan solucan üretimi, konusuna verilen önem giderek artmaktadır.

  Solucan üretimi işine ilk başlarken, uygun miktarda solucan alınması gerekir. 1 metrekarelik bir alan baz alındığında bu alan için gerekli olan solucan miktarı, 8500-9500 arasındadır. 2.5-3 ay gibi kısa bir süreç içerisinde solucanlar üreme ile çoğalıp 2 katına kadar ulaşabilmektedir. Bu çoğalma işleminden sonra solucanların yarısı başka bir solucan yatağına alınmalıdır.

  Solucan üretimi ve solucanların sağlıklı yaşayabilmeleri için, mama adı verilen uygun yiyecekler ile beslenmeleri gerekmektedir. Solucan üretimi için uygun yiyecek grubu, başta muz kabuğu olmak üzere diğer meyve kabuklarıdır. Solucanlara verilememesi gereken meyve kabukları ise turunçgillere ait kabuklardır. Domates, salatalık, biber, kabak ve patlıcan kabukları da severek yedikleri yiyeceklerdir. Bunun dışında ise, marul, maydanoz, asma yaprağı, havuç posası, ve bir miktar toprak diğer besin ögeleridir. Tuz, patates, un muhteviyatı içeren besinler, soğan ve sarımsak kabukları, et ve süt ürünleri ve yağ kaçınılması ve verilmemesi gereken yiyeceklerdir. Solucan üretiminde solucanlara gereğinden fazla besin verdiğinizde ortam asidik hale dönüşür ve kayıplar yaşamanıza neden olur. Beslenme çok küçük parçalar halinde ve hatta mümkünse bir kaç gün üst üste aynı besinleri verecek şekilde ayarlanmış olmalıdır. Solucan üretimi sırasında solucanlar bulundukları ortamdan sürekli olarak yukarı doğru çıkma eğilimi gösterdiklerinde beslenme konusunda bir yerlerde yanlışlık yaptığınız anlamına gelmektedir.

  Solucanlar en fazla kendi ağırlıkları kadar beslenebilirler. Bundan dolayı besin maddelerini fazla tutmak ortamı asidik hale getirmekten ve kokudan başka bir işe yaramaz. Solucan üretiminde ortamın nem miktarı %80-90 civarı uygun ısı miktarı ise 18-25 derece arası olmalıdır. Ve havalandırma ihmal edilmemelidir.

  ]]>
  Solucan Gübresi Nasıl Üretilir https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-nasil-uretilir.html Wed, 05 Dec 2018 07:18:22 +0000 Solucan Gübresi Nasıl Üretilir, Gübre, toprakta yetiştirilen ürünlerin gelişip, büyümesi için önemli bir unsurdur. Daha kaliteli ve daha çok ürün alabilmek özellikle ticari tarımsal faaliyet gösterenler için oldukça Solucan Gübresi Nasıl Üretilir, Gübre, toprakta yetiştirilen ürünlerin gelişip, büyümesi için önemli bir unsurdur. Daha kaliteli ve daha çok ürün alabilmek özellikle ticari tarımsal faaliyet gösterenler için oldukça önemlidir. Bu doğrultuda birazda ticari hırs ile kimyasal gübre kullanılmaya başlamıştı. Toprağı kimyasal gübre ile kirleten insanoğlu onu temizlemek ve sağlıklı ürün elde etmek için girdiği arayışlar sonucu her şeyi ile organik olan solucan gübresini keşfetmiştir.

  Solucan Gübresi Nasıl Üretilir: Üretimi artırmak için kullanılan kimyasal gübreler, zaman içerisinde toprağın organik yapıdan yoksullaşmasına ve sadece bitkinin tutunacağı bir konuma gelmiştir. Öyle ki gübre verilmeden ürün alınamaz hale gelmiştir. Toprağın zarar görmesinin dışında üretilen ürünlerde bu kimyasallar nedeni ile artık nerede ise tüketilemeyecek kadar zararlı hale gelmektedir. Bu olumsuz durumdan kurtulmanın en iyi yolu solucan gübresi ile toprağı yenilemektir. Her yönüyle doğal olan bu gübre hem yetiştirilen bitkilerin verimini artırıyor, hem de üç yıl gibi sürede toprağa doğallığını kazandırmaktadır.

  Solucan gübresini uzun yıllardır ABD ve Avrupa ülkelerinde üretilmekte ve tarımda kullanılmaktadır. Solucan gübresi üretimi tamamen doğal yöntemlerle üretilmektedir. Hatta bir çok ülkede solucan gübresi üretimini, ülkemizde çöp tabir edilen ve geri dönüşümü olmayan atıkların geri dönüşümü makinesi olarak görmektedirler.

  Gübre Üretimi İçin Gerekli Ortam: Solucanların bulunduğu ortam sıcaklığı 15-25 °C arasında olması solucanların üremesi ve gübre üretiminin aralıksız olması için gereklidir. Ortam sıcaklığı kesinlikle 28 °C'yi geçmemeli yeterli oranda hava sirkülasyonu mutlaka sağlanmalıdır. Ortam sıcaklığı 15 °C'nin de altına kesinlikle düşmemelidir. İdeal ortam sıcaklığı 21 °C'dir. Solucan sayısı m²'ye 9000 adet civarında olmalıdır. Ortamın nem oranı %80 civarında olmalıdır.

  Solucanların Beslenmesi: Solucanlar, bitkisel kaynaklı tüm atıkları tüketebilmektedir. Bu nedenle solucanlara geri dönüşüm makinesi adı verilmiştir. Yemek artıklarından çay posasına kadar her türlü bitkisel atığı gübreye çevirmektedir. Hatta kireç oranı oldukça yüksek olan ufalanmış yumurta kabuğunu bile tüketmektedir. Atık derken metal, cam ve plastik atıklar dışındakiler kast edilmektedir. Solucanlar için özel hazırlanmış mamalarda vardır. Kompost adı verilen bu mamaların ana maddesi ahır gübresidir. Fermente işlemlerimden sonra solucanın tüketebileceği duruma gelmiş şekline mama denmektedir. Solucanlar, kalınlığı 10 cm biçiminde serilmiş yem katmanının arasında yaşar. Serilen yemi bitirince yüzeye çıkarlar. Altta kalan artık solucan gübresidir. Solucanlar yüzeye çıkınca yem yatağı serili kasa önceki kasanın üstüne konulur. Solucanlar kasanın altındaki deliklerden üst kasaya geçer.

  Solucanların terk ettiği kasadaki kalan solucan humusu yani gübresidir. Kasada kalan solucan humusu ham haldedir. Yaklaşık bir ay kadar gübrenin nem kaybederek olgunlaşması beklenir ve toprağa katılacak hale gelir.
  ]]>
  Sıvı Solucan Gübresi https://www.solucanlar.gen.tr/sivi-solucan-gubresi.html Thu, 06 Dec 2018 01:33:48 +0000 Sıvı solucan gübresi, tarımsal faaliyetler kullanılmak üzere üretilmektedir. İçerdiği maddeler sebebiyle bitkinin gelişimini hızlandırır. Doğal olması sebebiyle ekolojik sisteme zarar vermez. İçerdiği güçlendirici elementl Sıvı solucan gübresi, tarımsal faaliyetler kullanılmak üzere üretilmektedir. İçerdiği maddeler sebebiyle bitkinin gelişimini hızlandırır. Doğal olması sebebiyle ekolojik sisteme zarar vermez. İçerdiği güçlendirici elementler sayesinde oldukça faydalıdır. Katı solucan gübresinde bulunan fulvik, doğal fitohormon, mikro ve makro elemelementler, humatlar, vitaminler sayesinde bitki için gerekli faydayı sağlar. İnsanlar hayvanlar, arılar, bitkiler ve diğer canlılar için zarar teşkil etmez. Sıvı solucan gübresi oluşumu esnasında bakterisel içerik ile solucan atıklarının oluşturduğu ölü hücreleri ve proteinleri sayesinde solucan bağırsağında yer alan simbiyotik mikroorganizmaları oluşturur. Koyu kahve renkli koku içermeyen bir sıvıdır. İçerdiği alkali özelliği sayesinde tarımsal faaliyetler de güvenle kullanılır. Bütün bitki çeşitlerinde kullanılmasında fayda vardır. Fotosentez oluşumunu destekler. Bitkilerin metabolizmasını güçlendirerek, üretiminde artış sağlar. Ayrıca kullanılması ile kullanıldığı alanda gerekli ihtiyaçları ihtiva eder.

  Sıvı solucan gübresi etkileri

  Toprakta kullanılması ile birlikte çimlenme oranı hızlandırır. Toprağın ihtiyaçlarını destekler. Köklerin hızlı çoğalmasına fayda eder. Kök oluşturulması için uyarıcı etki gösterir. Bitkilerin büyümesini ve gelişimini hızlandırır. Özellikle bitkinin doğal bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı savaşmasına fayda eder. Bitkiden elde edilen ürünlerdeki nitrat miktarını azaltır. Ayrıca şeker, protein, vitaminin miktarını çoğaltır. Çiçeklerde kullanılması ile daha canlı ve daha uzun süre yaşamasına fayda eder. Sıvı solucan gübresi özellikle saksıda yetiştirilen bitkilerin kloruzunu yok eder. Çiçeklenme sürecini hızlandırır. Sıvı solucan gübresinin uygulanması ile bitkilerinin doğal bağışıklık sisteminin artırılması desteklenir. Özellikle salatalık ve domates bitkisi için son derece faydalıdır. Uygulanması halinde köklerinin çürümesi ve kökte oluşan hastalıkların giderilmesini destekler. Bitkilerde özellikle patates, havuç, pancar, bakliyat gibi bitkilerde kullanılması ürünün daha kaliteli olmasını sağlar. Tarımsal faaliyetlerde etkin olarak Kullanılması tavsiye edilir.

  Sıvı solucan gübresi kullanımı
  • Toprak içerisinde tohumda çimlenmeyi hızlandırma amacıyla sıvı solucan gübresi içerisinde tohumların bekletilmesi ile kullanılır. Özellikle zayıf ve küçük olan tohumların büyümesine fayda eder. 
  • Tohumları ıslatmak için sıvı solucan gübresinin bir ölçüsünün 20 ölçü su ile karıştırılarak tohumların bez torbalara konulması ile suyun içerisinde bekletilmesi sayesinde kullanılması sağlanır.
  • Özellikle nohut fasulye gibi tohumların 6 saat bu suda bekletilmesi gerekir. Marul, ıspanak, turp gibi tohumların 12 saat sıvı solucan gübresi suyunda bekletilmesi gerekir. Biber, kavun, havuç, salatalık, dereotunun bir gün bekletilmesi tavsiye edilir. Soğan ve yumru bitkilerin yarım saat elde edilen suda bekletilmesi ile dikilmesi son derece faydalıdır. 
  • Bitkilerde kullanılması esnasında yarım ölçü sıvı solucan gübresinin yüz ölçü su ile karıştırılarak bitkilere verilmesi tavsiye edilir. Haftada bir kez bu işlemin uygulanması gerekir. Uygulamanın sprey kullanılarak yapılması tavsiye edilir. 
  ]]>
  Organik Solucan Gübresi https://www.solucanlar.gen.tr/organik-solucan-gubresi.html Thu, 06 Dec 2018 01:53:59 +0000 Organik Solucan Gübresi, kompost uygulamalarının yaygın bir hale gelmesi ile birlikte, biyolojik gübre çalışmalarına verilen önem hız kazanmıştır. Özellikle organik tarım uygulamalarında bu ürünler çok fazla ku Organik Solucan Gübresi, kompost uygulamalarının yaygın bir hale gelmesi ile birlikte, biyolojik gübre çalışmalarına verilen önem hız kazanmıştır. Özellikle organik tarım uygulamalarında bu ürünler çok fazla kullanılmaktadır. Organik solucan gübresi, şehir atıklarının işlenmesi konusunda, oldukça ekonomik ve çevre dostu bir uygulamadır. Vermikompost ürünlerinden biri olan organik solucanlı gübre, fiziksel, kimyasal ve biyolojik açıdan oldukça kıymetlidir. Solucanlar organik atıkları ve zararlı artıkları kısa bir süre içerisinde yüksek kalitede değerli bir ürüne dönüştürme özelliğine sahip canlılardır. Organik solucan gübresi, belirli özellikteki solucan türleri ile ortaya çıkan bir kompost türüdür. Solucanlar kompost içerisinde bulunan organik maddeleri sindirimlerine alarak organik gübre oluştururlar. Bu sindirim işlevi sırasında solucanlar, mikroorganizma ve besinleri eşsiz bir karışım haline getirerek, toprağı verim yaratacak ölçüde mükemmel bir şekilde düzenleme görevi yaparlar. Vermikompost olarak bilinen organik solucan gübresi, solucan dışkısı anlamına gelmektedir. Organik solucan gübresi insan ve çevre sağlığını koruyan aynı zamanda sürdürülebilir kaliteli tarımı destekleyen eşsiz bir bileşimdir.

  Organik solucan gübresi nedir

  Organik solucan gübresi, yüksek gözenekli, havalandırması son derece iyi olan, su tutma kapasitesi, mikrobiyal aktivitesi ve tamponlama kapasitesi yüksek ekonomik fayda sağlayan, verimsiz arazileri verimli hale getiren ve organik atıkları değerlendirip faydalı hale getiren verimli bir üründür.

  Organik solucan gübresi için kullanılan ve en iyi sonuç veren türler;

  • Tiger worm
  • Red tiger worm
  • Red worm
  • İndian blue worm
  • Ve African night crawler türleridir.

  Organik solucan gübresinde dikkat edilen en önemli durum, solucanın midesinden geçmemiş sindirilmemiş olan besinlerin elenerek ayrılmasıdır. Organik solucan gübresi küçük, büyük ve orta ölçekli üretim hacimlerinde yapılmaktadır. Büyük ölçekli solucan gübresi üreten işletmelerde gübreyi solucanın kendisi ve yumurtalarından ayıran otomatik makineler kullanılır. Organik solucan gübresi genelde çiçekçilik, fidecilik, seracılık, ve organik tarım üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Bu gübrenin diğer organik gübrelerden ayrılmasının en büyük nedeni, mikrobiyal çeşit ve biyokütle hacmi açısından zengin olmasıdır. Mikroorganizma sayısının fazla olması, enzim ve hormon benzeri kimyasal maddelerin daha fazla olmasını sağlar. Böylece bitki besinlerden daha fazla fayda sağlar. Toprak solucanları dünya üzerinde o kadar fazla ki sessiz sedasız çalışma yapmaktadırlar. Solucanların sindirimleri, bakteri ve tüm zararlıları yok etme özelliğine sahiptir, sindirim atıkları ile ortamda bulunan tüm zararlıların yapısını bozarak diğer mikroorganizmalar tarafından daha kısa sürede ve daha çabuk tüketilmelerini sağlarlar.

  Topraktaki mikroelement miktarı solucanlar sayesinde artmakta iken aynı zamanda aktivite ve çeşitliliği de büyük oranda artırırlar. Solucanlar toprağı kazmak sureti ile organik solucan gübresi oluşturduklarından dolayı aynı zamanda toprağı da işlemektedirler. Organik solucan gübresi bakteri, mantar ve aktinomiset bakımından da çok zengin bir içeriğe sahiptir. Solucan bağırsağı oldukça geniş yelpazede bir sindirim gücüne sahiptir. Bundan dolayı oluşan organik solucan gübresi, normal komposta göre çok daha fazla kıymetlidir.

  ]]>
  Kaliforniya Solucanı https://www.solucanlar.gen.tr/kaliforniya-solucani.html Thu, 06 Dec 2018 20:29:37 +0000 Kaliforniya Solucanı, Toprak solucanı türlerinden biri olan bu solucan; Kaliforniya Enstitüsü tarafından kültür testine tabi tutulduğu için bu ismi almıştır. Halkalı solucanlar familyasına aittir. ABD ve Avrupa ülkeleri b Kaliforniya Solucanı, Toprak solucanı türlerinden biri olan bu solucan; Kaliforniya Enstitüsü tarafından kültür testine tabi tutulduğu için bu ismi almıştır. Halkalı solucanlar familyasına aittir. ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bataklıklar, göletler, sığ kıyılar ve çamurlu bölgelerde yaşamlarını sürdürürler.

  Kaliforniya solucanının en önemli özelliği gübre yapımında kullanılmasıdır. Kimyasal gübre kullanımından dolayı zamanla verimsizleşmiş arazilerin yeniden canlanmasında etkili olmaktadır. Toprağın havalanması ve en önemlisi verimli hale gelmesi solucan gübresi sayesinde sağlanmaktadır. Ayrıca birçok zararlı ot ve böceklerin de ortadan kaldırılmasını sağlar. Doğal yollardan elde edilen bu gübre çiftçiler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Toprağın su tutma kapasitesini artırdığı için özellikle yaz aylarında kullanılması oldukça fayda sağlar. Kaliforniya solucanı gübresinin bitkiler üzerinde kullanımı oldukça çeşitlidir. Topraktan bitkiye verilebileceği gibi doğrudan bitkiye de verilebilir. Solucan gübresi bitkilerin üremesi içinde oldukça etkilidir. Topraktaki organik madde miktarının artmasına yardımcı olur. Bu sayede topraktan elde edilen mahsulde artış gözlenir. Yapılan araştırmalarda Kaliforniya solucanı gübresi kullanımı sonucu köklü bitkilerde %70 oranında verim artışı görülmüştür. 

  Kaliforniya solucanı vücut ağırlığının %55’i kadar gübre üretebilmesidir. Her ne kadar solucanlar çift cinsiyetli olsalar da her biri gübre üretimi yapabilir. 2000 adet solucan günde ortalama olarak bir kilogram gübre üretebilir. 

  Kaliforniya Solucanı Diğer Özellikleri

  Kaliforniya solucanının diğer solucanlardan ayrılan en önemli özelliği vücut ölçüleridir. Vücut ölçüleri olarak uzunluğu 2.5-10.5 cm, kalınlığı ise 0.5-0.75 cm arasında değişkenlik gösterir. Ön baş kısmı daha kalın, güçlü, kaslı ve turuncu renktedir. Arka kuyruk kısmı daha zayıftır. Baş kısmının uç tarafında ağzı ve kuyruk kısmının sonunda ise rektum vardır. Yetişkin bir solucanın ağırlığı ise 0.24-1.4 gram arasında değişmektedir. 

  Kaliforniya solucanının diğer solucanlardan ayrılan bir diğer önemli özellik ise vücut yapılarıdır. Dairesel halkalar halinde bölümleri olan ve esnek bir vücut yapısına sahiptir. Solucanlarda iskelet yapısı bulunmaz. Vücutlarının içerisinde bulunan sıvı sayesinde vücutları şekil alır. 

  Dış derileri koyu kırmızı renktedirler ve bu derileri ile nefes alırlar. Vücudunun ön tarafında bulunan boğumlar daha büyüktür ve renkleri parlak kırmızı veya turuncuya yakın kırmızıdır. Genç solucanlar ise boğumlar arasında renk verici madden birikiminin yoğun olmasından kaynaklı olarak daha koyu renklere sahiptir. 

  Güneş ışığından oldukça etkilenirler. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaları ömürlerini kısaltır. Uygun şartları yakaladıktan sonra yaklaşık 5 yıl kadar yaşayabilirler. Şöyle ki; 0°C'nin altına düşmeyen ve 40°C’yi aşmayan sıcaklıklarda yaşayabilirler. Ortalama 20°C sıcaklık oldukça idealdir. Bunun yanı sıra toprak ayırımı yapmazlar ve her çeşit toprakta yaşayabilme özelliğine sahiptirler.

  Beslenmeleri de oldukça sorunsuzdur. Günde sadece 1 gram yiyecek tüketirler. Genel olarak saman, ot ve büyükbaş hayvan gibi çeşitli atıkların geri dönüşüm tesislerinde işlenmesi ile elde edilen gübrelerin, belirli oranlarda karıştırılması ile oluşan bir tür mama ile beslenirler. Kaliforniya solucanı verilen besinlerin asit içeriğine karşı oldukça duyarlıdırlar. Bu nedenle pH seviyesi uygun ahır gübresi daha uygundur. 

  Kaliforniya solucanı çift cinsiyete sahiptir ve hem sperm hem de yumurta üretir. Karın kısmının ön tarafında bulunan 9. ve 12. boğumlarının arasında erkek ve dişi üreme organı deliği vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi olup dişilik organı ise sırt bölgesine yakındır. Üreyebilmek için çiftleşmeleri gerekir. Haftada bir kozalar içerisinde bıraktıkları yumurtalar sayesinde çoğalırlar. Bu kozalar yumuşak olup açı]]> Kırmızı Kaliforniya Solucanı Gübresi https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-kaliforniya-solucani-gubresi.html Fri, 07 Dec 2018 03:44:25 +0000 Kırmızı Kaliforniya Solucan Gübresi: Bir toprak solucanı türü olan kırmızı Kaliforniya solucanı ilk olarak Kaliforniya Enstitüsü tarafından kültüre alınması nedeniyle bu adı almıştır. Dünyanın birçok yerinde bataklık Kırmızı Kaliforniya Solucan Gübresi: Bir toprak solucanı türü olan kırmızı Kaliforniya solucanı ilk olarak Kaliforniya Enstitüsü tarafından kültüre alınması nedeniyle bu adı almıştır. Dünyanın birçok yerinde bataklık, göletler, sığ kıyılar ve çamurlu çökertilerde bulunan bu solucan türünün rengi koyu kırmızıdır. Derisi ile nefes alan kırmızı Kaliforniya solucanı yılda yaklaşık 1500 yumurta bırakır. Çift cinsiyetli olan bu solucanların her biri gübre üretir ve bu özelliği sayesinde aynı zamanda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi bu solucanların çeşitli mamalarla beslenmesi ile elde edilir. Bunun için özel kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretim tesisleri kurulmaktadır. 


  Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi hakkında bilmeniz gerekenler, solucan gübresi üretimi için en yaygın kullanılan solucan türü olan kırmızı Kaliforniya solucanından elde edilen bu gübre sebze ve meyve üretimi yapan kişiler,  fide üreticileri, seracılar, peyzaj şirketleri ve günümüzde oldukça önem verilen organik tarım yapılan işletmeler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi bitkilerin gelişmesi açısından ihtiyaç duyduğu minerallerin karşılanmasını sağlar. Meyve, sebze, süs bitkileri, baklagiller gibi birçok bitki üzerinde etkili olan bu gübrenin bitkinin çimlenip köklenmesi ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağladığı bilinmektedir. Organik gübre ile beraber hayvansal atıklardan sağlanan gübreler ile karşılaştırıldığında verim oranı daha yüksek olan kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi kullanılan meyve ve sebzelerin kalitesi daha yüksek olur. Birçok tarımsal ürün ve bitkide oldukça az kullanıldığı zaman bile verim üzerinde olumlu etki gösteren bu gübre aynı zamanda soğanlı süs bitkileri için de kullanılmaktadır. Birçok kimyasal gübrenin bitkilere verilirken belli bir oranı olmasına karşılık Kaliforniya solucan gübresinin az ya da çok olarak bitkiye uygulanması bitkiyi kesinlikle olumsuz yönde etkilemez. Kaliforniya kırmızı solucanı gübresinin içerisinde solucanın sindirdiği organik mineraller ve doğal enzim haricinde başka bir kimyasal karışım bulunmamaktadır. 

  Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi nasıl kullanılır, bitki açısından oldukça faydalı besinleri sağlanması ve toprağı havalandırması sayesinde kullanılması tercih edilen bu gübre bitkileri birçok zararlının olumsuz etkisinden koruyarak bitkinin genel yapısının gelişmesini sağlar. Organik yapıya sahip olan bu gübre solucanın dışkısından oluştuğu için toprağı zenginleştirmek amacıyla ve toprak tarafından suyun tutulmasını arttırmak için kullanılabilir. Hemen hemen her bitkide kullanılabilecek kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi bitkide direkt olarak toprak olmadan kullanılabileceği gibi toprak ile karıştırılarak da uygulanabilir. Bu gübre çeşidi katı ya da sıvı formda olmasına göre bitkilere üst, yan ya da toprak altına gömülme şeklinde uygulanabilir.
  ]]>
  Solucan Gübresi Faydaları https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-gubresi-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 10:41:23 +0000 Solucan gübresi faydaları, birçok ülkede tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır. Solucan gübresi solucan çeşitlerinin doğal yollarla işlemden geçirilmesi ile üretilir. İçerdiği yüksek düzeyde mineraller sebebiyle
  Solucan gübresi faydaları, birçok ülkede tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır. Solucan gübresi solucan çeşitlerinin doğal yollarla işlemden geçirilmesi ile üretilir. İçerdiği yüksek düzeyde mineraller sebebiyle bitki ve toprak için son derece yararlıdır. Simbiyotik ve asimbiyotik özellik sayesinde toprağın can kazanmasına destekler. İçerdiği antibiyotik yapılar sebebi sayesinde toprağının biyolojik aktivitesinin artırılmasını destekler. Solucan gübresi faydaları, içerisinde kullanılması ile birlikte bitkinin daha hızlı gelişmesi destekler. İçerdiği özellik sebebiyle hayvansal gübrelerden 100 kat daha fazla fayda sağlar. Toprağın sütrüktürünü düzenleyerek toprakta hava geçişini düzenler. Ayrıca su tutma kapasitesinin yüksek olması ile bitkinin büyümesini üst seviyelere çıkartır. Solucan gübresi faydaları için günümüzde tarımsal faaliyetlerde kullanılarak daha yüksek oranda ürün elde edilmesi sağlanır. 

  Solucan gübresi faydaları
  • Kokusuz olması sebebiyle tarımsal faaliyetlerde kullanılırken, ürünlerin sağlıkla şekilde büyümesine fayda eder.
  • Toprağı, havayı, suyu kirletmez. 
  • Toprak içerisinde bulunan asit miktarını düzenleyerek toprağın tarıma daha elverişli olmasını sağlar. 
  • Özellikle kimyasal ürünler kullanılarak kirlenmiş olan toprağın yitirmiş olduğu canlılığı ve kuvvetini artırarak içerdiği maddeler ile toprağı zenginleştirir. 
  • Ayrıca yorulmuş toprakların ıslahının sağlanması açısından kullanılması tavsiye edilir. 
  • Toprakta bulunan pH seviyesinin yükselmesine fayda sağlar. 
  • Nem özelliğini düzenleyerek bitkide bulunan nem miktarının yeterli şekilde korunmasını sağlar. 
  • Solucan gübresi faydası sayesinde elde edilen ürünün raf ömrünün daha uzun olmasına fayda sağlar. 
  • Kullanılması halinde toprakta yabani ot üretimi engellenir. 
  • Sıcaklık ve don gibi olumsuz hava koşullarının etkilerine karşı bitkinin korunmasını destekler. 
  • İçerisinde bulunan maddeler sebebiyle toprakta bulunan zararlı bakteriler ile savaşarak onların oluşturduğu zararlı etkileri giderir.
  • Toprak içerisinde su stresini en aza indirir. 
  • Toprağa karıştırılması halinde bitkinin uzun süre besin ihtiyacının karşılanmasına fayda eder. Bitkinin duyduğu besin elementi ihtiyacının giderilmesini destekler. 
  • İçerisinde bulunan büyüme hormonları sayesinde bitkinin gereğinden hızlı şekilde büyümesine fayda eder. 
  • Bu süreç içerisinde bitkinin çevre şartlarına karşı yaşadığı olumsuzlukların giderilmesi açısından direnç göstermesini sağlar.
  • İçerisinde bulunan mikoriza mantarları ile bitkinin gerekli ihtiyacını karşılar. 
  • Organik azot sebebiyle uzun süre bitkinin gübreleme ihtiyacını karşılar. 
  • Toprağı iyileştirir. Toprakta bulunan organogenetik elementlerinin sayesinde bitkinin hızlı şekilde vitaminlerini almasını sağlar. 
  • Bitkide bulunan stres ve patojenlere giderir. 
  • Ekolojik anlamda temiz olması sebebiyle bitki üretimi için son derece mükemmel bir gübredir.
  ]]>
  Solucan Deliği https://www.solucanlar.gen.tr/solucan-deligi.html Sat, 08 Dec 2018 00:35:54 +0000 Solucan deliği, Bilimsel gelişmeler insanların ihtiyaçları için, tesadüfen veya merak ile ortaya çıkmıştır. İnsanlar var olduğundan beri gözlerini gökyüzüne her çevirdiklerinde bilinmeyenler ile karşılaşm
  Solucan deliği, Bilimsel gelişmeler insanların ihtiyaçları için, tesadüfen veya merak ile ortaya çıkmıştır. İnsanlar var olduğundan beri gözlerini gökyüzüne her çevirdiklerinde bilinmeyenler ile karşılaşmışlar, bu durumu açıklamak için Ay, Güneş ve yıldızları tanrılaştırmışlardır. Günümüz teknolojik gelişmeleri en azından bir takım uzay objelerine maddi anlam vererek insanlığı aydınlatmıştır. Solucan deliği ise uzay boşluğunda halen gizemini korumaktadır.

  Kozmik varoluşçuluğun araştırma konusu olan solucan deliği; evrenimizden daha önce oluştuğuna inanılan eski evrenin büyük bir patlama etkisi ile birbiri arasında çekim merkezi oluştuğu eski evrenden yeni evrene, yeni evrenden eski evrene uzay objelerinin geçebileceği mantığıdır. Hatta kimi araştırmacılar daha da ileri giderek bizim evrenimizden önce ve daha da önceleri evrenlerin olabileceğidir. Evrenimizde patlamaya hazır Güneşten milyonlarca kat daha büyük Güneşler var olduğunu gerçeği, şimdilik çekirdek evrende yaşadığımızı gösteriyor. 

  Paralel evren arasında solucan deliklerinde yolculuk etmek cansız cisimler için teorik olarak mümkün görünüyor. Fakat diğer evrene geçiş ile birlikte boyut değişiyor, yıldızlar gaz veya toz olarak geçiyor. Bu durum insan geçişi için mümkün değildir. Olsa olsa insanın cansız ve gaz hali diğer evrene geçebilir. 

  Araştırmacılar bu durumu net bir şekilde ifade etmeye çalışmışlar. Araştırmaya göre evren duvarları birbirine bitişik, geçmişte yaşanan büyük bir patlama ile önce bir genişleme daha sonra ışık dahil hiç bir şeyin kurtulamadığı bir çekim gücü ile patlama merkezine doğru hareket oluştuğu gerçeğidir. Böylece bizim evrenden dış evrene, dış evrenden iç evrene uzay objeleri geçişinin olduğu yönünde kozmik bilgiler bulunmaktadır.

  Solucan delikleri orta kısımları silindire benzer uzay yüzeyine doğru iki boyutlu bir görüntü oluştururlar. Esasen bu binlerce ışık yılı ötede bulunan bir görüntü olduğundan tek gerçek bunun bir patlama neticesinde oluştuğudur. Diğer bilgiler kesin bilgi değildir. Solucan delikleri evrenler arası bağlantıdan başka; aynı evrenin farklı yerlerini birleştiren tüneller olduğu kabul edilmektedir. 

  Solucan deliklerine ilişkin ilk bilimsel çözümleme 1916 senesinde Avusturyalı fizikçi Ludwig Flamm tarafından yapılmıştır. Aynı çözümleme daha sonra ünlü fizikçi Einstein ve Rosen tarafından yapıldığı için Einstein/Rosen köprüsü ismi ile astrofizik kitaplarında yerini almıştır.
  ]]>
  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üretimi https://www.solucanlar.gen.tr/kirmizi-kaliforniya-solucani-uretimi.html Sat, 08 Dec 2018 13:24:02 +0000 Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üretimi, toprak solucanları iyi birer havalandırma aracı olmalarına rağmen iri olmaları sebebi ile hareket alanları kısıtlıdır, bundan dolayı da tükettikleri besin maddelerinin tamam Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üretimi, toprak solucanları iyi birer havalandırma aracı olmalarına rağmen iri olmaları sebebi ile hareket alanları kısıtlıdır, bundan dolayı da tükettikleri besin maddelerinin tamamını dışkı olarak çıkaramazlar, ayrıca üreme kabiliyetleri de sınırlıdır. Fakat kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi daha kolay olabilmektedir ve diğer türlere göre daha ince olmaları sebebi ile hareket kabiliyetleri de çok daha fazladır. Doğurganlıkları fazla, üremeleri de süratli bir şekilde gerçekleşmektedir. Çok az olarak başlayacağınız kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi, kısa süre içerisinde hızla artış gösterir ve buna göre de kompost elde edersiniz.

  Kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi nasıl yapılır

  Eisenia Foetida olarak bilinen kırmızı kalifoniya solucanları, oldukça dirençli, atık maddeler içinde daha fazla galeri açabilen, sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim daha fazla olan ve yüksek miktarda vernikültür elde etmenizi sağlayan bir türdür.

  Kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi için mutlaka alacakaranlık olan güneş ışığının fazla olmadığı bir ortam yaratmanız gerekir. Nemin %60-80 olduğu ortamlarda daha hızlı hareket edebilirler. Özellikle havanın sıcak olduğu zamanlarda ortamda ki nem miktarını sık sık kontrol etmeniz gerekir. Tabi bu arada ortamın fazla ıslak olması da iyi olmaz. Kağıt ve mukavva yardımı ile fazla ıslaklık yok edilmelidir. Ortam sıcaklığı 10-25 derece arasında olduğu zaman beslenmeleri de buna bağlı olarak çok daha iyi olacaktır. Aşırı sıcak havalarda mutlaka havalandırma yapılması gerekir.

  Kırmızı Kaliforniya solucanı alttaki besin miktarı azaldıkça üste doğru çıkar. Bundan dolayı besin tükenmeden yeni besin takviyesi yapılmaması gerekir.

  Kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi yaparken solucanı besleyeceğiniz kutunun en alt kısmına mutlaka bir mukavva koyulması gerekir. Mukavva üzerine ise gazete kağıtlarını kesip kırparak yaymanız gerekir. Solucanlara uygun bir yatak üretimi için gazete kırpıkları ve mukavvalar 3-5 avuç toprak ile karıştırılarak nemlendirilir. Burası kırmızı Kaliforniya solucanları için ilk ve önemli bir yaşam alanıdır. Oluşturmuş olduğunuz bu yatağı en üst kısmına ise solucanların beslenmesini sağlayacak besinleri koyup düzgünce yaymanız gerekir. Artık solucanlarınızı çoğalmaları için bu alana yerleştirebilirsiniz.

  Kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi için en uygun gıdalar ile beslerken gıdaların çok minik parçalar halinde kutuya koyulması gerekir. Gıdalar az ve minik parçalarda verilirse sinek sıkıntısı yaşanmaz.

  Eğer kırmızı Kaliforniya solucanı üretimi sırasında koku oluşursa çeşitli yaprak ve yumurta kabuğu kırıntıları ile ph dengesi sağlayabilirsiniz. Solucan üretimi yapılan ortam el ile yada başka bir araç ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

  Beslenme sırasında verilebilecek uygun besinler,  maydanoz, havuç posası, muz kabukları, meyve kabukları, salatalık, kabak, domates, biber, patlıcan kabukları, az miktarda şeker, çay ve kahve posası gibi gıda artıklarıdır. Tuz, baharat, soğan, sarımsak, süt ve ürünleri, turunçgil kabukları, renkli dergi gazete yaprakları ise kesinlikle verilmemelidir. Fazla besin maddesi solucan yataklarındaki asit miktarını artırır. Şayet solucanlar sürekli yukarı çıkma eğiliminde ise yanlış besin maddeleri verdiğinizin bir işaretidir. 

  ]]>